Cienki serwer, gruba sprawa

Platforma BladeSystem c-Class ma umożliwić HP podbój dynamicznie rozwijającego się rynku serwerów blade.

Platforma BladeSystem c-Class ma umożliwić HP podbój dynamicznie rozwijającego się rynku serwerów blade.

Walcząc z IBM o rynek serwerów kasetowych (blade), HP zainwestował w opracowanie nowej architektury dla tej klasy urządzeń. Nową platformę projektowano z myślą o ograniczeniu poboru energii, zwiększeniu efektywności chłodzenia, uproszczeniu zarządzania, a także większej elastyczności w zakresie rozwoju systemu w przyszłości.

Ann Livermore, wiceprezes HP odpowiedzialna za dział rozwiązań technologicznych przekonuje, że systemy BladeSystem c-Class pozwolą dużym firmom w ciągu trzech lat zmniejszyć koszty nabycia i użytkowania platform serwerowych w centrach danych nawet o 50% w stosunku do popularnych obecnie serwerów kompaktowych.

Serwery BladeSystem c-Class będzie można zamawiać od lipca br. Początkowo będą dostępne wyłącznie z dwurdzeniowymi procesorami Intela. We wrześniu na rynek mają trafić wersje wyposażone także w procesory AMD Opteron, natomiast do końca roku firma zapowiada serwery kasetowe z procesorami Itanium.

Mimo premiery nowych konstrukcji, HP nie wycofuje na razie z oferty dostępnych od 2002 r. BladeSystem p-Class. Będą one oferowane do końca 2007 r. Po tym okresie przejściowym dostępne będą jedynie serwery kasetowe c-Class. Niemniej wsparcie dla p-Class będzie oferowane do 2012 r. Według wstępnych szacunków, cena systemu c-Class ma być ok. 20% wyższa od urządzeń p-Class o identycznej konfiguracji.

Siła obudowy

BladeSystem c-Class to konstrukcja zaprojektowana - jak przekonują przedstawiciele HP - z uwzględnieniem dotychczasowych doświadczeń rynkowych i kierunków rozwoju potrzeb klientów w najbliższych latach. Łączy kilka technologii wykorzystywanych obecnie w innych produktach HP, m.in. mechanizmy do zarządzania oraz rozwiązania zapewniające wysoką dostępność znane z serwerów linii NonStop.

Na marginesie warto wspomnieć, że w ciągu kilku najbliższych lat firma zapowiedziała przygotowanie wersji blade serwerów NonStop z procesorami Itanium. Dotychczas serwery NonStop były wykorzystywane praktycznie wyłącznie przez banki i agencje rządowe. Niemniej trudno oczekiwać, by HP nie chciał rozszerzyć klienteli na te systemy.

Wracając do BladeSystem c-Class, nowe serwery mieszczą się w obudowach o wysokości 10U. Obudowa obejmuje dwa rzędy po osiem serwerów, a więc łącznie do 16 urządzeń. W każdym ze slotów można umieścić nie tylko serwer, lecz także urządzenie specjalizowane, jak przełącznik sieciowy, przełącznik Fibre Channel, akcelerator obliczeniowy albo dysk twardy. Teraz już wiadomo, co HP ma na myśli, głosząc slogan blade everything.

Obudowa została wyposażona w technologie zasilania i chłodzenia, które umożliwiają zarządzanie poborem energii oraz monitorowanie rozkładu temperatury w poszczególnych modułach, obudowach i całej szafie. Aby poprawić parametry temperaturowe, HP zaprojektował nowe, wydajniejsze wentylatory, które zmniejszają wymagania związane z chłodzeniem powietrza o 30% i zużywają o połowę mniej energii niż dotychczas stosowane.

W obudowie znajduje się także sieciowa warstwa wirtualizacyjna zbudowana z wykorzystaniem technologii Virtual Connect Architecture, która pozwala administratorom podłączyć kable do obudowy, a następnie wymieniać serwery blade w ramach obudowy bez konieczności zmieniania układu kabli.

W trosce o administratora

BladeSystem c-Class oferowane są łącznie ze zintegrowanymi narzędziami do zarządzania. Przedstawiciele firmy przekonują, że dzięki oprogramowaniu Insight Control Management (ICM) jeden administrator może zarządzać nawet 200 sewerami c-Class. Oprogramowanie ICM zarządza konfiguracją i pozwala na zaawansowaną diagnostykę. Umożliwia udostępnianie serwerów w sieci, aprowizację oprogramowania, automatyzację instalowania aktualizacji, migrowanie oprogramowania pomiędzy serwerami fizycznymi i wirtualnymi oraz uruchamianie serwerów po awarii.

Kolejną nowinką, która ma ułatwiać życie administratorom, jest rozwiązanie Onboard Administrator. HP zdecydował się wykorzystać technologię używaną przez dział firmy specjalizujący się w systemach wydruku i przetwarzania obrazu. Niewielki (2-calowy) panel LCD umieszczony na froncie obudowy ma umożliwiać administratorowi monitorowanie, diagnozowanie oraz wykonywanie prostych napraw systemu, bez pośrednictwa klasycznej konsoli administracyjnej. Przykładowo, za pośrednictwem ekranu LCD administrator może sprawdzić status połączeń wejścia/wyjścia, stan zasilania i chłodzenia oraz konfigurację systemu.

Cienki, smaczny kąsek

Podczas premiery BladeSystem c-Class HP otwarcie porównywał swój produkt z ofertą IBM, który wciąż ma największy udział w rynku serwerów kasetowych. Jego przewaga nad HP jest jednak minimalna. HP zapowiedział, że zaoferuje klientom IBM atrakcyjne możliwości finansowania oraz dodatkowe usługi, jeśli zdecydują się na migrację do produktów HP.

Zacięta walka o udział w rynku nie dziwi, jeśli wziąć pod uwagę, że wartość tego rynku wyniosła w 2005 r. ok. 2 mld USD, a do 2009 r. ma wzrosnąć 5-krotnie (IDC). Na rynku amerykańskim w ub.r. liczba sprzedaży kasetek wzrosła o 50%, a wartość sprzedaży aż o 80%, co oznacza, że rynek ten oferuje ponadprzeciętne marże. Blejdy stanowią dziś 11% wartości całego rynku serwerów i ich udział będzie szybko rosnąć.

Kilka tygodni temu IBM również zaprezentował nowe serwery kasetowe, w tym m.in. wykorzystujące procesory Cell opracowane przez IBM wspólnie z firmami: Sony i Toshiba. IBM pozycjonuje je jako platformę dla dostawców usług wideo na żądanie. Stara się także zachęcić innych do inwestowania w nowe technologie dla platformy BladeCenter, którą zaprojektował wspólnie z Intelem.

Pierwsi chętni już są - firma venture capital Walden International chce zainwestować w ciągu 5 lat 100 mln USD w rozwiązania uzupełniające platformę BladeCenter. Na nową ofertę HP błyskawicznie odpowiedzieli producenci sprzętu sieciowego. Cisco Systems oraz firma Blade Network Technologies (wydzielona z Nortela) wprowadziły przełączniki Gigabit Ethernet przeznaczone do BladeSystem c-Class.

Sun zagęszcza żyletki

Zainteresowanie rynkiem serwerów kasetowych przejawia także Sun Microsystems. Firma oferowała wcześniej linię serwerów blade B1600, jednak wycofała ją z rynku w ub.r. Były one przeznaczone wyłącznie na specyficzne potrzeby firm telekomunikacyjnych o niewielkim poborze energii, ale też niewielkiej wydajności. To nie był trafiony produkt, ale Sun zapowiada jednak, że wkrótce przedstawi nowe konstrukcje. Chce zaatakować rynek przede wszystkim niskimi cenami. Mają one być konkurencyjne nie tylko wobec innych technologii blade, ale także wobec klasycznych serwerów. Według zapowiedzi jeden serwer kasetowy będzie w stanie pomieścić do 8 układów AMD Opteron, a więc do 16 rdzeni. Z niepotwierdzonych plotek wynika, że premiera nowych serwerów ma odbyć się wkrótce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200