Cloud Factory: chmurowa transformacja centrum danych


Duńska firma Cloud Factory oferuje rozwiązania cloud dla małych i średnich firm od 2014 r. Przedsiębiorstwo, funkcjonujące wcześniej jako spółka zależna SE, jednego z największych dostawców energii oraz usług telekomunikacyjnych w Danii, promuje i sprzedaje rozwiązania za pośrednictwem sieci partnerów i resellerów. Mając na uwadze zaspokojenie wymagań stawianych przez rosnącą liczbę klientów, Cloud Factory zaimplementowała w swoim centrum danych infrastrukturę hiperkonwergentną. Dzięki zastosowaniu systemów sprzętowych dostarczonych przez Lenovo udało się jej osiągnąć znaczący wzrost wydajności i pojemności.

Użytkownicy IT coraz częściej migrują dane i aplikacje do chmury. Celem jest zapewnienie sobie dostępu do dodatkowych zewnętrznych zasobów obliczeniowych i pamięci masowej w okresie szczytowych obciążeń. Przy tym opłaty za aplikacje czy infrastrukturę wnoszone są wyłącznie wtedy, kiedy są one faktycznie użytkowane. Co za tym idzie, wiele organizacji rozszerza zasięg swoich tradycyjnych systemów IT, tworząc struktury hybrydowe, które obejmują usługi cloud.

Od tego, jak dostawcy chmury obsłużą tę zamianę infrastrukturalną, zależy ich sukces. Muszą zarządzać większą ilością danych klientów przy wykorzystaniu nieelastycznych systemów IT. Trudno je integrować, a ich obsługa nie jest prosta. Wszystko to sprawia, że zarządzanie coraz bardziej wyrafinowanymi potrzebami klientów tworzy wiele wyzwań.

Dlatego IT nie może oferować szybkich i elastycznych usług, które stanowią fundament modelu biznesowego chmury obliczeniowej. „W tym biznesie, trzeba bardzo szybko reagować na nowe trendy i technologie” – wyjaśnia Jacob V. Schmidt, CEO w Cloud Factory.

W związku z tym dostawcy chmury potrzebują skalowalnej, elastycznej i wydajnej infrastruktury, którą jednocześnie łatwo zarządzać. Wszystkie te wymagania spełnia w praktyce infrastruktura hiperkonwergentna - łączy serwer, sieć i pamięć masową w jednym systemie oraz umożliwia zarządzanie nim w warstwie oprogramowania. Cloud Factory postawiło na taką właśnie infrastrukturę hiperkonwergentną, a jako jej dostawcę wybrało Lenovo.

Główną przewagą hiperkonwergencji jest scentralizowane zarządzanie i kontrolowanie systemów oraz komponentów. Oznacza to, że środowisko wirtualne jest łatwiejsze do opanowania, a procesy IT są szybsze i zarazem mniej kosztowne.

Ponadto, w porównaniu z konwencjonalnymi technologiami wirtualizacyjnymi, hiperkonwergencja umożliwia większy stopień abstrakcji sprzętu i oprogramowania. W ten sposób zasoby chmury mogą być w każdej chwili dynamicznie adaptowane do potrzeb firmowych aplikacji i odpowiednio udostępniane.

Hiperkonwergencja pomiędzy Lenovo a Intelem

Cloud Factory, jeden z pierwszych dostawców chmury obliczeniowej w Europie, połączyło siły z Lenovo, Intelem i Microsoftem. Celem było zaprojektowanie i zainstalowanie infrastruktury hiperkonwergentnej, co miało stanowić kluczowy krok na drodze do stworzenia centrum danych nowej generacji.

Decyzja szybko przyniosła spodziewane korzyści. Krótko po otwarciu nowego centrum danych w duńskim Esbjerg, firma zanotowała znaczny wzrost zapotrzebowania na usługi, a wielu klientów przeniosło swoje dane do chmury Cloud Factory.

W warstwie sprzętowej Cloud Factory postawiło na system Lenovo z procesorami Intel Xeon®. Wykorzystywane rozwiązanie składa się z serwerów Lenovo System x3650 M5 oraz przełączników Lenovo RackSwitch G8332 Ethernet 40 Gb. „Obydwa systemy słyną z wysokiej dostępności przy obsłudze dużych wymagań względem pojemności oraz konieczności świadczenia usług non stop” – mówi Guy England, pełniący funkcję dyrektora Data Centre Group w Lenovo UK & Ireland. Zastosowane oprogramowanie to Microsoft Windows Server 2016 Datacenter Edition oraz Microsoft Storage Spaces Direct.

Na drodze ku przyszłości

Użycie tych systemów pozwoliło Cloud Factory stworzyć prostszą, bardziej wydajną, a zarazem efektywną infrastrukturę. „Dzięki wyeliminowaniu silosów sprzętowych, jesteśmy w stanie całkowicie skoncentrować się na wydajności”– twierdzi Flemming Riis, CTO w Cloud Factory.

Nowe ośmiowęzłowe rozwiązanie pamięci masowej zaproponowane przez Lenovo umożliwiło 24-krotne zwiększenie szybkości działania - z 25 tys. do 600 tys. IOPS (Input/Output Operations per Second). To znacząca korzyść, zdaniem Jacoba V. Schmidta: „Możemy teraz zagwarantować wszystkim naszym klientom bardzo stabilną prędkość maksymalną, która pozwala im migrować do chmury ogromne bazy danych”.

Dla Cloud Factory jest bardzo ważne, że klienci mogą szybko migrować aplikacje i dane do chmury. Zawdzięczają to właśnie nowemu rozwiązaniu hiperkonwergentnemu. Wdrożenie infrastruktury hiperkonwergentnej umożliwiło firmie wykonanie decydującego kroku na drodze do centrum danych nowej generacji. Cloud Factory dostrzega ogromny potencjał biznesowy w możliwości oferowania klientom wysokiej wydajności i dużej pojemności.

„Możemy ‘zachmurzyć’ praktycznie wszystko”- dodaje Jacob V. Schmidt. –„Dzięki temu, że wykonaliśmy ogromny skok wydajnościowy, możemy teraz przenosić do chmury naprawdę wielkie aplikacje”.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.