Błękitne brzeszczoty

IBM zaprezentował własne serwery blade wyposażone w procesory Intel Xeon.

IBM zaprezentował własne serwery blade wyposażone w procesory Intel Xeon.

eServer BladeCenter to pierwszy serwer typu blade samodzielnie produkowany przez IBM. Wcześniej firma oferowała produkty RLX. Kosztem mniejszego upakowania serwerów w obudowie (w standardowym stelażu 42U mieszczą się 84 komputery) i dzięki zastosowaniu dwóch procesorów Intel Xeon na każdej karcie, firmie udało się osiągnąć stosunkowo dużą wydajność.

Mało, ale wydajnie

Maszyny BladeCenter wykorzystują procesory Intel Xeon taktowane zegarem o częstotliwości 2 GHz lub 2,4 GHz oraz chipset firmy ServerWorks. Przyszłe modele IBM będą jednak budowane z wykorzystaniem układów sterujących stworzonych we współpracy z Intelem. W połowie września br. firmy zawarły w tej sprawie porozumienie.

Każdy z serwerów jest wyposażony w dwa dyski twarde o pojemności 40 GB i maksymalnie 8 GB pamięci operacyjnej. BladeCenter można połączyć z systemami typu SAN poprzez Ethernet lub przy wykorzystaniu adaptera Fiber Channel. W pojedynczej obudowie BladeCenter o wysokości 7U mieści się 14 serwerów. W standardowym stelażu można zainstalować sześć takich jednostek.

Wraz z wprowadzeniem nowych serwerów firma uaktualniła oprogramowanie zarządzające IBM Director. Wersja 4.1 umożliwia scentralizowaną instalację systemów operacyjnych i aplikacji równocześnie na wielu serwerach. Obecnie IBM BladeCenter wspiera systemy operacyjne Windows 2000 i Advanced Server Microsoftu, dystrybucje Linuxa tworzone przez Red Hat i SuSE oraz Novell NetWare.

Pojedynczy BladeCenter HS20 kosztuje ok. 1900 USD. Cena obudowy BladeCenter, w której umieszczane są serwery, wynosi ok. 2800 USD.

Gęstość kontra wydajność

Rynek serwerów blade jest obecnie zdominowany przez firmy RLX i Hewlett-Packard. Strategia RLX polega na upakowywaniu w jednej obudowie jak największej liczby serwerów. Ich duże "stłoczenie" odbywa się jednak kosztem wydajności. Firma jest bowiem zmuszona stosować energooszczędne, a przez to mniej wydajne procesory Transmety i Intela.

Najnowszy model RLX ServerBlade 1200i jest jednak dwukrotnie szybszy od dotychczas oferowanych modeli. Podstawą serwera jest procesor Intel Pentium III 1,2 GHz. W pojedynczej obudowie o wysokości 3U mieści się 12 kart serwerowych wyposażonych w 2 GB RAM oraz jeden lub dwa dyski twarde o pojemności 60 GB. W standardowym stelażu mieści się 168 serwerów. Każdy serwer zawiera trzy karty Ethernet: jedną dedykowaną do zarządzania serwerem i dwie służące do podłączenia do sieci lub urządzeń NAS. Model 1200i można stosować wymiennie ze starszymi modelami serwerów RLX. ServerBlade 1200i ze 120 GB pamięci dyskowej i 256 MB pamięci operacyjnej kosztuje 2200 USD.

Hewlett-Packard oferuje systemy wykorzystujące bardziej wydajne procesory Intela. Stosując serwery RLX w maksymalnej konfiguracji w standardowym stelażu o wysokości 42U można umieścić do 336 serwerów. Natomiast w przypadku rozwiązań Hewlett-Packarda - do 280 serwerów.

Eksplozja wisi w powietrzu!

Hewlett-Packard poinformował, że miesięczna sprzedaż serwerów blade, które zostały wprowadzone do oferty w ub.r., przekroczyła 1800 sztuk. Według IDC wartość sprzedaży urządzeń tego typu w 2002 r. wyniesie 120 mln USD. W ciągu czterech lat wzrośnie do 3,7 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200