Bezpośrednio bez serwera

Ray Ozzie, twórca Lotus Notes, postawił na technologię peer-to-peer - sieci bez serwerów.

Ray Ozzie, twórca Lotus Notes, postawił na technologię peer-to-peer - sieci bez serwerów.

Dzięki temu oprogramowaniu każdy komputer osobisty będzie mógł się stać serwerem dla innych komputerów osobistych - zapowiadają przedstawiciele Groove Networks, firmy utworzonej w 1997 r. przez Raya Ozzie'go po jego odejściu z Lotus Development. Właściciel lub użytkownik będzie mógł samodzielnie udostępniać wybraną część zawartości swojego PC innym użytkownikom sieci. Da to szansę tworzenia się grup współpracujących ze sobą internautów. Ich współdziałanie będzie polegać na przesyłaniu danych bezpośrednio z komputera na komputer, z pominięciem serwerów. Dzięki temu wszyscy jednocześnie będą mieli dostęp do tych samych zasobów, oferowanych im w razie potrzeby przez jednego lub kilku użytkowników systemu.

Zdjęcie dla cioci

Możliwości zastosowania programu Groove Networks będą w dużej mierze zależały od potrzeb i inwencji jego użytkowników. Zdaniem R. Ozzie'go firmy fotograficzne mogą tworzyć aplikacje, za pomocą których ich klienci uzyskają szansę na układanie online własnych albumów fotograficznych. Dzięki tej technologii stanie się możliwa współpraca osób przebywających w różnych miejscach na świecie. Będą one mogły dokonywać prezentacji nakręconych w czasie wakacji filmów wideo i potem wspólnie pracować nad ich montażem. Ray Ozzie mówi, że nie może się doczekać wiadomości, do czego ludzie użyją jego ostatniego wynalaz-ku. "Kiedy przygląda- łem się zastosowaniom Notes, zobaczyłem najdziwniejsze rzeczy, na które nigdy sam bym nie wpadł" - wyjaśnia twórca najpopularniejszego pakietu komunikacyjnego.

Groove jest narzędziem peer-to-peer. Podobną technologię wykorzystywano już wcześniej. Najpopularniejszymi przykładami jej zastosowania są serwisy internetowe Napster czy Gnutella, pozwalające na wymianę plików muzycznych MP3. W odróżnieniu od nich program Ozzie'go umożliwia nie tylko udostępnianie własnych zasobów i współdzielenie dokumentów, lecz także wspólną, symultaniczną pracę nad nimi. Zmiany wprowadzane przez jedną osobę są od razu, w czasie rzeczywistym widoczne dla innych współpracowników. Można również pracować w trybie offline. Oprogramowanie rejestruje wtedy poczynania użytkownika i po powtórnym połączeniu się z siecią synchronizuje je z działaniami pozostałych.

Sam sobie sterem...

Inspiracją do pracy nad nowym projektem była dla Ozzie'go, jak przyznaje, sieciowa wersja popularnej gry komputerowej Quake. Obserwując swego nastoletniego syna, zastanawiał się on, dlaczego możliwości jednoczesnego uczestnictwa we wspólnym przedsięwzięciu przez Internet nie zostały jeszcze wykorzystane do prowadzenia interesów. Jego założeniem było stworzenie programu, którego użytkownicy nie musieliby być uzależnieni od administratorów, lecz sami decydowali o tym, z kim, kiedy i nad czym chcą pracować za pośrednictwem Internetu.

Dla dużych i dla małych

W działalności komercyjnej największe korzyści z zastosowania tego typu rozwiązań są obecnie dostrzegane przede wszystkim w zarządzaniu łańcuchami dostaw. Mówi się także o możliwych oszczędnościach związanych z redukcją liczby administratorów. Szefowie działów informatyki w amerykańskich firmach mają jednak obawy co do możliwości skutecznej ochrony swoich sieci przed włamaniami. Z tego powodu Groove Networks zamierza udostępniać swój produkt w dwóch odmianach: dla klientów indywidualnych i przedsiębiorstw. Bezpłatna wersja beta oprogramowania klienckiego jest już dostępna w Internecie. Można ją pobrać z firmowych stronhttp://www.groove.net.

Użytkownicy biznesowi otrzymają możliwości centralnego zarządzania funkcjonowaniem systemu. Będą mogli stworzyć go od podstaw lub zintegrować z posiadanymi systemami sieciowymi. Utrzymają w ten sposób aktualne struktury organizacyjne i zasoby, rozszerzając jednocześnie prawo dostępu do nich na współpracowników lub kooperantów z zewnątrz. Wersja korporacyjna ma umożliwiać korzystanie z serwerów, ustanawianie praw dostępu do systemu i zasad korzystania z niego.

W Internecie pod adresemhttp://devzone.groove.net jest oferowany bezpłatnie pakiet Groove Developer's Kit (GDK), niezbędny w tworzeniu apli- kacji dla Groove'a. Współpracuje on ze standardowymi językami programowania, np. Java Script, C++, C# czy Visual Basic. Groove Networks zamierza zarabiać m.in. na udzielaniu wsparcia przedsiębiorstwom, które zdecydują się na zastosowanie oprogramowania.

Czy to dobry pomysł?

Analitycy nie są jednomyślni co do przyszłości technologii peer-to-peer i jej wpływu na losy Internetu. Wzbudza ona jednak zainteresowanie kilku czołowych firm komputerowych. Z inicjatywy Intela powstała grupa robocza, która ma się zajmować zbadaniem potencjalnych korzyści wynikających z rozwoju systemu peer-to-peer i ewentualnym jego promowaniem. W jej skład wchodzą również Hewlett-Packard, IBM i kilkanaście innych, mniejszych firm. Intel liczy, że mógłby zarobić na dostarczaniu infrastruktury, gdyż nowa technologia wymagałaby komputerów z procesorami o odpowiednio dużej mocy obliczeniowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200