Bezprzewodowy mesh

Latem pojawi się komercyjna oferta bezprzewodowych sieci Wi-Fi typu mesh, wykorzystujących rozproszoną strukturę do wymiany informacji.

Latem pojawi się komercyjna oferta bezprzewodowych sieci Wi-Fi typu mesh, wykorzystujących rozproszoną strukturę do wymiany informacji.

PacketHop (http://www.packethop.com) zapowiada wprowadzenie w lipcu br. do komercyjnej oferty systemów bezprzewodowych sieci LAN o rozproszonej strukturze typu mesh zgodnych z nową, jeszcze nieopublikowaną specyfikacją IEEE 802.11s. PacketHop będzie oferował oprogramowanie, chipsety oraz referencyjne płyty ułatwiające zaprojektowanie gotowych do obsługi tego standardu urządzeń. Zdaniem przedstawicieli firmy, dostępna obecnie wersja draft tego standardu pozwala na budowę na tyle stabilnie działających sieci, że dla wielu użytkowników i firm OEM może to być atrakcyjna i możliwa do zaakceptowania oferta.

Funkcje, które zawiera specyfikacja 802.11s, po wbudowaniu do urządzeń klienckich i stacji dostępowych Wi-Fi, umożliwią automatyczne wykrywanie aktywnych urządzeń bezprzewodowych znajdujących się w zasięgu sieci radiowej i tworzenie odpowiedniej, rozproszonej infrastruktury do wymiany informacji przez zoptymalizowane pod względem wydajności i elastycznie modyfikowane kanały transmisji.

Idea tego typu sieci mesh jest znana od dawna i stosowana np. w sieciach PAN (Personal Area Network), wykorzystujących interfejsy Bluetooth. W wypadku sieci Wi-Fi istnieją już tego typu rozwiązania firmowe z reguły dedykowane do zastosowań zewnętrznych. Wśród firm oferujących podobne systemy można wymienić Strix, BelAir Networks, Firetide, Tropos Networks, Motorolę, Nortel i Cisco. Wciąż jednak brakuje jednolitego standardu i dlatego organizacja IEEE powołała zespół IEEE 802.11s Task Group, którego zadaniem jest przygotowanie odpowiedniej, uniwersalnej specyfikacji - jej publikację planuje się na koniec 2009 r.

System mesh wykorzystuje specjalne algorytmy umożliwiające sterowanie routingiem pakietów, automatyczną korekcję błędów transmisji i automatyczną optymalizację drogi ich przesyłania. W wypadku sieci Wi-Fi ma to umożliwić istotne zwiększenie niezawodności działania, a także uproszczenie jej struktury dzięki eliminacji konieczności podłączania każdej stacji dostępowej za pomocą kabla do przełącznika Ethernet. Choć specyfikacja 802.11s będzie zgodna ze standardem zabezpieczeń 802.11i, to niezbędne jest wprowadzenie dodatkowych mechanizmów kontroli, umożliwiających bezpieczną transmisję danych w rozproszonej infrastrukturze oraz automatyczną, wzajemną autentykację różnych urządzeń. Tego typu problemy mają być rozwiązane w ostatecznej wersji standardu.

Standard 802.11s wprowadza nowe nazwy dla urządzeń bezprzewodowych, takie jak mesh access point i mesh point, zastępujące obecnie używane określenia interfejsów i stacji dostępowych Wi-Fi oraz mesh portal, który jest elementem mającym fizyczne połączenie z kablową siecią Ethernet. Ale nie nazwy, a pojawienie się standardowego protokołu może mieć ogromny wpływ na systemy transmisji bezprzewodowej. Można sobie wyobrazić, że w wypadku jego popularyzacji nie tylko stacje dostępowe różnych producentów będą mogły lepiej niż dotąd bez przeszkód współpracować, ale możliwa będzie optymalizacja transmisji przy wykorzystaniu znajdujących się w zasięgu sieci urządzeń klienckich, jak notebooki, przystawki internetowe, smartfony, odbiorniki HDTV - o ile będą wyposażone w interfejsy 802.11s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200