Coraz więcej przyległości

Po zakupieniu ponad 30 firm BEA Systems przedstawia ciekawą ofertę rozwiązań do budowania dużych systemów.

Po zakupieniu ponad 30 firm BEA Systems przedstawia ciekawą ofertę rozwiązań do budowania dużych systemów.

Na konferencji w Pradze, która była europejską edycją konferencji amerykańskiej sprzed kilku tygodni, BEA Systems pokazała kilka wartych skomentowania nowości. Jedną z nich jest Aqua Logic - środowisko do zarządzania usługami w środowisku heterogenicznym. Oprogramowanie zarządza trzema obszarami: komunikacją, danymi i uprawnieniami. W przyszłości Aqua Logic będzie też zarządzać modelowaniem aplikacji, umożliwiając przy tym automatyczne modyfikowanie wszystkich trzech obszarów.

Warstwa zarządzania danymi w Aqua Logic to produkt wywodzący się ze środowiska Liquid Data, które (w dużym skrócie) potrafi zadawać zapytania do środowisk heterogenicznych i agregować wyniki, a także aktualizować dane w tabelach źródłowych. W nowej wersji Liquid Data potrafi także udostępnić dane z bazy w postaci komunikatów SOA. Warstwa ta może pobierać informacje z usług Web oraz - poprzez dedykowane interfejsy - z innych systemów. W Aqua Logic każde źródło jest opisywane metadanymi i dalsze operacje używają właśnie tych metadanych do wykonywania złączeń czy prezentacji/integracji w wyższych warstwach. Metadane służą także do definiowania konfliktów w dostępie do danych w trybie zapisu. Pośredniczą także w uwierzytelnianiu, tworząc swego rodzaju system single sign-on.

Prawie w czasie rzeczywistym

JRockit jest od kilku lat najszybszą maszyną wirtualną Java, zwłaszcza na platformie x86. Najnowsza wersja, która będzie dostępna pod koniec br., ma przynieść kolejny przełom - możliwość ustalenia "prawie gwarantowanych" czasów odpowiedzi maszyny wirtualnej. Nie będą to czasy tak krótkie, jak w przypadku Tuxedo, ale za to prawie stałe, co stanowi przełom w technologii JVM.

Jeżeli opóźnienie zostanie ustalone, np. 17 ms, to większość odpowiedzi, czyli wykonań kolejnych instrukcji przez JVM, będzie prawie równa tej wartości. Na prezentacjach dosłownie pojedyncze "piki" wyższych wartości były tłumaczone technologią Beta, ale i tak wyglądało to o klasę lepiej, niż w przypadku innych maszyn wirtualnych Java, które zachowują się całkowicie niedeterministycznie - głównie z uwagi na działanie "odśmiecacza pamięci".

Dysponując szybką maszyną wirtualną o stałych opóźnieniach, BEA Systems była w stanie zaoferować SIP Server - specjalną odmianę serwera WebLogic, przeznaczoną do obsługi połączeń w telekomunikacji. Dotychczas takie zastosowania były poza zasięgiem maszyn wirtualnych Java. Wypada dodać, że BEA Systems optymalizuje tu głównie algorytmy niezależne od platformy, a więc ww. funkcjonalność będzie dostępna nie tylko na platformie x86 i Itanium.

Równocześnie rozbudowany został mechanizm automatycznego działania JVM. Można np. określić, że należy włączyć tyle procesorów, ile potrzebnych jest do uzyskania określonej wydajności. Procesom można też przypisywać zasoby wirtualne (Virtual Resource Broker), co w odróżnieniu od np. VMware pozwala na poziomie JVM określić, ile mocy obliczeniowej i pamięci ma być przyznawane konkretnej aplikacji. To na pewno uprości konstruowanie umów SLA. W JRockit pojawi się także wsparcie dla uruchamiania aplikacji działających w rozległych geograficznie klastrach.

Nowością w JRockit będzie Java Runtime Analyzer (JRA), którego działanie ma nie wpływać w istotny sposób na wydajność JVM. Najbardziej kosztowna wydajnościowo operacja nagrywania sesji, którą potem można odtworzyć w środowisku deweloperskim, zmniejsza wydajność JVM jedynie o ok. 4%, zaś wykrywanie przecieków pamięci - tylko o ok. 1%. JRA potrafi dynamicznie włączać i wyłączać rejestrowanie - bez zatrzymywania serwera aplikacyjnego.

Narzędzia dla deweloperów

BEA Systems rezygnuje z rozwoju własnego środowiska IDE - WebLogic Studio, by podobnie jak inni producenci dołączyć do projektu Eclipse. Przy tej okazji warto wspomnieć, że BEA Systems wprowadza do oferty także pakiet niedawno zakupiony AppXRay (NitroX). Produkt ten pozwala zarządzać zależnościami w rozbudowanej aplikacji i analizować co się stanie, gdy w projekcie wprowadzone będą duże zmiany. Wraz ze swoimi narzędziami BEA oferuje serwery aplikacyjne open source, m.in. proste środowisko serwletowe Apache Tomcat, które może jednak współdziałać z klastrami BEA Systems.

Ciekawostką w ofercie BEA Systems jest wsparcie dla Beehive. Początkowo była to koncepcja "lekkich" kontrolek opisanych metadanymi dla WebLogic Studio 8.0. Ponieważ Beehive nie zyskał akceptacji Java Community Process, BEA zdecydowała się udostępnić tę technologię na zasadach open source. Projekt zyskał dużą popularność i obecnie temat standaryzacji Beehive przez JCP powraca.

SOA to nie tylko WebServices

BEA Systems podkreśla, że SOA to ogólna koncepcja tworzenia rozwiązań informatycznych, abstrahująca od technologii. Prace standaryzacyjne nad tak ważnymi technologiami, jak WS-Transaction - pozwalającymi na przekazywanie kontekstu transakcyjnego - wciąż jeszcze trwają. Tak więc to, że przez kilka ostatnich lat stawiano znak równości pomiędzy SOA a Web Services, nie pomogło, lecz zaszkodziło popularyzacji SOA. BEA wskazywała, że SOA można realizować na różne sposoby, z użyciem "starych" i "nowych" technologii. Przykładem pokazywanym na konferencji byłe ewolucja środowiska integracyjnego banku BPH, który obecnie wykorzystuje monitor transakcyjny Tuxedo, ale ewoluuje w kierunku architektury zorientowanej na usługi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200