CERN usprawnia tworzenie aplikacji

Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN wdrożyła rozwiązania firmy Electric Cloud - celem tej operacji było zautomatyzowanie i przyspieszenie procesu tworzenia aplikacji w ramach frameworka ROOT (z którego korzysta ok. 10 tys. użytkowników - głównie naukowców).

ROOT jest tworzony na zasadach open source i oparty na C++. Oprogramowanie to jest powszechnie wykorzystywane do tworzenia aplikacji, wykorzystywanych m.in. do przeprowadzania eksperymentów z zakresu fizyki wysokich energii. Chodzi tu m.in. o badania prowadzone w ramach projektu LHC (Large Hadron Collider - Wielki Zderzacz Hadronów), których celem jest poszukiwanie hipotetycznej cząsteczki o nazwie bozon Higgsa. Ale zastosowanie ROOT nie ogranicza się do celów naukowych - z frameworka tego korzystają również firmy specjalizujące się w finansach oraz usługach data mining.

Z uwagi na znaczną liczbę użytkowników ROOT i nieustanny rozwój środowiska, do opartych na nim aplikacji nieustannie wprowadzane są najróżniejsze zmiany i modyfikacje. Do tej pory ich implementowanie odbywało się dość chaotycznie, jednak teraz - dzięki wdrożeniu stworzonego przez firmę Electric Cloud rozwiązania ElectricCommander - wszystkie modyfikację będą automatycznie testowane, tak by użytkownicy aplikacji mieli pewność, że wszystko będzie działać poprawnie.

"Gdy tworzysz aplikację, której zadaniem jest zidentyfikowanie cząsteczki mogącej być podstawą funkcjonowania wszechświata, jakość kodu jest absolutnym priorytetem. Źle skompilowania i przetestowana aplikacja może sprawić, że cały eksperyment pójdzie na marne" - skomentował Benedikt Hegner, naukowiec z CERN.

"Kwestia zapewnienia odpowiedniej jakości kodu jest dla nas niezmiernie ważna - współpracujemy z tysiącami developerów, wykorzystującymi bardzo zróżnicowane zestawy narzędzi i języków, na różnych platformach systemowych. ElectricCommander pozwoli nam na sprawne obsłużenie setek zgłoszeń od developerów, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości i stabilności aplikacji" - dodał Hegner.

Specjaliści z CERN podkreślają, że organizacja zarządza milionami linii kodu, które z uwagi na wprowadzane nieustannie zmiany muszą być stale testowane i dopasowywane do różnych platform. Dzięki ElectricCommander wszystkie testy mogą być prowadzone automatycznie i symultanicznie.

Dodajmy, że CERN korzysta już z zewnętrznych narzędzi usprawniających funkcjonowanie ROOT - np. oprogramowania analitycznego firmy Coverity, którego zadaniem jest wykrywanie błędów we frameworku (produkt Covertity bez problemu integruje się z ElectricCommander).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200