Chiński sposób na hackerów

W wielu krajach trwa gorąca dyskusja nad zapobieganiem przestępczości komputerowej i nad sposobami karania za tego typu delikty. Warto więc przyjrzeć się, jak z problemami tymi radzą sobie inni, np. Chińczycy. Jak podała agencja Reutera w końcu kwietnia br. wykonano wyrok śmierci na urzędniku bankowym, który za pomocą komputera ograbił swego pracodawcę na sumę ok. 175 tys. USD.

W wielu krajach trwa gorąca dyskusja nad zapobieganiem przestępczości komputerowej i nad sposobami karania za tego typu delikty. Warto więc przyjrzeć się, jak z problemami tymi radzą sobie inni, np. Chińczycy. Jak podała agencja Reutera w końcu kwietnia br. wykonano wyrok śmierci na urzędniku bankowym, który za pomocą komputera ograbił swego pracodawcę na sumę ok. 175 tys. USD.

Komputer dla inwalidy

Po wyposażeniu w komputery samolotów, samochodów i łodzi przyszła kolej na wózki inwalidzkie. Kalifornijska firma Worklink Innovations przedstawiła komputer osobisty klasy 486, który może być zasilany baterią takiego wózka. Komputer wyposażony jest także w faks-modem, możliwość bezprzewodowego podłączenia się do komputera stacjonarnego, oprogramowanie rozpoznające ludzką mowę oraz telefon komórkowy umieszczony w oparciu fotela. Ekran umieszczony został nad kolanami.

Pracowity superkomputer

Swoisty rekord obliczeniowy pobity został ostatnio w Stanach Zjednoczonych. Potężny, zbudowany specjalnie do tego celu, przez Thomas J. Watson Research Center (należące do IBM), superkomputer o architekturze równoległej pracował cały rok - wykonując w tym czasie 100 biliardów operacji arytmetycznych. Obliczenia te miały potwierdzić założenia fizyki kwantowej, dotyczące cech i zachowań podstawowych cząstek elementarnych. (meg)

Kto mu...?

Kierowcy jadący ostatnio 95 autostradą międzymiastową w Connecticut mogli poczuć się urażeni. Przez blisko siedem godzin na elektronicznej tablicy informacyjnej witał ich dość ordynarny napis: "Możecie mi...". Autorem serdecznego pozdrowienia okazał się młody człowiek, który bez większych trudności (hasło nie było wymagane) włamał się do systemu komputerowego nadzorującego autostradę.

Niezbite dowody

W sądach na Florydzie i w Kalifornii po raz pierwszy na świadków powołano... komputery. W kilku rozprawach dotyczących zabójstw jako dowody przedstawiono symulacje ostatnich chwil ofiary, stworzone programami animacyjnymi, działającymi na pecetach.

Animacje były już od lat używane w procesach cywilnych, dotyczących np. wypadków samochodowych czy lotniczych. Jedyną przeszkodą w wykorzystaniu ich na szerszą skalę była dotychczasowa cena urządzeń pozwalających na uzyskanie odpowiedniej jakości efektów. Autodesk Inc. stworzył niedawno pakiet na maszyny z procesorem 486, pozwalający na tworzenie animacji za cenę nie przekraczającą 5 tys. USD (poprzednio ponad 100 tys. USD).

Przygotowaniem animacji do rozpraw sądowych zajmuje się m.in. firma Eyewitness Animations z Pompano Beach, USA. Jej wytwory, oprócz rozpraw cywilnych jak np. wypadek samolotu USAir w Los Angeles w 1991 r., zostały wykorzystane także w kilku sprawach o morderstwo, gdzie na podstawie dowodów rzeczowych i obserwacji skutecznie odtworzono okoliczności zbrodni.

Komputer na łańcuchu

Zabezpieczenie sprzętu komputerowego przed kradzieżą jest problemem nie tylko w Polsce. Brytyjska firma AJ Services oferuje swoim klientom proste i tanie metody zabezpieczeń, które polegają na mocowaniu komputerów do mebli, podłogi lub ścian za pomocą śrub albo stalowych linek. Trudno przewidzieć, czy tego typu metody przyjmą się u nas, mimo pewnych doświadczeń w tej dziedzinie. Przymocowanie stalową linką komputera w urzędzie pocztowym jest nieco trudniejsze od przymocowania długopisu, a efekt może się okazać równie mizerny.

Elektroniczna gazeta dla ociemniałych

Brytyjski Królewski Instytut Ociemniałych RNIB (Royal National Institute for the Blind) rozpoczął emisję codziennej telegazety przeznaczonej dla osób niewidomych lub niedowidzących. Informacje są przekazywane w porze nocnej przy wykorzystaniu sygnałów telewizyjnego teletekstu i przetwarzane w mikrokomputerach subskrybentów do postaci odpowiedniej dla posiadanych urządzeń odtwarzających, tzn.: tekstu Braille'a, syntetycznej mowy lub tekstu wyświetlanego na monitorze za pomocą znaków o dużych rozmiarach. Obecnie niewidomi mogą czytać gazetę Guardian lub teleteksty BBC i ITV. Planowane jest zastosowanie tej techniki do emisji książek, tygodników oraz lokalnych gazet. Istnieją również projekty uruchomienia programu o zasięgu europejskim.

System został przygotowany przez firmę ETNA (Electronic Text Networks Associates), która powstała jako joint venture gazety Guardian, RNIB oraz Aptech. Koszt rocznej subskrybcji (łącznie z kartą dekodera) wynosi w W. Brytanii 560 GBP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200