Cyfrowy standard LCD

Interfejsy DFP uzyskały poparcie organizacji VESA. Powszechnie akceptowany standard złącza pojawi się najwcześniej za rok.

Interfejsy DFP uzyskały poparcie organizacji VESA. Powszechnie akceptowany standard złącza pojawi się najwcześniej za rok.

Opracowywany przez Digital Flat Panel Group standard cyfrowego interfejsu wideo DFP uzyskał poparcie VESA (Video Electronics Standard Association). Może to przyczynić się do dalszej obniżki cen płaskich monitorów LCD i ułatwić ich implementację w istniejących systemach komputerowych.

Wiadomo było o co najmniej trzech przygotowywanych konkurencyjnych specyfikacjach - DFP (DFP Group), P&D, czyli Plug & Display (VESA), oraz Digital Video Interactiv (Intel). Brak jednolitego, standardowego interfejsu hamuje rozwój rynku, gdyż wywołuje niepewność co do przyszłych rozwiązań. Jak twierdzą przedstawiciele VESA, poparcie ze strony tej organizacji dla DFP oznacza, że użytkownicy mogą oczekiwać, iż kupowane obecnie monitory LCD z interfejsem DFP będą współpracować z nowymi modelami kart graficznych wprowadzanych w przyszłości na rynek i zgodnymi ze standardem VESA. Wynika to z zastosowania typowego 20-pinowego złącza i technologii TMDS (Transition Minimized Differential Signaling), definiującej podstawowe parametry sygnałów. Zgodność nie będzie jednak całkowita, a współpraca kart i monitorów LCD może wymagać korzystania z dodatkowych adapterów.

Ceny płaskich monitorów ciekłokrystalicznych zmniejszyły się ostatnio do poziomu ok. 3 tys. zł. Wprowadzają je do sprzedaży praktycznie wszyscy producenci monitorów. Można oczekiwać, że rynek tego typu sprzętu jest na progu masowego rozwoju. Rośnie również liczba dostępnych na rynku kart graficznych wyposażonych w wyjście sygnałów cyfrowych lub cyfrowych i analogowych. Wprowadzenie jednolitych standardów ma duże znaczenie dla przyspieszenia zastosowań, a specyfikację DFP popierają m.in. producenci procesorów i kart graficznych: S3, 3Dlabs, ATI, Creative Labs i Matrox oraz wytwórcy monitorów: Princeton, Viewsonic i Compaq.

W odróżnieniu od analogowych monitorów kineskopowych, monitory LCD są urządzeniami cyfrowymi. Ich współpraca z klasycznymi kartami graficznymi wymaga instalacji dodatkowych konwerterów analogowo-cyfrowych, co podnosi cenę sprzętu i zmniejsza jakość wyświetlanych obrazów.

Sygnały muszą być dwukrotnie transformowane z formatu cyfrowego na analogowy (karta graficzna w komputerze) i na odwrót przez układy monitora. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość podłączenia monitora do każdego komputera. Cyfrowy model LCD wymaga natomiast specjalnej karty graficznej, tworzącej sygnały cyfrowe o odpowiednim formacie. Do takiej karty nie można podłączyć klasycznego monitora CRT, chyba że ma ona dodatkowe wyjście sygnałów analogowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200