Co nowego na rynku sieciowym.

Targi NetWorld + Interop '96 zgromadziły czołówkę dostawców rozwiązań dla sieci.

Targi NetWorld + Interop '96 zgromadziły czołówkę dostawców rozwiązań dla sieci.

Odbywające się pod koniec września w Atlancie targi są jednymi z największych prezentujących rozwiązania sieciowe. Oprócz rywalizacji miedzy producentami sieciowych systemów operacyjnych, do najważniejszych tematów poruszanych podczas wystawy należały rozwiązania dla intranetów i oprogramowanie do zarządzania sieciami.

Premiera Novella

W Atlancie Novell zaprezentował po raz pierwszy InternetWare - zestaw aplikacji i narzędzi do budowy korporacyjnych sieci intranet, działający na bazie nowego systemu operacyjnego NetWare 4.11. Zestaw InternetWare będzie składać się z NetWare w wersji 4.11, NetWare Web Servera 2.5, aplikacji realizujących usługi FTP, przeglądarki Netscape Navigator, bramki między TCP/IP a IPX/SPX. Novell zapowiedział, że IntranetWare pojawi się w sprzedaży 7 października br. w cenie ok. 1095 USD dla 5 użytkowników, a 6995 USD dla 100. Aktualizacja dostępna będzie w cenie 495 USD dla 5 użytkowników oraz 2795 USD dla 100. W listopadzie br. pojawi się na rynku Kayak - wersja InternetWare dla niewielkich firm.

Czekając na NT 5.0

Microsoft zademonstrował narzędzie nowej generacji, oznaczone nazwą Slate, realizujące funkcję katalogowych w środowisku Windows NT. Według przedstawicieli Microsoftu, nowe rozwiązanie wyposażone w graficzną konsolę zarządzania może obsłużyć katalogi nawet o 20 poziomach zagnieżdzenia. Konsola, dostępna za pośrednictwem przeglądarki Web ma umożliwiać dodawanie, kasowanie i przenoszenie użytkowników indywidualnych i grup, a także definiowanie ich praw dostępu. Slate pojawi się wraz z Windows NT 5.0.

Tymczasem Novell zaprezentował Tobasco, oprogramowanie działające pod kontrolą Windows NT Server, umożliwiające synchronizację rezydentnych informacji o użytkownikach z danymi zgromadzonymi w Novell Directory Services (NDS). Produkt pojawi się na rynku przed końcem br. Novell zapowiada także dostarczenie NDS dla NT na sześć miesięcy przed spodziewanym pojawieniem się na rynku Windows NT 5.0.

Zarządzać siecią

3Com wprowadził na rynek zestaw oprogramowania dla swoich urządzeń sieciowych, który umożliwia zdalne przeglądanie i konfigurowanie koncentratorów, przełączników i innych urządzeń sieciowych za pośrednictwem domowej przeglądarki WWW. Podobne rozwiązanie, służące do zarządzania przez WWW przełącznikami LAN, nazwane SmartView, przedstawił Cabletron Systems.

Intel i przejęta na początku br. przez IBM firma Tivoli Systems zamierzają wspólnie rozwijać produkty i specyfikacje techniczne, aby ułatwić zarządzanie rozproszonymi systemami komputerowymi. Koncerny zapewnią współpracę swych flagowych produktów Tivoli TME 10 i LANDesk Intela za pośrednictwem technologii Management Services Broker (MSB). W listopadzie br. zostanie także udostępnione MSB API. Wsparcie dla specyfikacji MSB ogłosiły już McAfee i Symantec. W ramach porozumienia Tivoli i Intel będą tworzyć moduły i agentów pasujących zarówno do TME 10, jak i LANDeska.

Gigabitowy Ethernet

Jeszcze przed zatwierdzeniem (ma to nastąpić w połowie 1997 r.) specyfikacji IEEE dla standardu gigabitowego Ethernetu wiele firm zaprezentowało własne produkty. 3Com zapowiedział wprowadzenie do połowy przyszłego roku siedmiu produktów z rodziny Gigabit Ethernet, w tym takich urządzeń jak: przełączniki Fast Ethernet-to-Gigabit oraz Gigabit-to-Gigabit. Cabletron Systems zaprezentował dwuportowy przełącznik Gigabit Ethernet SmartSwitch, który pojawi się na rynku przed końcem br. Fore Systems także planuje w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy rozwijać produkty oparte na technologii Gigabit Ethernet. Poza tym firma przymierza się do produkcji sprzętu oferującego przepustowość 2,5 Gbps przez łącza ATM. Wśród firm również zainteresowanych produkcją przełączników klasy Gigabit Ethernet znalazły się Ancorn Communications, Alteon Networks oraz NBase Communications.

Apple klientem Suna

Sun Microsystems i Apple Computer zawarły porozumienie dotyczące wspólnego tworzenia rozwiązań dla sieci oraz multimediów. Firmy zamierzają ulepszyć współpracę serwerów Solaris i klientów Macintosha. Technologia OpenDoc rozwijana przez Apple i IBM zostanie w pełni przystosowana do współpracy z JavaBeans, modelem komponentów Javy, opracowanym przez Suna. System JavaMedia będzie zintegrowany z QuickTime, tak by applety Javy mogły uruchamiać filmy zapisane w formacie QuickTime.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200