Czy Zip zdobędzie rynek?

Iomega Corp. zaprezentowała w Warszawie swoje najnowsze produkty - napędy Zip oraz streamery Ditto Easy. Na najbliższe miesiące zapowiedziano kolejne premiery urządzeń Iomega - streamery o pojemności 800 MB i 3,2 GB oraz napędy Jaz 1 GB.

Iomega Corp. zaprezentowała w Warszawie swoje najnowsze produkty - napędy Zip oraz streamery Ditto Easy. Na najbliższe miesiące zapowiedziano kolejne premiery urządzeń Iomega - streamery o pojemności 800 MB i 3,2 GB oraz napędy Jaz 1 GB.

Napędy Zip, prezentowane na tegorocznych targach CeBIT, wchodzą obecnie na polski rynek. Oferowane są w wersjach do montażu wewnątrz komputera lub jako urządzenia przenośne. Zip można podłączać do interfejsu SCSI lub portu równoległego, a dane są zapisywane na dyskietkach o pojemności 25 MB lub 100 MB. Szybkość transmisji danych wynosi 20 MB/min lub 60 MB/min (wersja SCSI). Przenośny model waży ok 450 g i ma wymiary 38x136x184 mm. Na początku przyszłego roku ma się pojawić napęd Jaz, o podobnej konstrukcji, ale zapisujący dane na dyskach o pojemności 1 GB. W listopadzie br. ma się też ukazać streamer Ditto Easy 800 o pojemności 800 MB (z kompresją), a w grudniu model Ditto Easy 3200 - 3,2 GB. Ich zapowiadane ceny wynoszą odpowiednio 242 USD i 618 USD + VAT (dla wersji komunikujących się z komputerem przez port równoległy).

Zip oraz Ditto Easy 800 są produktami przeznaczonymi dla użytkowników komputerów PC (także Macintosh, w wersji SCSI). Oferują one względnie tanią możliwość archiwizacji danych oraz przechowywania lub przenoszenia danych na dyskietkach o bardzo dużej, porównywalnej z dyskami stałymi, pojemności 100 MB.

Jaz oraz Ditto Easy 3200 są skierowane do bardziej wymagających użytkowników, którzy potrzebują dyskietek o pojemności 1 GB lub streamerów z kasetami umożliwiającymi zapis 3,2 GB danych.

Popyt na napędy Zip sprzedawane w USA przekroczył oczekiwania Iomega, która nie jest w stanie zaspokoić tamtejszego rynku szczególnie jeśli chodzi o dyskietki, których Iomega jest obecnie jedynym producentem. Być może Zip zdobędzie rynek masowego odbiorcy wbrew opiniom niektórych specjalistów oceniających go jako produkt egzotyczny. Iomega zamierza licencjonować swoją technologię: dyskietki o wysokiej pojemności będą produkowane m.in. przez Fuji i Maxell. W przyszłym roku również same napędy Zip mają być wytwarzane przez innych producentów. Jednocześnie firma spodziewa się, że niektórzy najwięksi wytwórcy komputerów PC, jak np. Compaq, zaczną standardowo wyposażać swoje produkty w napędy typu Zip.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200