Cyfrowa eksplozja

W oszałamiającym tempie rośnie wciąż ilość danych w postaci cyfrowej. Według EMC Corporation, tylko w ubiegłym roku wytworzono ich prawie 500 biliardów gigabajtów. W przybliżeniu stanowi to równowartość 19 miliardów całkowicie zapełnionych dysków DVD zapisanych w formacie Blu-ray, 4,8 biliardów internetowych transakcji bankowych lub 162 bilionów zdjęć cyfrowych.

Analitycy IDC, którzy na zlecenia EMC opracowali trzecią edycję raportu Digital Universe, przewidują, że cyfrowy wszechświat będzie podwajał swoją objętość co 18 miesięcy. W 2012 r. powstanie już pięciokrotnie więcej danych cyfrowych niż w roku 2008.

3,89 mld

Tbitów nowych danych cyfrowych wytworzonych w 2008 r.

W ciągu najbliższych 4 lat spodziewany jest gwałtowny wzrost ilości technologii i transakcji generujących informacje w postaci cyfrowej. Liczba użytkowników urządzeń mobilnych wzrośnie trzykrotnie. Z Internetu zacznie korzystać kolejne 800 milionów osób. Liczba nowoczesnych urządzeń informatycznych, takich jak bezprzewodowe mierniki, systemy nawigacji samochodowej, maszyny przemysłowe, czytniki RFID i inteligentne kontrolery czujników, wzrośnie ponad 3,5 raza. Częstość komunikacji między ludźmi poprzez pocztę elektroniczną, komunikatory, społeczności sieciowe itp. wzrośnie 8-krotnie. Większość działań mających na celu pobudzenie gospodarki spowoduje wzrost ilości danych cyfrowych w związku z intensywniejszą komunikacją szerokopasmową oraz wprowadzeniem elektronicznych kartotek pacjentów, inteligentnych sieci energetycznych, inteligentnych budynków i pojazdów itd.

Informacje w postaci cyfrowej będą w coraz większym zakresie wpływać zarówno na działalność gospodarczą przedsiębiorstw, jak i na nasze życie codzienne. Autorzy raportu przewidują, że w 2012 r. 850 milionów ludzi będzie kupować i sprzedawać produkty i usługi przez Internet, a handel elektroniczny będzie dwa razy intensywniejszy niż w 2008 r. Za trzy lata wartość tej branży osiągnie 13 bilionów USD, obejmując głównie handel między firmami.

Efektywne wykorzystanie potencjału tkwiącego w rosnących zasobach informacji cyfrowych będzie wymagało umiejętnego ich przetwarzania i zarządzania nimi (w związku z tym spodziewać się należy zapewne m.in. wzrostu zainteresowania narzędziami analitycznymi). "Ci, którzy chcą obrócić wzrost ilości informacji na swoją korzyść, poszukują nowych, kreatywnych sposobów zarządzania, zabezpieczania i ochrony szybko rozszerzającego się wolumenu danych" - uważa Joe Tucci, prezes zarządu i dyrektor generalny EMC. Z drugiej strony, coraz większego znaczenia będzie nabierało zapewnienie zgodności gromadzonych danych z obowiązującymi i tworzonymi w przyszłości przepisami prawa (m.in. w zakresie danych osobowych, finansowych, medycznych).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200