Bez obudowy i klawiatury

Microsoft zamierza spopularyzować komputery z ekranami dotykowymi pozbawione myszki i klawiatury.

Microsoft zamierza spopularyzować komputery z ekranami dotykowymi pozbawione myszki i klawiatury.

Bez obudowy i klawiatury

15-calowy monitor dotykowy Smart Display (Mira) firma Viewsonic

Na 7 listopada br. Microsoft zapowiedział premierę rozwiązań określanych wstępnie Mira i Tablet PC. Urządzenia te, wg Microsoftu, "w ewolucyjny sposób rozszerzające mo- żliwości stacjonarnych PC i notebooków" trafią do sprzedaży w USA i Japonii w okresie przedświątecznym, w Europie zaś pojawią się w pierwszej połowie 2003 r.

Mira to przenośny monitor LCD, umożliwiający zdalną, bezprzewodową komunikację z kompu- terem stacjonarnym. Będzie on wyposażony w ekran dotykowy i kartę sieciową IEEE 802.11b. Ma działać pod kontrolą spec-jalnego systemu Windows CE for Smart Displays, dzięki czemu stanie się możliwe korzys-tanie z funkcji komputera stacjonarnego w dowolnym miejscu w zasięgu sieci bezprzewodowej.

Tablet PC to odmiana notebooka, który zostanie wyposażony w wyświetlacz dotykowy, umożliwiający sterowanie lub wprowadzanie informacji tekstowych i graficznych za pomocą rysika, a także rozpoznawanie tekstu w czasie rzeczywistym. Funkcje związane z rozpoznawaniem pisma odręcznego, grafiki, a także głosu zintegrowano w nowym systemie operacyjnym Windows XP Tablet PC Edition.

Platformę Mira (oficjalnie nazwaną już Windows Powered Smart Displays) Microsoft promuje przede wszystkim jako rozwiązanie dla użytkowników indywidualnych, podczas gdy Tablet PC jest adresowany do użytkowników korporacyjnych - szczególnie w tych zastosowaniach, w których korzystanie z klawiatury jest zbędne, np. w szpitalach, punktach obsługi klientów itd.

Mira na lodówce

Monitor Smart Display to przenośny, dotykowy wyświetlacz LCD umieszczony w stacji dokującej, wyposażony w energooszczędny procesor (np. Transmeta Crusoe), 32 MB pamięci ROM zawierającej system Windows CE for Smart Displays, co najmniej 32 MB RAM, kartę bezprzewodową o maksymalnej prędkości transmisji 11 Mb/s i akumulator umożliwiający 4-6-godz. pracę.

Bez obudowy i klawiatury

Prototyp tablet PC Compaqa wygląda jak powiększony komputer naręczny IPAQ

Chociaż Smart Display opracowano pod kątem zastosowań na rynku domowym, to nie będą mogli z niego korzystać użytkownicy adresowanego na ten sam rynek Windows XP Home Edition. Do komunikacji między komputerem a urządzeniem będzie wymagany Windows XP Professional z zestawem poprawek SP1, umożliwiający korzys-tanie z protokołu RDP 5.1.

Dzięki temu, że Smart Display w ramach sesji terminalowej będzie udostępniał zasoby kom- putera stacjonarnego, pojawi się możliwość korzystania na nim z dowolnych aplikacji Windows. Podstawowe ograniczenie funkcjonalności Smart Display to konieczność jego obsługi i wprowadzania danych z wykorzystaniem piórka (bądź wyświetlanej na ekranie klawiatury) oraz relatywnie niska wydajność protokołu RDP i łącza bezprzewodowego eliminujące je z niektórych zastosowań multimedialnych. Urządzenia te będą mogły działać samodzielnie, ale wtedy ich możliwości będą zbliżone do komputerów naręcznych Pocket PC (Windows CE for Smart Displays udostępnia taką samą technologię rozpoznawania pisma odręcznego - Transcriber).

Istotnym ograniczeniem platformy Mira jest to, że w tym samym czasie może korzystać z niej tylko jeden użytkownik, co wynika z ograniczeń protokołu RDP w Windows XP. Niemożliwe więc będzie jednoczesne używanie monitora przenośnego przez jedną osobę i komputera stacjonarnego przez inną. Problem ten ma być rozwiązany dopiero w drugiej generacji Mira.

Nieznane urządzenia

Microsoft, mimo że opracował koncepcję platform Mira i Tablet PC, to ograniczy się wyłącznie do dostarczania przeznaczonych dla nich systemów operacyjnych i aplikacji. Konstrukcja urządzeń pozostaje w gestii producentów sprzętu i może się zdarzyć, że na rynku pojawi się wiele modeli o różnych parametrach (podobnie jak w przypadku komputerów naręcznych z Windows CE).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200