Co się stało z OS/2 Warp Server?

Na wrzesień br. IBM Polska zapowiada promocję sieciowego systemu operacyjnego.

Na wrzesień br. IBM Polska zapowiada promocję sieciowego systemu operacyjnego.

Według szacunkowych danych, przez ostatnie 6 miesięcy dystrybutorzy zamówili w IBM Polska zaledwie 18 pakietów sieciowego systemu operacyjnego IBM OS/2 Warp Server.

Spóźniony start

OS/2 Warp Server jest następcą systemu LAN Server, który w Polsce doczekał się kilkudziesięciu wdrożeń. Najnowsza wersja systemu miała swoją polską premierę pod koniec lutego br. Przedstawiciele IBM Polska zapowiadali wówczas, że spolonizowana wersja systemu będzie dostępna w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Ostatecznie OS/2 Warp Server został spolonizowany przez wrocławską firmę Technimex w sierpniu br., a produkt trafił do fabryki IBM w Kopenhadze. Polska wersja z wbudowanym mechanizmem obsługi wielu procesorów (SMP) ma ukazać się w listopadzie br.

Pod koniec sierpnia br. żaden z dystrybutorów oprogramowania IBM nie miał jeszcze w sprzedaży zlokalizowanej wersji serwera. Marek Staniucha z warszawskiej firmy TCH oświadczył wręcz, iż jego firma nie otrzymała żadnej informacji o ukazaniu się polskiej wersji systemu.

Administrator woli angielski

Na polskim rynku jedynie IBM konsekwentnie lokalizuje sieciowe systemy operacyjne. Polskiej wersji doczekał się np. AIX. Natomiast zarówno Novell, jak i Microsoft nie planują spolszczenia obsługi własnych serwerów. Zdaniem dystrybutorów, polscy klienci nie mają zaufania do zlokalizowanych wersji sieciowych systemów operacyjnych.

"Obsługa nowego systemu operacyjnego jest intuicyjna nawet dla osób, które mają nikłe doświadczenie w administrowaniu dużymi sieciami, dlatego spodziewamy się, że polski Warp Server będzie cieszył się dużym zainteresowaniem" - twierdzi Marcin Czajkowski z IBM Polska.

Orła cień

W kilka tygodni po premierze OS/2 Warp Server, IBM Polska zaprezentował rodzinę oprogramowania serwerów IBM Software Servers, znaną wcześniej jako projekt "Eagle". W środowisku OS/2 Warp Server działa pakiet, w którego skład wchodzą serwery: Directory and Security, System View, Transactional, Internet Connection, Database, Communication i Lotus Notes. "Oprócz AIX i Warp Server nasz pakiet działa w środowisku Windows NT" - twierdzi Marcin Czajkowski, dodając iż Software Servers nie można porównywać z Microsoft Back Office, gdyż stanowi on bardziej zaawansowane rozwiązanie. "Zdecydowaliśmy się na integrację z Windows NT, aby nie tracić klientów, którzy korzystają z tej platformy" - wyjaśnia Marcin Czajkowski.

Premiera na Softargu

Do tej pory IBM Polska nie prowadził promocji pakietu Warp Server. Oficjalnie polska wersja zostanie po raz pierwszy zaprezentowana na tegorocznym Softargu. Koncern przygotowuje też na wrzesień br. specjalny program promocyjnej sprzedaży serwera dla swoich partnerów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200