Centralizowane składowanie danych

Wiele firm już z niego korzysta, mimo to nie wszystkie opcje nowoczesnych macierzy dyskowych są dobrze znane ich przedstawicielom.

Centralizowane składowanie danych
Zamontować obraz

Integracja snapshotów z mechanizmami bazy danych sprawia, że czas niezbędny do odtworzenia danych jest o wiele krótszy, niż przy tradycyjnym kopiowaniu plików na osobny storage. Niektóre macierze posiadają opcje, za których pomocą można wybraną kopię zamontować jako zasób dla innej instancji serwera. Takie rozwiązanie jest nieocenione podczas testów.

Ważną zaletą macierzy jest ich szybkość pracy. Oprócz czystej wydajności odczytu i zapisu bloków danych, należy pamiętać, że uniwersalne macierze w sprawny sposób realizują dwa najważniejsze protokoły NAS - CIFS i NFS. Zamiast kilkunastu serwerów Windows udostępniających pliki w sieci lokalnej, można skorzystać z obsługi CIFS na macierzy, otrzymując wydajność przewyższającą kilkakrotnie systemy Microsoftu. Wynika to stąd, że systemy operacyjne macierzy dyskowych są w samych założeniach optymalizowane, obsługują serwer CIFS w sposób silnie akcelerowany, a nawet w pełni sprzętowy (macierze BlueArc).

Obsługa dużej liczby plików

Wszystkie macierze klasy Enterprise integrują się z usługami katalogowymi (Active Directory, LDAP), zatem przy udostępnianiu zasobów w trybie NAS, połączenie odbywa się równie prosto, jak w przypadku serwera. Jest od niego znacznie bezpieczniejsze, gdyż systemy operacyjne oraz odpowiednie oprogramowanie macierzy są całkowicie odporne na eksploity kierowane przeciw serwerom Microsoft Windows. Gdy dodać do tego niezawodność, przewyższającą typowe serwery, wielokrotnie korzyści biznesowe z przeniesienia obsługi plików na macierz są bardzo widoczne.

W odróżnieniu od systemu plików NTFS, systemy operacyjne macierzy doskonale radzą sobie z bardzo dużą liczbą plików. W macierzach NetApp ilość plików jest ograniczona przez ilość i-węzłów w systemie plików, w przypadku macierzy BlueArc limit ten wynosi 8 mld plików, przy czym aż 4 mln plików można umieścić w jednym folderze. Pojedyncze woluminy można złożyć w jeden wirtualny, ze spójną przestrzenią nazw. Rozmiary woluminów są liczone w dziesiątkach i setkach terabajtów. Nowoczesna macierz potrafi jednocześnie obsługiwać bazę danych (pracującą na serwerze i połączoną za pomocą magistrali FibreChannel) oraz pracować jako serwer plików, udostępniając zasoby poprzez CIFS i NFS.

Gdy potrzeba więcej miejsca

Przy kreowaniu zasobów na typowych serwerach należy pamiętać o tym, że rozmiar utworzonego woluminu będzie stały. Im więcej plików będzie tam składowanych, tym modernizacja serwera, polegająca na powiększeniu pojemności zasobów będzie trudniejsza. Tradycyjny wolumin RAID-5 posiada stały rozmiar, określony w momencie jego kreowania. Późniejsza zmiana rozmiaru tego woluminu nie jest możliwa podczas pracy serwera. Macierze umożliwiają rozbudowę woluminu, odbywa się to zazwyczaj przez deklarację wolnego miejsca na nieużywanych dyskach.

W przypadku nowoczesnych macierzy, można nawet utworzyć wolumin o większej pojemności, niż zapewniają obecnie dostępne zasoby dyskowe. W miarę wzrostu ilości składowanych danych, wystarczy rozbudować macierz przez dołączenie nowych półek z dyskami. Taka operacja w przypadku tradycyjnych serwerów z typowymi kontrolerami jest niesłychanie trudna i wymaga przebudowy woluminów RAID.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200