Compaq przechodzi na itanium

Mimo wcześniejszych deklaracji przywiązania do technologii Alpha, Compaq zrezygnuje z jej rozwoju.

Mimo wcześniejszych deklaracji przywiązania do technologii Alpha, Compaq zrezygnuje z jej rozwoju.

Sprawdziły się przewidywania analityków sprzed dwóch lat. Compaq Computer w 2003 r. zaprzestanie rozwoju procesorów Alpha. Pozyskał on tę technologię w wyniku przejęcia w 1998 r. firmy Digital Equipment.

Firma zawarła wieloletnie porozumienie z Intelem, dotyczące współpracy przy tworzeniu i wprowadzaniu na rynek 64-bitowych platform serwerowych. W ciągu trzech lat linie 64-bitowych serwerów Compaqa będą opierać się wyłącznie na procesorach Itanium. Na rynek zostanie wprowadzona jeszcze tylko jedna generacja wydajnych serwerów opartych na procesorze Alpha EV7. Rozwiązania Intela zastąpią również procesory Alpha w korporacyjnych platformach z serii NonStop Himalaya.

Posunięcie Compaqa sprawia, że na rynku procesorów dla serwerów pozostanie praktycznie tylko trzech pro- ducentów: IBM, Intel i Sun Microsystems. Hewlett-Packard w ciągu kilku lat zamierza zrezygnować z procesorów PA-RISC. Firma również będzie wykorzystywać procesory Intela.

Nowe kierunki

Do roku 2003 firma będzie jeszcze oferować serwery oparte na obecnych i przyszłych układach z serii Alpha. Latem br. Compaq wprowadzi do oferty systemy AlphaServer GS z procesorami 1 GHz, a w przyszłym roku rozpocznie sprzedaż serwerów z nowymi procesorami Alpha EV7. Ma także dostarczyć narzędzia i rozwiązania, umożliwiające klientom kupującym obecnie sprzęt Alpha migrację na platformę Intela. Compaq planuje sukcesywne unowocześnianie pierwszej generacji serwerów ProLiant opartych na Itanium, które pojawią się na rynku w III kwartale br.

Porozumienie z Intelem zostało ogłoszone po dwóch kwartałach słabych wyników finansowych. Compaq poszukiwał sposobów na zredukowanie kosztów działalności i możliwości zmniejszenia uzależnienia wyników finansowych od sprzedaży sprzętu poprzez skoncentrowanie się na świadczeniu usług.

Wstrzymanie prac nad procesorami Alpha pozwoli skierować "uwolnione" w ten sposób fundusze na prace projektowe, dotyczące m.in. systemów operacyjnych i aplikacji. Firma właśnie rozpoczęła proces przenoszenia systemów Tru64 UNIX, OpenVMS i NonStop Kernel na platformę Itanium.

Promocja Itanium

Na mocy porozumienia Compaq przekaże Intelowi kluczowe elementy technologii kompilatorów i narzędzi programistycznych, stworzonych na platformę Alpha, a do pracy w laboratoriach Intela przejdzie również kilkuset inżynierów Compaqa. Według Michaela Capellasa, prezesa i dyrektora wykonawczego Compaqa, użytkownicy systemów Alpha-Server i NonStop Himalaya dzięki przejściu na platformę intelowską zyskają większą wydajność, lepszy stosunek ceny do wydajności oraz większy wybór aplikacji. Dla Intela pozyskanie Compaqa jako technologicznego partnera oraz wspólne działania marketingowe mają się przyczynić do znaczącego przyspieszenia wprowadzania na rynek architektury Itanium oraz zwiększenia tempa prac nad kolejnymi generacjami tego układu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200