Biuro szeroko otwarte

Bezproblemowa współpraca pomiędzy aplikacjami bez względu na architekturę, system operacyjny i technologię to kierunek rozwoju produktów biurowych Microsoftu.

Bezproblemowa współpraca pomiędzy aplikacjami bez względu na architekturę, system operacyjny i technologię to kierunek rozwoju produktów biurowych Microsoftu.

Kolejna wersja pakietu Microsoft Office będzie posiadać wbudowane funkcje obiegu dokumentów. Poinformował o tym Bill Gates, główny architekt oprogramowania Microsoftu podczas konferencji Microsoft Office System Developer Conference 2005, która odbyła się w Redmond. Była to pierwsza konferencja przygotowana z myślą o programistach tworzących aplikacje dla platformy Office. Microsoft zamierza ponadto skoncentrować się na zapewnieniu lepszej współpracy produkowanego oprogramowania - zarówno w ramach własnej oferty, jak i z produktami innych firm. Zdaniem Billa Gatesa to jedno z najważniejszych zadań stojących przed całą branżą IT.

Dla zainteresowanych

Biuro szeroko otwarte

Bill Gates

Choć Gates wspomniał, że kolejna wersja Office System będzie oferować większe możliwości w dziedzinie obiegu dokumentów, skoncentrował się na funkcjach zaimplementowanych w Office 2003. Nie ujawniono większej liczby szczegółów dotyczących nowej wersji pakietu biurowego Microsoft, określanej obecnie jako Office 12. Aktualna dostępna wersja trafiła na rynek w 2003 r. Biorąc pod uwagę dwu-, trzyletni cykl wprowadzania na rynek nowych produktów, premiery Office 12 nie należy spodziewać się wcześniej niż w 2006 r.

Przy okazji współzałożyciel Microsoftu zapowiedział także pojawienie się wersji beta Microsoft Visual Studio 2005 Tools dla Office System. Zostanie ona opublikowana w marcu br. Pełna wersja trafi na rynek jeszcze w tym roku. Microsoft Visual Studio 2005 Tools dla Office System ma umożliwić programistom tworzenie kodu zarządzanego (zarządzanie oznacza automatyzację obsługi czynności, które programista musiałby napisać samodzielnie, np. odśmiecanie pamięci) w językach Visual Basic .Net oraz Visual C# .Net. Kod ten będzie uruchamiany w dokumentach Word 2003 oraz Excel 2003.

Główny architekt Microsoftu przekonywał zgromadzonych na konferencji programistów, że dzięki wprowadzeniu obsługi XML dysponują oni ogromnymi możliwościami w tworzeniu logiki. Zostaną one jeszcze rozszerzone, kiedy na rynek trafi kolejna wersja SQL Server. Yukon ma zaoferować znaczące usprawnienia w zakresie obsługi XML.

Orzeźwiający Elixir

Kluczowe znaczenie w strategii aplikacyjnej Microsoftu mają także usługi Web Services. "Standardy Web Services stanowią odpowiedź na pojawiające się od dawna pytanie: Czy oprogramowanie na jednym komputerze może komunikować się z oprogramowaniem na innym komputerze bez względu na wykorzystywany system operacyjny" - mówił Bill Gates.

Specyfikacje Web Services, nad którymi ostatnio Microsoft pracuje, zostaną wbudowane w SharePoint Portal Server. Mają one także kluczowe znaczenie dla tworzenia architektur SOA (Service-Oriented Architecture), w których logika aplikacji i ich interfejsy zewnętrzne mogą być modyfikowane niezależnie od siebie. "Ktoś może powiedzieć, że SOA to tylko kolejne hasło marketingowe branży IT" - mówił Bill Gates. - "I faktycznie, to jest hasło. Niemniej bardzo ważne hasło".

Podczas wystąpienia Billa Gatesa przedstawiciele Microsoftu prezentowali opracowany na wewnętrzne potrzeby firmy mechanizm zapewniający integrację pomiędzy oprogramowaniem Siebel CRM a Outlookiem. Technologia stworzona w ramach projektu Elixir umożliwia pracownikom działu sprzedaży Microsoftu za pośrednictwem klienta poczty Outlook korzystanie z informacji o klientach, które zostały zgromadzone w bazie danych systemu Siebel. Microsoft oczekuje, że niezależni programiści, którzy przybyli na konferencję, będą tworzyć programy pozwalające na wsparcie przez Office także innych procesów biznesowych.

Dowód z Office

Wystąpienie Billa Gatesa miało miejsce dzień po opublikowaniu na witrynie Microsoftu jego listu. Gates przekonuje w nim, że jego firma przyłoży się do pracy nad ułatwieniem współpracy pakietów oprogramowania dostarczanych przez różne firmy. Interoperacyjność to według Gatesa jedno z największych wyzwań stojących obecnie przed całą branżą IT.

Gates mówi, że wypracowane przez lata strategie, które umożliwiają radzenie sobie z zagadnieniem braku kompatybilności, nie dały klientom zadowalających efektów. Według niego tylko wspólny wysiłek wszystkich firm pozwoli skutecznie wyeliminować problem, z którym borykają się klienci.

"Naszym celem jest wykorzystanie wszystkich możliwości ukrytych w nowoczesnych, a także tych starszych aplikacjach biznesowych i umożliwienie im współpracy, by całość była większa niż suma wszystkich części" - przekonuje Gates. "Nasze oprogramowanie współpracuje z dużą liczbą technologii dostępnych na rynku, bez względu na to czy ich premiera miała miejsce w ubiegłym tygodniu czy 10 lat temu" - zachwalał produkty Microsoftu Bill Gates, wymieniając przy tym technologie takie jak mainframe, Mac OS, NetWare, Java, bazy danych Oracle i aplikacje SAP.

Łatwa wymiana zamiast otwartości

Prezentując osiągnięcia Microsoftu w dziedzinie integracji aplikacji i technologii różnych dostawców, Bill Gates powołał się na wysiłki firmy związane ze standaryzacją i promocją technologii Web Services. Według Microsoftu, i nie tylko, technologia XML będąca fundamentem Web Services gwarantuje niemal bezproblemową współpracę pomiędzy dowolnymi aplikacjami. Gates wykazywał deweloperskiej publiczności, jak wiele firma zrobiła w dziedzinie XML, inkorporując tę technologię we wszystkich produktach Office System. Podkreślał, że to właśnie dzięki XML Office w ostatniej inkarnacji stał się nie tylko pakietem aplikacji biurowych, ale także platformą do budowy zaawansowanych aplikacji dla pracowników wiedzy.

Trudno się nie zgodzić z tezą o dobrej integracji Office z aplikacjami zewnętrznymi. Pozycja monopolisty na rynku aplikacji biurowych zmusiła inne firmy do dostosowania się do formatów i zasad działania Office. Trudno jednak nie zauważyć, że Microsoft wyraźnie rozróżnia pojęcia łatwej wymiany danych od otwartości platformy rozumianej jako powszechnie dostępne specyfikacje. Patenty i inne formy ochrony własności intelektualnej pozostają dla Microsoftu podstawowym orężem w walce o udział w rynku i wynikające z niego prawo do ustalania standardów de facto.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200