Bogactwa Orientu

Polska zachowa pozycję jednego z liderów informatyzacji w Europie Wschodniej, jednak coraz większą rolę w tej części świata zacznie odgrywać Rosja, czytamy w raportach IDC.

Polska zachowa pozycję jednego z liderów informatyzacji w Europie Wschodniej, jednak coraz większą rolę w tej części świata zacznie odgrywać Rosja, czytamy w raportach IDC.

Analitycy z International Data Corp. przewidują w najbliższych latach stabilny, 15-proc. wzrost rynku informatycznego w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Wydatki na technologie informatyczne w roku 2001 osiągną poziom 16 mld USD. Niewielkim zmianom ulegną proporcje środków przeznaczanych na poszczególne segmenty rynku - nadal na komputery osobiste będzie kierowana prawie połowa funduszy. Usługi pochłoną natomiast ok. 20% środków z budżetów na inwestycje informatyczne. Kraje naszego regionu wkrótce zdobędą pozycję lidera w zakresie szybkości rozwoju usług informatycznych - ten segment rynku ma rozwijać się w tempie ponad 17% rocznie.

Spokojna przystań

W związku z kryzysem trapiącym Azję Środkowo-Wschodnią i Japonię kraje Europy Środkowej i Wschodniej w najbliższych latach staną się najbardziej atrakcyjnym i najszybciej rozwijającym się rynkiem informatycznym na świecie. Analitycy IDC przewidują szybki wzrost sprzedaży, przede wszystkim technologii telekomunikacyjnych. Związane jest to ze stosunkowo niskim poziomem usług oferowanych przez narodowych operatorów, jak również z prywatyzacją sektora łączności w tych krajach.

Drugim szybko rozwijającym się segmentem rynku będzie sprzedaż serwerów. Uzależniana jest ona głównie od systematycznie rosnącego PKB, rozwoju konkurencji i ewolucji małych firm, których szefowie coraz większą ilość środków przeznaczają na informatyzację.

Jedną z wielkich niewiadomych pozostanie rynek komputerów osobistych, na których zakup będzie w najbliższych latach przeznaczane prawie 50% środków szybko rosnących budżetów na inwestycje informatyczne. W 2001 r. w krajach naszego regionu będzie już prawie 5,2 mln komputerów osobistych. Po wstąpieniu krajów naszego regionu do Unii Europejskiej mali krajowi wytwórcy sprzętu komputerowego otrzymają dostęp do prawie 460 mln klientów z państw "piętnastki", co może umocnić ich pozycję. Będą oni jednak musieli konkurować z dużymi koncernami oferującymi tanie komputery PC w cenie do 1000 USD i coraz popularniejsze komputery sieciowe.

Wielki brat

Zdaniem analityków coraz większą rolę na rynku informatycznym państw naszego regionu zacznie odgrywać Rosja. Właśnie tam w ciągu najbliższych trzech lat sześciokrotnie - do prawie 3 mln - wzrośnie liczba użytkowników Internetu. Coraz większa część budżetów bogatych banków i dużych koncernów będzie przeznaczana na zakup legalnego oprogramowania sieciowego i serwerów. Wraz z rozwojem rynku informatycznego wzrosną również nakłady na usługi. Rosja jednak wciąż pozostanie regionem niestabilnym. Duży odsetek wszystkich zakupów będzie przypadał na niestabilny, uzależniony od polityków, sektor administracji publicznej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200