Cmd.exe pozostaje w systemach Windows

Microsoft poinformował kilkanaście dni temu, że chce ostatecznie pożegnać się z rozwiązaniem będącym symbolem systemu DOS, czyli wierszem polecenia cmd.exe, dostępnym cały czas w systemach Windows. Po bliższym przyjrzeniu się tej zapowiedzi widać, że jest to połowiczne pożegnanie i zwolennicy tego rodzaju interfejsu będą mogli z niego dalej korzystać.

Korporacja wyjaśniła niedawno, że nie usuwa całkowicie z systemów Windows polecenia cmd.exe, ale zmienia domyślną powłokę z Cmd na PowerShell. Użytkownik będzie jednak mógł zawsze zmienić domyślną powłokę z powrotem na Cmd i wpisywać polecenie za poleceniem ręcznie z klawiatury.

Microsoft zdecydował się na taki krok z prostego powodu. Wie co prawda o tym, że większość użytkowników traktuje to rozwiązanie jak relikt przeszłości, to zdaje sobie też sprawę z tego, że spora grupa – do której należy zaliczyć przede wszystkim administratorów systemów IT – ceni sobie dalej to rozwiązanie. I to właśnie głównie oni protestowali przeciwko temu, aby wysłużone oprogramowanie cmd.exe zastąpić powłoką PowerShell.

Zobacz również: