Czy instalacja Windows 95 będzie łatwa?

Microsoft Corp. ugruntował w milionach użytkowników oczekujących na Windows 95 przekonanie, że instalacja tego systemu wyposażonego przecież w technologię "włącz i używaj" (Plug-and-Play) będzie prosta i bez problemów.

Microsoft Corp. ugruntował w milionach użytkowników oczekujących na Windows 95 przekonanie, że instalacja tego systemu wyposażonego przecież w technologię "włącz i używaj" (Plug-and-Play) będzie prosta i bez problemów.

Może ich jednak spotkać rozczarowanie. Wielu użytkowników uczestniczących w tzw. Microsoft Windows 95 Preview Program zainstalowało system bez kłopotu, ale znaczna ich liczba napotkała na poważne problemy. Spowodowane są one najczęściej przez zbyt słabą konfigurację sprzętu lub niekompatybilność elementów komputera z systemem.

W redakcji, po zainstalowaniu Windows 95 na kilku komputerach, też napotkaliśmy na pewne problemy. Okazało się np., że system nie rozpoznaje karty sieciowej i nie pozwala zainstalować sterowników windowsowego terminala unixowego, które wcześniej dobrze pracowały pod Windows 3.1 - wyświetlany jest komunikat o nieznanej wersji DOS. Lotus Notes, jako klient, co prawda działa, ale przy jego uruchamianiu pojawia się groźny komunikat o mogących wystąpić problemach. Zestawy fontów zawierających polskie znaki oraz filtr eksportu tekstów z Windows do ASCII, zgodnie ze standardem Mazovia, usunięto przez program realizujący standardową instalację, który automatycznie zanalizował konfigurację systemu, ale wyświetlił jedynie komunikat o niezgodności wersji językowych.

Z niektórymi wymienionymi problemami (jak np. polskie znaki) można sobie w miarę prosto poradzić samemu, niektóre będą pewnie usunięte w wersji handlowej systemu, ale amerykańscy specjaliści biorący udział w Windows 95 Preview Program oceniają, że proces instalacji będzie trudny. W warunkach polskich, gdzie wiele jest sprzętu niemarkowego oraz dochodzą problemy ze specyficznymi, lokalnymi parametrami konfiguracji, można się spodziewać jeszcze większych kłopotów.

Brad Chase, dyrektor wydziału Personal Systems w Microsoft, stwierdził: "Jeżeli, jak się spodziewamy, sprzedaż Windows 95 będzie znaczna, największym naszym zadaniem będzie zapewnienie odpowiedniego wsparcia i obsługi telefonicznych zapytań użytkowników". Jednocześnie Microsoft przygotowuje działający pod Windows 3.x program Sniffer, który będzie analizował konfigurację komputera i informował użytkownika o ewentualnej konieczności jego upgradu przed rozpoczęciem instalacji Windows 95. Aplikacja ta ma być rozprowadzana wraz z wersją demonstracyjną systemu lub też w sieciach komputerowych.

Microsoft stara się ułatwić proces przechodzenia na nowy system operacyjny i zwiększyć w ten sposób jego popularność. Wiele niezależnych firm też stara się wykorzystać sytuację i przygotowuje ofertę programów wspomagających proces instalacji Windows 95.

Touchstone Software Corp. opracowała aplikację Win95 Advisor for Windows 3.1, która ma podobne funkcje jak Sniffer. Program, po przeanalizowaniu konfiguracji systemu, informuje o ewentualnej konieczności upgradu oraz przygotowuje plik zawierający szczegółowe, trudne do określenia przez przeciętnego użytkownika dane o elementach sprzętowych, który podczas instalacji jest wykorzystywany przez Windows 95. Firma zapowiada też wersję tego programu przeznaczoną do wspomagania administratorów LAN podczas instalacji systemu w sieciach.

Z kolei Vertisoft Inc. oferuje Remove It 2 - program umożliwiający pechowym użytkownikom deinstalację systemu. Remove It 2 zawiera też moduł Windows 95 Upgrade Assistant, który usuwa z dysku zbędne pliki i aplikacje Windows 3.1 zwiększając ilość miejsca na dysku przed rozpoczęciem instalacji nowego systemu. Czy instalacja Windows 95 będzie więc łatwa?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200