Biznes z naukowym zacięciem

W pierwszym okresie działalności firmy naszym głównym atutem było solidne przygotowanie zawodowe i entuzjazm zespołu.

W pierwszym okresie działalności firmy naszym głównym atutem było solidne przygotowanie zawodowe i entuzjazm zespołu.

Chcieliśmy odnieść sukces na rynku poprzez sprzedawanie polskim przedsiębiorstwom najnowszej technologii informatycznej dostępnej na świecie. Zaraz po założeniu firmy, wiosną 1993 r. rozpoczęliśmy poszukiwania zachodniego partnera, który oferowałby sprawdzone rozwiązania informatyczne wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem. W tym samym czasie takiego rozwiązania poszukiwał dla siebie Europejski Fundusz Leasingowy. Przetarg wygrała wskazana przez nas międzynarodowa korporacja International Business System IBS, będąca autorem ASW. Sądzę, że o wyborze IBS zadecydowała funkcjonalność oprogramowania, jego pełna integracja, niezawodna platforma sprzętowa AS 400 oraz wieloletnie doświadczenie konsultantów IBS.

Potrzebny partner

Do wdrożenia ASW w Polsce potrzebny był lokalny partner ASW, który zająłby się polonizacją oprogramowania, wziął udział we wdrożeniu, a potem przejął opiekę nad klientem. Zanim IBS podjął decyzję o wyborze naszej firmy i niezbędnej decyzji kapitałowej, zostaliśmy poddani surowej ocenie. Wysoka jakość oferowanego oprogramowania musi zawsze iść w parze z kompetencją zespołu odpowiedzialnego za jego wdrożenie. Ponadto, jako mała firma, musieliśmy wykazać się samodzielnością, znajomością zasad biznesu, przygotowaniem strategii utworzenie polskiego oddziału renomowanej firmy międzynarodowej. Naszą podstawą do sukcesu w tym były solidne kwalifikacje zawodowe, wynikające z wieloletniej pracy w placówkach naukowych we Wrocławiu oraz entuzjazm zespołu zdecydowanego wykorzystać naukowe robienie interesów.

Pouczające doświadczenia

Przynależność do grupy IBS dała nam możliwość skorzystania z wieloletnich doświadczeń zachodnich konsultantów w tworzeniu systemu informacyjnego przedsiębiorstwa. Doświadczenia te były i nadal są przekazywane w trakcie organizowanych centralnie szkoleń, konferencji i spotkań użytkowników oprogramowania. Duże korzyści przyniosła nam wspólna praca przy wdrożeniach systemu ASW w firmach, które wybrały oprogramowanie IBS dla całej korporacji. Decyzję taką podjęło między innymi towarzystwo ubezpieczeniowe AGF oraz producent materiałów budowlanych REHAU. Porozumienia korporacyjne zawierane przez międzynarodowe firmy z IBS, realizowane również przez ich polskie oddziały, a następnie samodzielnie zawierane kontrakty stanowią podstawę strategii rozwojowej IBS Polska. Powstał kilkunastoosobowy zespół konsultantów obsługujących cały proces wdrożenia systemu ASW. Naszym klientom zapewniamy dostosowanie oprogramowania do ich specyficznych potrzeb. Nasze oprogramowanie szczególnie pasuje do firm handlowych, choć nie tylko do nich. Obecnie nasza strategia zakłada intensywniejsze docieranie do tych właśnie firm.

Nie tylko produkt

Strategia dalszego rozwoju IBS Polska jest wynikiem silnej konkurecji istniejącej na rynku oprogramowania. Aby skutecznie konkurować, nie wystarczy doskonały produkt. Liczą się referencje, warunki konkraktu, pozycja na rynku, czasem odległość terytorialna od potencjalnego klienta. Ale największe znaczenie ma fakt, że klient oczekuje nie tyle systemu komputerowego, co wiedzy, jak poprawić organizację przedsiębiorstwa, wykorzystać w najlepszy sposób istniejące zasoby, zwiększyć zyskowność prowadzonej działalności. Nawiązaliśmy więc szeroką współpracę z wrocławskimi uczelniami. Włączenie systemu ASW do procesu dydaktycznego uczelni, wspólne organizowanie seminariów i szkoleń stwarza możliwość wzajemnego przenikania wiedzy i doświadczeń między nauką a biznesem. Studenci, przyszli pracownicy i menedżerowie przedsiębiorstw, poznają i zapamiętują nasz produkt. Zorganizowane ostatnie, wspólnie z Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Akademią Ekonomiczną we Wrocławiu oraz Fabryką Maszyn i Urządzeń FAMAK, seminarium na temat kontrolingu zakończyło się ogromnym sukcesem. Chcemy być doceniani za to, co potrafimy z software'u "wyciągnąć" dla biznesu. To buduje wiarygodność..

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200