Chociaż komputer przyśpieszy

PKO BP uruchomił system informatyczny wypłat odszkodowań za pracę przymusową w III Rzeszy.

PKO BP uruchomił system informatyczny wypłat odszkodowań za pracę przymusową w III Rzeszy.

Warszawska firma System 2000 dostarczyła bankowi PKO BP SA system informatyczny do obsługi wypłat rekompensat dla pracowników przymusowych III Rzeszy. Zastosowane rozwiązanie jest systemem scentralizowanym. Dostęp do niego uzyskały wszystkie z ponad 1,2 tys. oddziałów i ponad 5 tys. agencji PKO BP. Szacuje się, że uprawnionych do otrzymania odszkodowania jest ok. 500 tys. osób. Otrzymają one ok. 1,8 mld DEM.

Wypłaty i rozliczenia są dokonywane w czasie rzeczywistym. Zgodnie z wymaganiami Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, która nadzoruje proces wypłat, każda transza jest rozliczana w ciągu 2 dni od zakończenia wypłat.

Pracownicy PKO BP, obsługujący osoby uprawnione, korzystają z systemu za pomocą przeglądarki internetowej. Łączy się ona z serwerem, który odpowiada za dostęp, i weryfikuje poprawność napływających komunikatów. Na serwerze dostępowym jest uruchomiony także klient bazy danych, komunikujący się z nią jednokanałowo. System zbudowano z wykorzystaniem narzędzi eMerge, izraelskiej firmy Sapiens, i bazy danych DB2, działającej na platformie IBM S/390.

"W praktyce musieliśmy wykonać system w czasie niewiele dłuższym niż miesiąc. Sytuację dodatkowo komplikował fakt, że w trakcie budowy systemu trwały jeszcze negocjacje ze stroną niemiecką" - tłumaczy Jakub Wasersztum, kierownik projektu z ramienia System 2000. Firma ta jest autorem kilku innych systemów wykorzystywanych przez PKO BP, m.in. systemu dystrybucji Świadectw Udziałowych NFI i systemu do obsługi wypłat rekompensat dla pracowników sfery budżetowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200