Bolero handlu elektronicznego

Nowy pakiet narzędziowy do tworzenia z komponentów aplikacji biznesowych dla środowiska Java.

Nowy pakiet narzędziowy do tworzenia z komponentów aplikacji biznesowych dla środowiska Java.

Firma Software AG - producent popularnego serwera baz danych Adabas, narzędzi do opracowania aplikacji bazodanowych i produktów łączących różne platformy, w tym rozproszonej wersji obiektów COM z Windows do działania na wielu platformach unixowych - opracowuje nowy pakiet narzędziowy Bolero, nazywany linią montażową aplikacji z gotowych komponentów.

Bolero to obszerny pakiet programistyczny i środowisko do uruchamiania aplikacji rozproszonej w sieci LAN i posługującej się komponentami, które komunikują się za pomocą standardowych interfejsów do różnego rodzaju modeli obiektowych (DCOM, JavaBeans, RMI). Bolero jest przeznaczone, w przeciwieństwie do innych narzędzi do opracowania aplikacji w Javie, do tworzenia i wykorzystywania komponentów działających na serwerze aplikacji w środowisku operacyjnym z "chudymi" klientami i w środowisku Windows.

Pakiet składa się z następujących elementów: obiektowego języka programowania z kompilatorem, repozytorium do wspierania zespołowej pracy programistów i serwera aplikacji Bolero Application Server. Bolero nie tworzy kodu źródłowego aplikacji w Javie, ale od razu generuje kod bajtowy Java do wykonywania systemu przez run-time. Kod bajtowy jest zgodny ze specyfikacją Java Development Kit 1.2, która ma być dostępna w czerwcu br.

Serwer aplikacji Bolero

Bolero Application Server (moduł wykonawczy systemu, run-time) to maszyna wirtualna Javy wzbogacona o dodatkowe biblioteki klas, konieczne do wykonywania komponentów Bolero. Run-time Bolero akceptuje również inne, zewnętrzne biblioteki klas, można więc zmieniać jego właściwości, dodając nowe.

Język wysokiego poziomu

Język Bolero jest językiem o wysokim poziomie abstrakcji, przystosowanym do pisania aplikacji biznesowych, nie wymagającym od programisty szczegółowej znajomości języka Java. Zawiera nowe typy danych (np. typ walutowy), operacji (np. na liczbach dziesiętnych i datach, konwersję walut) oraz wsparcie języków narodowych za pomocą Unicode. Widoczne dla użytkownika elementy tekstowe aplikacji zapisuje się w plikach, specyficznych dla języka narodowego i wywołuje odpowiednią wersję podczas uruchamiania aplikacji.

Integracja komponentów

Bolero to proste obiektowe środowisko programowania, o obszernych możliwościach modelowania procesów biznesowych, dostępne programistom znającym Cobol lub dowolny język 4GL (chociaż łatwiejsze dla programistów znających język C++ lub Java). Model programowania w Bolero jest ukierunkowany na opracowywanie wielokrotnie wykorzystywanych komponentów aplikacji, nie zaś jednorazowych modułów programu.

Komponenty Bolero mogą współpracować i komunikować się z innymi komponentami poprzez granice systemowe i platformy sprzętowe. Tworzy się je jako JavaBeans lub komponenty COM (wtedy działają jako klienci lub serwery OLE Automation). Obiekty COM komunikują się zdalnie z innym tego typu obiektami za pośrednictwem protokołu DCOM (przeniesionego z Windows na platformy unixowe przez Software AG).

Do rozpowszechniania aplikacji w sieci Web komponenty Bolero są dostępne w postaci apletów Java, komunikujących się z serwerem przez protokół DCOM, co zapewnia utrzymywanie informacji o stanie połączenia stacja klienta - serwer.

Obsługa transakcji

Bolero zapewnia możliwość obsługi klasycznych transakcji, niezbędnych w dowolnej działalności gospodarczej, mających właściwość ACID (atomowość, spójność, integralność, trwałość), jak również długich transakcji (trwających nawet wiele dni). W tym ostatnim przypadku nie jest możliwe odwrócenie całej transakcji (roll-back), ale taka długa transakcja postępuje zgodnie z ustalonym harmonogramem i w każdej chwili można precyzyjnie określić jej stan.

Środowisko programistyczne

Środowisko programistyczne Bolero Workbench działa w Windows NT i Windows 9x. Zawiera moduł do opracowania interfejsu użytkowego aplikacji, w którym programista posługuje się wieloma komponentami JavaBeans, realizującymi typowe elementy składowe interfejsu: menu, przyciski, listy, pola tekstowe i in. Dostępne są również moduły pomocników (wizard) i asystentów do wspomagania zadań powtarzalnych.

Repozytorium służy do przechowywania informacji związanej z aplikacją: definicji klas, projektów, pakietów, tworzonego kodu. Wspiera ono również wielu programistów, pracujących nad jedną aplikacją jednocześnie.

Trwałość obiektów

Trwałość obiektu (object persistence) oznacza możliwość istnienia obiektu poza procesem, który go wywołał, do czasu pojawienia się polecenia usunięcia obiektu wydanego w sposób jawny. Obiekty w typowych środowiskach obiektowych istnieją tyle, ile trwa proces, który je wywołał. Utrudnia to przechowywanie i przekazywanie informacji o stanie obiektu podczas jego ostatniego działania. W aplikacjach biznesowych czas "życia" obiektu (klienci, dostawcy, produkty) jest długi, istnieje zatem potrzeba zapewnienia trwałości obietów.

Bolero zapewnia trwałość obiektów, zachowując je w bazie danych. Standardowy język zapytań SQL nie nadaje się do pobierania i zapisywania obiektów w bazie relacyjnej, toteż Bolero zawiera specjalny moduł odwzorowujący obiekty na tabele bazy relacyjnej (i odwrotnie), posługujący się obiektowym językiem zapytań (Object Query Language - OQL), stanowiącym podzbiór nowego standardu języka zapytań SQL3. Stosując pierwszą wersję Bolero do przechowywania obiektów, można używać bazy Oracle lub Adabas.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200