CA Visual Objects

Dwa i pół roku po wykupieniu Nantucket Corp., oraz z rocznym opóźnieniem w stosunku do zapowiedzi, Computer Associates Int. wprowadził na rynek przejęty z Nantucket produkt o dawnej nazwie Aspen.

Dwa i pół roku po wykupieniu Nantucket Corp., oraz z rocznym opóźnieniem w stosunku do zapowiedzi, Computer Associates Int. wprowadził na rynek przejęty z Nantucket produkt o dawnej nazwie Aspen.

Aspen, nazwany teraz CA Visual Objects, jest graficznym, obiektowo zorientowanym pakietem do budowy aplikacji. Przeznaczony jest dla użytkowników baz Xbase, którzy chcą przenieść aplikacje DOS pod Windows w architekturze klient/serwer.

Mimo opóźnienia produktu oraz pewnych niedostatków, które zapewne będą usunięte w przyszłych wersjach, CA Visual Objects jest oceniany jako solidne środowisko programowe.

Użytkownicy wersji beta dają bardzo wysokie noty samemu językowi, jak też zorientowanym obiektowo bibliotekom oraz kompilatorowi.

Szersza publiczność

Pod względem technicznym jest to coś znacznie więcej niż tylko produkt adresowany do użytkowników Clippera. Mimo to klienci testujący pakiet już ponad rok sądzą, że wymaga on pewnych ulepszeń, m.in. możliwości edytora ekranów do generowania kodu który ma dBase Borlanda. Ponadto CA Visual Objects zawiera okno danych współpracujące z serwerami bazy danych i definicjami pól, ale trudne w zastosowaniu do modyfikacji danych.

Do systemu dołączono serwer bazy danych Watcom SQL i 20 sterowników ODBC umożliwiających połączenia z bazami, Oracle, Sybase, Informix i in.

Uważa się, że obecna wersja wystarcza do budowy aplikacji dla jednego użytkownika, ale przed pełnymi zastosowaniami przemysłowymi trzeba poczekać na kolejne wersje.

Zamieszanie cenowe

Podnoszona jest również kwestia ceny pakietu. CA Visual Objects ma obecnie cenę katalogową 895 USD, zaś u detalistów spodziewana jest cena ok. 500-600 USD. Mimo to wielu użytkowników spodziewało się specjalnych warunków finansowych dla dotychczasowych posiadaczy pakietu Clipper. Zdziwienie brakiem dodatkowych zachęt wyrażają nawet hurtownicy Visual Objects, wszyscy jednak muszą uznać prawo firmy do samodzielnej wyceny własnych produktów. Według wiceprezydenta CA ds. strategii produktów Marca Sokola firma ustaliła cenę wyższą niż dla innych produktów dostępnych na rynku, mając świadomość odpowiednio wyższej funkcjonalności swego towaru.

Pakiety firm konkurencyjnych: C++ for Windows Borlanda i jednostanowiskowa wersja MS Visual Basic for Windows kosztują 200-300 USD. Inne podobne środowiska programowe, np. PowerBuilder dla Windows wyceniane są na ok. 2500 USD.

Wart swej ceny?

Mimo dyskusji o cenach pierwsi klienci nabyli produkt już w listopadzie. Dla poważnej firmy wydatek 600 USD nie znaczy wiele. Niektórzy spodziewają się pierwszych przeniesionych aplikacji już w styczniu. Przykładem może być Eastman Kodak Co., która testowała Visual Objects już od dawna. Obecnie specjaliści mają nadzieję pisać aplikacje pracujące na bazach Xbase w architekturze klient/serwer w ciągu kilku godzin. Oczywiście przy takim tempie koszt kilkuset dolarów nie gra żadnej roli.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200