Czyj nasz NASK?

Istotne dla postrzegania NASK jest to, że powstał w okresie przełomu, formalnie ruszył w 1991 roku, kiedy wielkim wyzwaniem był rozwój akademickich sieci teleinformatycznych, a przede wszystkim polskiego Internetu. Wywodząc się ze środowiska akademickiego i startując na rynku komercyjnym NASK przecierał szlaki, ucząc się z różnym skutkiem na błędach, z typowo po polsku nielubianym wizerunkiem monopolisty w sferze domen, zdobywał pozycje na wcześniej niezagospodarowanych polach technologii informacyjnych, co jednak ważne bez obciążeń, z którymi nie radzi sobie do tej do tej pory wiele starych instytutów. Ramy prawne organizacji i gospodarki finansowej jednostek naukowych w Polsce są dosyć złożona i nie sprzyjają podejmowaniu działalności gospodarczej, czy też współpracy outsourcingowej. W nowym systemie ustaw wiele się zmieni.

W 1996 roku w strukturach NASK powstał CERT Polska dlatego, że w zasadzie nie było innej opcji. Wejście w struktury założycielskie Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Sieciowego i Informacyjnego (ENISA) zdarzyło się pewnie też dlatego, że w administracji rządowej nie było nikogo zainteresowanego tematem. To jednak obudziło czujność stosownych służb, które zauważyły wreszcie, że sektor komercyjny postrzega bezpieczeństwo teleinformatyczne inaczej, ogólniej i głębiej niż funkcjonariusze.

Jeżeli NASK chce pozostać jednostką badawczo rozwojową, to powinien się przekształcić w instytut badawczy, co będzie ważnym zadaniem dla nowego dyrektora, bo to oznacza nie tylko zmianę pieczątek i szyldu, ale konieczność pogłębienia zdolności badawczych, zadbania o publikacje naukowe.

NASK zaczął też we własnym interesie działać na międzynarodowych forach standaryzacyjnych w obszarze technologii informacyjnych, w tym Internetu, ponieważ właściwi ministrowie gubili zaproszenia lub wybierali znane sobie wcześniej tematy.

Szukając pomysłów na działalność NASK podejmuje się również tematów komercyjnych, które są trochę oboczne wobec podstawowych specjalności. Jest administratorem strony polska.pl, a także operatorem radiowych sieci dostępowych, które buduje w oparciu o wygraną w przetargu rezerwacje częstotliwości w paśmie 3,7 GHz. Nowy dyrektor będzie musiał zadecydować, czy te rodzaje działalności, niezależnie od ich dochodowości są potrzebne do realizacji strategii firmy.

Wybrana współpraca

Zaplecze badawcze NASK okazuje się bardzo przydatne dla służb bezpieczeństwa informacyjnego państwa. Niezależnie od bezpieczeństwa sieciowego w NASK, zespołu oprogramowania zespołu reagowania na incydenty, powstał silny zespół, który pozwoli wdrażać w administracji techniki biometryczne. Doświadczenie i pomoc NASK musiały być z pewnością bardzo przydatne dla stworzenia CERT rządowego. NASK wybierając te tematy badawcze ma niewątpliwe szansę być cennym dla rządu think-tankiem i chyba powinien te zdolności dalej rozwijać, bo to nowoczesne podejście do relacji nauka-biznes-admnistracja. Trzeba jednak pamiętać, że zamówienia dla specjalnych projektów rządowych to sfera chimeryczna, szczególnie w warunkach kryzysu. Nie jest pewne, czy dla interesu NASK nad którym nadzór sprawuje Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego dobre są zewnętrzne naciski w sprawie wyboru dyrektora. NASK odgrywa przecież ważną rolę na rynku czysto komercyjnym i całkowicie cywilnym, nie ma też wątpliwości, że to podmiot kluczowy dla polskiego Internetu, czyli pośrednio interesu nas wszystkich.


TOP 200