Cloud computing bez tajemnic

Wiele mówi się o tym modelu przetwarzania danych, ale nadal powstaje sporo nieścisłości i mitów. Chcemy się z nimi rozprawić prezentując to, czym dziś chmura naprawdę jest.

Analitycy Gartnera definiują cloud computing jako model przetwarzania danych, w którym wielu odbiorcom dostarcza się rozwiązań IT o wysokiej skalowalności w sposób masowy, w formie usługi, za pomocą elektronicznego medium, jakim jest Internet. Uściśleniem tej definicji jest wykorzystanie mechanizmów samoobsługowych w serwisie dostarczającym chmurę. Klienci za pomocą tych interfejsów mogą w każdej chwili pozyskać niezbędne zasoby mocy obliczeniowej i przestrzeni dyskowej oraz niezwłocznie je zwolnić, gdy już nie będą potrzebne. Tak naprawdę chmura nie jest technologią samą w sobie, jest to raczej zmiana podejścia do budowania usług IT, wykorzystująca coraz szybciej rosnącą wydajność dzisiejszych komputerów oraz wirtualizację, która pozwala na konsolidację serwerów. Na fizycznym komputerze można umiejscowić wiele maszyn wirtualnych, uruchamianych wedle potrzeb. Mimo definicji Gartnera, wciąż pozostaje kilka pytań, na które postanowiliśmy odpowiedzieć.

Czym jest chmura publiczna?

Jest to usługa, z której może skorzystać każdy, kto posiada łącze do Internetu i zapłaci za nią. "Chmury publiczne są współdzieloną infrastrukturą, opłacaną w miarę wykorzystywania" - mówi James Staten, analityk w Forrester Research. Publiczne chmury są łatwo dostępne, obsługują wielu klientów jednocześnie za pomocą zwirtualizowanego środowiska, wykorzystując przy tym narzędzia samoobsługowe, takie jak portal online.

A czym chmura prywatna?

Chmura prywatna naśladuje model dostarczania usług obecny w chmurze publicznej, ale znajduje się w całości wewnątrz korporacyjnej sieci chronionej zaporą i służy użytkownikom konkretnej korporacji. Prywatna chmura może być wysoce wirtualizowana, konsolidując wiele infrastruktury IT w jedną lub kilka grup logicznych zasobów, łatwo zarządzanych.

Podobnie jak w chmurach publicznych, dostarczanie usług i zarządzanie nimi odbywa się przy wykorzystaniu portalu z opcjami samoobsługowymi i rozliczeniami zużycia zasobów. Chmury prywatne mają wiele zalet modelu przetwarzania publicznej chmury, ale znajdują się w całości w gestii jednej organizacji, są tam zarządzane, dostęp do nich jest limitowany do jednego przedsiębiorstwa, działu lub nawet centrum kosztów. Najważniejszą korzyścią z wykorzystania takiego modelu usług jest sprawność, standaryzacja oraz wspieranie najlepszych praktyk.

Największe korporacje są zainteresowane tworzeniem prywatnych chmur, ponieważ publiczne chmury, świadczone przez podmioty zewnętrzne, nie są jeszcze na tyle skalowalne i godne zaufania, aby uzasadnić transfer wszystkich zasobów na zewnątrz korporacji. "Wszystko jednak zależy od skali" - mówi znany guru internetowy Nicholas Carr. "Korporacja wielkości General Electric wykorzystuje olbrzymią ilość zasobów IT. Na tym poziomie rozwoju najlepszą decyzją jest prawdopodobnie przebudowanie własnego działu IT wokół strategii cloud computing, gdyż dostępne usługi chmur publicznych nie nadają się do obsługi korporacji w takiej skali" - dodaje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200