Chwytanie szans

Zadaniem zarządzania personelem jest wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa pracowników, a więc ich umiejętności, motywacji i inicjatywy.

Zadaniem zarządzania personelem jest wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa pracowników, a więc ich umiejętności, motywacji i inicjatywy.

Kultura organizacyjna przedsiębiorstwa przesądza o tym, czy zarządzanie zasobami ludzkimi jest cyniczną manipulacją, czy opłacalną inwestycją w tworzenie twórczych i partnerskich relacji w firmie. Zakłady Mechaniczne Legmet w Legnicy przeszły gruntowną restrukturyzację i trzeba stwierdzić, że zakres i treść reform, a także ich sukces zależy przede wszystkim od wyobraźni i postaw ludzi. Jeśli organizacja naprawdę traktuje swoją załogę i jej kierowników jako swój najcenniejszy zasób, to nie pozwoli sobie na manipulację, bo nie uzyska od swoich ludzi zaangażowania na rzecz reform.

Patrzeć w przyszłość

Na mądrą politykę personalną, czyli taką, która umożliwi zgranie celów człowieka i firmy, mają szansę tylko przedsiębiorstwa mające długofalową strategię biznesową. Tylko w takiej wieloletniej perspektywie można nawet dzisiaj nieopłacalne, ale słuszne z ludzkiego punktu widzenia posunięcia zobaczyć jako inwestycje, które przyniosą efekty w późniejszym czasie. Przykładem tego jest kształcenie przyszłych dobrych fachowców we własnej szkole przyzakładowej. W Legmecie nie zlikwidowaliśmy warsztatów szkolnych, mimo że są one kosztowne. Warsztaty to dobra inwestycja na dziś i na jutro. Liczył się również aspekt społeczny tej decyzji. W Legnicy likwidowane są liczne szkoły przyzakładowe, młodzi ludzie nie mają gdzie się podziać, nie uczą się pożytecznych zawodów. Wielu naszych pracowników ma dorastające dzieci i nie jest im obojętny ten problem. Legmet jest postrzegany jako dobra firma, przyjazna ludziom. Absolwenci szkół wyższych przychodzą do nas do pracy, mimo że zarobki nie są rewelacyjne. Widzą tu szansę rozwoju i szybkiego awansu. Ponadto mamy wizerunek przedsiębiorstwa, w którym można się rozwijać i na który można liczyć.

Jesteśmy firmą inżynierską. Wykształcone, kompetentne kadry są jej najdroższym kapitałem. Przedmiotem działania spółki jest projektowanie i wytwarzanie wyspecjalizowanych produktów, najczęściej dóbr inwestycyjnych, które "szyte na miarę" we współpracy z ośrodkami naukowymi i badawczymi wymagają szczególnych umiejętności, uprawnień i doświadczenia. Stąd też konieczność ciągłego podwyższania kwalifikacji, aby sprostać wymaganiom klientów. Przyjęto, że wydatki na szkolenia będą miały coroczny budżet w wysokości 0,35% wartości sprzedaży. Naszym celem strategicznym jest ok. 50 godz. szkoleń dla jednego zatrudnionego.

Chętnie wysyłamy pracowników na studia. Studia zaoczne są bardzo drogie, nie wszystkich na nie stać. Oczywiście, liczymy, że taki człowiek będzie później dla przedsiębiorstwa dobrze pracował, więc wysłanie na studia łączy się z zaplanowaniem dla niego ścieżki kariery. Liczymy się z tym, że ktoś i tak może go podkupić, ale wtedy korzyść jest taka, iż wraz z nim pójdzie w świat dobre imię Legmetu.

Zagospodarować ludzi

Nasz prezes ma ciągły dylemat: czy ma być bardziej strategiem biznesowym, czy menedżerem dla swojej załogi. Strateg biznesowy musi mieć na uwadze przede wszystkim konkurowanie na rynku. Menedżer nakierowany jest na zarządzanie ludźmi. Prezes Legmetu Roman Nowak mówi o sobie: "Jestem strategiem, ale nie umyka mi człowiek". Jest to prawda. Koledzy po fachu zazdroszczą mi szefa, który rozumie uwarunkowania zarządzania personelem. To w polskim przemyśle prawdziwa rzadkość. Jest to dla mnie nie tylko komfort pracy, lecz również gwarancja, że cele polityki personalnej będą konsekwentnie realizowane, iż nie będzie ona frazesem.

Rozwój umiejętności kadr jest jednym z czterech celów strategicznych Legmetu. Trzy inne dotyczą wysokości udziału w rynku poza KGHM, rentowności kapitału i produktywności zatrudnienia. Nasza polityka personalna wynika z misji firmy, a polega na ukształtowaniu zdolności kadry do jej wypełnienia. Ma również swoją misję: "Zagospodarowanie wiedzy ludzkiej jest daleko ważniejsze niż zasobów rzeczowych" i wizję: "Stanowimy zespół niezawodny, perfekcyjny zawodowo, zdolny realizować misje i strategię firmy". Jedną z metod zarządzania - oprócz zarządzania strategicznego i zarządzania procesami - jest System Zarządzania przez cele. Co kwartał pracownicy samodzielnie dokonują wyboru swoich celów na bazie celów strategicznych firmy i analizy SWOT. Po upływie kwartału pracownicy dokonują samooceny, a następnie są oceniani przez przełożonych. Dokumentowanie systemu odbywa się za pomocą stworzonego w Legmecie oprogramowania. System ten obejmuje 164 osoby, do stanowiska specjalisty włącznie. Działa od III kwartału 1996 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200