Comarch otworzył data center w Niemczech

Comarch uruchomił centrum przetwarzania danych w Dreźnie. Zarząd firmy liczy, że dzięki temu możliwe będzie pozyskanie niemieckich klientów, którzy wymagają, aby ich dane nie wypływały za granicę.

12 mln euro kosztowała budowa data center

160 mkw. zajmuje pierwsza otwarta serwerownia

48 szaf serwerowych o wysokości 42U

1,1 MW energii zapewnia przyłącze energetyczne

taka moc pozwoliłaby zasilić 40-tysięczne miasto

15 minut potrzymania przy pełnej mocy gwarantują zgromadzone akumulatory

ponad 300 litrów oleju na godzinę zużywa agregat prądotwórczy, zapewniający zasilanie awaryjne

20 tys. litrów mieszczą zbiorniki na olej do zasilania agregatu

200 Mb/s wynosi przepustowość łącza internetowego

Drezdeńskie centrum to największa zagraniczna inwestycja Comarchu w infrastrukturę. Jego budowa pochłonęła 12 mld euro. Comarch w większości sfinansował ją z własnych środków. 2 mln euro dołożył Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Comarch ma także dwa własne centra przetwarzania danych w Polsce: w Krakowie i w Warszawie. Dzierżawi także data center we Frankfurcie, z którego nadal zamierza korzystać, oraz kilka innych (w Luksemburgu, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych). Dr Christoph Kurpinski, zarządzający niemieckimi spółkami z grupy Comarch, spodziewa się, że własne centrum pozwoli dotrzeć z usługami chmurowymi do nowych klientów. Comarch jako właściciel infrastruktury będzie mógł zaproponować im wysokie parametry jakościowe świadczonych usług. Możliwe będzie też zagwarantowanie, że dane nie wypłyną poza granice Niemiec, co jest nie tylko warunkiem stawianym przez niektórych klientów, ale także w pewnych przypadkach wymogiem wynikającym z regulacji prawnych.

Zobacz również:

  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • AI a DC - oto jest wyzwanie
  • Nowe DC Atmana

Data center w Dreźnie ma świadczyć najbardziej złożone usługi chmurowe z dostępem do pełnych platform aplikacyjnych, a nie np. wyłącznie dostęp do infrastruktury albo usługi składowania danych w programach disaster recovery. Christoph Kupinski zapowiada, że centrum zaproponuje m.in. dostęp do cloudowych systemów ERP oferowanych przez Comarch. Istotną grupą partnerów mogą się stać klienci używający starszych systemów ERP firmy Soft-M, przejętej przez Comarch w 2008 r. i przekształconej dwa lata później w Comarch Software und Beratung.

Drezdeńskie data center mieści się w nowym budynku, dostawionym do zabytkowej willi w pobliżu centrum Drezna, którą Comarch kupił i odrestaurował z przeznaczeniem na biuro. Serwerownia zajmuje 160 mkw. Identyczną powierzchnię zarezerwowano w nowym budynku pod rozbudowę centrum o drugą serwerownię, taką samą serwerownię.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200