Cyfrowe oglądanie

Podpisano porozumienie w sprawie rozwoju w Polsce telewizji cyfrowej.

Podpisano porozumienie w sprawie rozwoju w Polsce telewizji cyfrowej.

W połowie maja br. przedstawiciele polskich stacji telewizyjnych, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), Ministerstwa Łączności, Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej oraz Telekomunikacji Polskiej SA podpisali porozumienie w sprawie wprowadzenia w Polsce telewizji cyfrowej. W tym celu wkrótce powstanie organizacja o nazwie "Polska platforma DVB" (Digital Video Broadcasting), która zajmie się koordynacją prawnych i organizacyjnych działań polegających m.in. na badaniach, stworzeniu nowych przepisów prawnych oraz przydziału częstotliwości. Pierwsze cyfrowe programy telewizyjne mogą być nadawane nie wcześniej niż po 2000 roku.

Droga cyfrówka

Od ponad roku podobna organizacja zajmuje się działaniami zmierzającymi do wprowadzenia cyfrowego radia w standardzie World DAB (Digital Audio Broadcasting). Transmitowane są już z warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki próbne audycje w postaci cyfrowej, ale jak dotąd odpowiednie odbiorniki posiada wyłącznie nadawca. "Wprowadzenie cyfrowego radia znacznie poprawiłoby jakość odbioru, zwłaszcza w samochodach" - stwierdził Tadeusz Jagodziński z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jak twierdzą specjaliści, z pewnością znacznie łatwiej będzie przekonać klientów do zakupu cyfrowych odbiorników radiowych niż telewizyjnych, przede wszystkim ze względu na ich cenę. W USA pierwsze modele cyfrowych telewizorów mają kosztować nawet do 5 tys. USD. Wprawdzie tańszym rozwiązaniem jest zakup konwertera sygnału cyfrowego na analogowy (w USA to koszt 100-300 USD), lecz nie wpływa on na poprawę jakości odbioru. "Rynek odbiorców tego typu usług będzie powstawał bardzo długo, z tego względu najpierw trzeba prowadzić działania promocyjne i informacyjne, które przekonają klientów do wymiany telewizora. Nikogo też nie interesuje nadawanie w ciemno" - mówi Tadeusz Jagodziński.

Główną zaletą przekazu cyfrowego jest eliminacja zakłóceń obrazu i dźwięku, które powstają podczas transmisji. "Jeden kanał analogowy można by zastąpić ośmioma cyfrowymi. Teoretycznie umożliwiłoby to stworzenie dziesiątków kolejnych stacji telewizyjnych" - powiedział Tadeusz Jagodziński.

Od roku 1999 w USA

Jak już informowaliśmy, na początku kwietnia br. w Stanach Zjednoczonych największe sieci amerykańskie: ABC, NBS, SBS i PBS otrzymały licencję na cyfrową telewizję w standardzie HDTV (High Definition Television). Według umowy mają one rozpocząć emisję pierwszych programów przed 1 listopada 1999 r. w 30 regionach o największej liczbie odbiorców. Do roku 2006 muszą one zwolnić dotychczas wykorzystywane częstotliwości analogowe, co pośrednio zmusi odbiorców do wymiany telewizora lub zakupu konwertera.

Zdaniem specjalistów, w przyszłości cyfrowe odbiorniki telewizyjne będą mogły odbierać zarówno sygnały nadawane przez operatorów, jak również z wbudowanego czytnika płyt DVD czy Internetu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200