Bezpieczna baza danych to podstawa systemu ERP

W czasach, gdy zagrożenie atakami hakerskimi jest bardzo wysokie, ochrona informacji zbieranych w systemach ERP staje się koniecznością. Dlatego, decydując się na rozwiązanie IT do zarządzania organizacją, warto przed jego zakupem zwrócić uwagę na poziom i sposób zabezpieczenia bazy danych.

Platformy bazodanowe są dziś podstawą każdej aplikacji biznesowej. Pozwalają gromadzić dane, które następnie za pomocą systemu ERP w łatwy i szybki sposób można przetworzyć, przeanalizować i zaraportować. Ale jednocześnie, z uwagi na swoją szczególną zawartość, są też najbardziej narażone na ataki hakerskie.

Bezpieczeństwo jako główne kryterium wyboru systemu ERP

Polski dostawca systemów klasy ERP, Macrologic, sprawdził, jak duży wpływ na wybór oprogramowania do zarządzania ma kwestia bezpieczeństwa systemu. W badaniu przeprowadzonym w lipcu br. na zlecenie spółki przez ARC Rynek i Opinie aż 98 proc. przebadanych informatyków wskazało tę cechę jako jedno z najważniejszych kryteriów wyboru rozwiązania IT. Bezpieczeństwo systemu ERP okazało się ważniejsze nawet niż np. jego intuicyjność, możliwość dopasowania do potrzeb organizacji czy kompatybilność z innymi systemami, a także cena.

Z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinie zdecydowana większość (80 proc.) informatyków uznała, że najważniejszym elementem zapewniającym ochronę zawartych w oprogramowaniu danych jest system uprawnień do funkcjonalności całego rozwiązania IT. Jako ważne wskazano również szyfrowanie połączeń metodami kryptograficznymi – SSL oraz możliwość ustawiania przez administratora hasła (jego długości, zastosowania znaków i terminu ważności). „Przed zakupem wybranego systemu ERP warto sprawdzić, czy jego baza danych jest chroniona co najmniej jednym z takich rozwiązań. Są one najtrudniejsze do pokonania przez hakerów i tym samym obecnie najbardziej skuteczne” – radzi Renata Łukasik, dyrektor ds. oprogramowania, członek zarządu Macrologic SA.

MacroBASE bezpieczną bazą danych

Zdecydowana większość dostawców systemów ERP w Polsce korzysta z zagranicznych platform bazodanowych. To rozwiązania najczęściej globalne, znanych marek, ale niekoniecznie przeznaczone dla każdej firmy. Bazy te bowiem są bardzo rozbudowane, a do tego bardzo kosztowne, co powoduje, że sprawdzają się bardziej w dużych korporacjach niż w mniejszych firmach. Tymczasem polski sektor MŚP potrzebuje rozwiązań mniej skomplikowanych, elastycznych i przy tym jednocześnie bezpiecznych. Tym oczekiwaniom stara się sprostać polska firma Macrologic. „Wszystkie rozwiązania IT, które dostarczamy od początku naszej działalności, czyli już od 30 lat, opieramy na autorskiej bazie danych – MacroBASE. Nie jest ona komercyjna, co czyni ją trudną w dostępie i odporną na jakiekolwiek próby zmian z zewnątrz. Dlatego jest uznawana za bezpieczną” – zaznacza Renata Łukasik.

Jak podkreśla dyrektor ds. oprogramowania w Macrologic, własna platforma bazodanowa przekłada się na większą elastyczność firmy, przez co dostosowuje się ona do potrzeb klientów dużo lepiej niż konkurencja. „Fakt posiadania własnej bazy danych pozwala nam szybciej reagować na ciągle pojawiające się zmiany prawne, do których nierzadko przedsiębiorstwa muszą dostosować swoje systemy do zarządzania. Np. w ostatnich tygodniach firmy musiały wdrożyć kolejne aktualizacje związane z obowiązkiem przesyłania rozliczeń VAT do urzędów skarbowych w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Jako pierwsi opracowaliśmy aplikację do wysyłania danych na specjalną bramkę Ministerstwa Finansów” – mówi Renata Łukasik z Macrologic.

Bezpieczeństwo bazy danych w dostarczanych przez spółkę systemach do zarządzania doceniają jej klienci. W badaniu ARC Rynek i Opinie pozytywnie ocenili oni wysoki poziom zabezpieczeń oprogramowania. Zdecydowana większość z badanych klientów jako najważniejszy element tego bezpieczeństwa wymieniła możliwość szyfrowania połączeń sieciowych SSL, a także stosowanie e-podpisu. „Nasze rozwiązania wykorzystują nowoczesne metody kryptograficzne. To istotne zabezpieczenie danych gromadzonych w systemach ERP” – zauważa Renata Łukasik.

W czerwcu br. MacroBASE został dostrzeżony również przez redakcję miesięcznika „Bloomberg BusinessWeek”. Za to własne bazodanowe rozwiązanie spółka Macrologic otrzymała w plebiscycie „Luminatus 2016” tytuł najbardziej innowacyjnego przedsiębiorstwa.