Czy to łatwe?

Mimo tego, że outsourcing jest powszechnie u nas znanym i stosowanym narzędziem biznesowym, brakuje wiedzy na temat zamykania i renegocjacji umów outsourcingowych.

Mimo tego, że outsourcing jest powszechnie u nas znanym i stosowanym narzędziem biznesowym, brakuje wiedzy na temat zamykania i renegocjacji umów outsourcingowych.

Outsourcing, to obecnie jedno z podstawowych, powszechnie używanych narzędzi biznesowych, które może przynieść szereg korzyści, o ile się je właściwie zastosuje. Praktycznie każdy menedżer potrafi z pamięci wyrecytować potencjalne korzyści modelu outsourcingowego – umożliwienie przebudowy struktur kosztowych przedsiębiorstwa, nabycie nowych zasobów i umiejętności, redukcja kosztów itd.

Coraz powszechniejsza wiedza dotycząca tego rozwiązania jest oczywiście efektem sporej liczby kontraktów outsourcingowych realizowanych w ostatnich latach. Niebagatelną rolę w procesie edukacji odgrywają też media. Choć do dziś w Polsce nie pojawiła się jeszcze zbyt duża ilość profesjonalnych publikacji poświęconych zagadnieniom outsourcingu, to nietrudno znaleźć artykuły prasowe poświęcone tej tematyce, a wiele z nich ma istotny walor edukacyjny. Stosunkowo łatwo jest też natknąć się w mediach na informacje o ostatnio podpisanych kontraktach bądź toczących się procesach zakupowych.

Gdyby jednak uważnie przyjrzeć się temu, o czym się tak powszechnie mówi bądź pisze, to okaże się, że zdecydowana większość dostępnych informacji dotyczy nowych kontraktów bądź porusza się w warstwie edukacyjnych ogólników. Niezwykle trudno jest wyszukać jakiekolwiek dane dotyczące „kuchni” funkcjonujących kontraktów outsourcingowych bądź też informacji związanych z procesami zamykania i odnawiania istniejących umów.

A przecież w dzisiejszych, hiperkonkurencyjnych czasach, gdzie realia biznesowe dla wielu firm zmieniają się jak w kalejdoskopie, a „dziś” podpisany kontrakt za kilkanaście miesięcy może się mieć nijak do rzeczywistych wymagań biznesowych, kwestie związane ze sprawnym i bezpiecznym zakończeniem bądź renegocjowaniem umowy outsourcingowej zaczynają mieć krytyczne znaczenie.

Zanim jednak powiemy, jak się do procesu renegocjacji właściwie przygotować, istotne będzie zrozumienie głównych czynników wymuszających jego uruchomienie.

Czy to łatwe?

<b>Co charakteryzowało pierwotny kontrakt?</b>

<i>Źródło – badanie TPI</i>

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200