BankNet

W 1991 r. gruntownie zmieniły się zasady rachunkowości bankowej. Podstawową ich przyczyną była konieczność dostosowania sposobów rozrachunków i rozliczeń polskich banków do standardów międzynarodowych. Zmiany te znalazły swoje odbicie w Bankowym Planie Kont '91 (BPK '91).

W 1991 r. gruntownie zmieniły się zasady rachunkowości bankowej. Podstawową ich przyczyną była konieczność dostosowania sposobów rozrachunków i rozliczeń polskich banków do standardów międzynarodowych. Zmiany te znalazły swoje odbicie w Bankowym Planie Kont '91 (BPK '91).

Nie przypadkiem system BankNet krakowskiej firmy SoftNet, przeznaczony jest dla instytucji finansowych, które mają kłopoty z automatyzacją stosowania BPK '91 i związanych z nim nowych zasad księgowości, czy też szybkiego sporządzania sprawozdań. Do chwili obecnej system ten wdrożono w ok. 70 bankach, w wielu z nich zastąpił on nieefektywne oprogramowanie. BankNet pracuje zgodnie z wymogami nowej księgowości i sprawozdawczości. Pozwala to na wprowadzenie planu kont wg nowego układu wraz z określeniem obowiązujących wyznaczników.

Oprogramowanie pozwala na dobieranie metod naliczania odsetek, sposobów księgowania oraz innych parametrów dla potrzeb banku, bez konieczności zmian w programie. Dzięki zastosowaniu automatycznego wykonywania wielu typów operacji, takich jak spłata kredytów, likwidacja rachunków oraz automatycznego wystawiania, zapewniona jest szybsza obsługa klientów. Z systemu można również uzyskać sprawozdania dotyczące analizy sytuacji banku, jednym z ważniejszych z nich jest gotowy formularz "sytuacji miesięcznej wraz z załącznikami". System jest też połączony z arkuszem kalkulacyjnym; możliwe jest używanie modułu kart wzorów podpisów.

Prosty w obsłudze BankNet nie wymaga znajomości systemu operacyjnego. Zakładanie nowych użytkowników, nadawanie im uprawnień, obsługa drukarek sieciowych, archiwizacja danych i inne funkcje wykonywane są z poziomu programu.

System BankNet wdrożono w ciągu niespełna roku w ponad 30 bankach, w których wdrożenie to wiązało się z przejściem na nowy plan kont. Ciekawostką może być fakt, że żaden z nich nie zatrudnia informatyków, a cała obsługa systemu wykonywana jest przez dotychczasowych pracowników.

Oprogramowanie BankNeta napisano pod kątem eksploatacji na sprzęcie mikrokomputerowym, pracującym pod kontrolą systemu NetWare Novella. System pozwala na pracę na 255 końcówkach jednocześnie. Obecnie największa instalacja zawiera ok. 50 stanowisk.

Podstawa systemu

Moduł Kartoteki pozwala na wprowadzanie i modyfikację podstawowych rejestrów i tablic systemu (np. plan kont z tabelą powiązań między kontami, tabele procentowe i kapitalizacji, rejestry klientów, współwłaścicieli i pomocników). Informacje wprowadzane w tym module wykorzystywane są przez wszsytkie inne fukcje systemu.

Moduł Sprawozdania zawiera kilka grup funkcji:

* przeglądanie sald i obrotów kont syntetycznych za dowolnie wybrany okres, sumowanie tych danych dla grup kont, typów rachunków i inne;

* przeglądanie dokumentów z dowolnie wybranego dnia wstecz w układzie wg numeracji lub wg rachunków z możliwością wydruku kopii dokumentów;

* wydruki sald, obrotów sald kont syntetycznych, wybranej grupy kont wg wzorca dowolnej długości, sumarycznie dla kont o zadanej liczbie cyfr, wydruki zadanego zakresu sald;

* przeglądanie informacji o rachunkach klientów i rachunkach własnych banku zawierających saldo na początek dnia, odsetki na dany dzień, obroty bieżące i saldo bieżące rachunku, wydane ostatnio dokumenty, wejście do kartoteki obrotów, przegląd kart wzorów podpisów, możliwość sumowania obrotów za dany okres;

* wydruk kartotek rachunków i kont ogólnych.

Moduł Sytuacja miesięczna generuje gotowe sprawozdania sytuacji miesięcznej banku z załącznikami na podstawie wprowadzonego wzorca i pozwala na łączenie tych sprawozdań z wielu oddziałów i banków.

Moduł Wydruki dzienne zawiera możliwości sporządzania wydruków z dowolnego zaksięgowania dnia wstecz oraz z dnia bieżącego, jeszcze nie zaksięgowanego. Moduł ten obejmuje także wydruki dziennika obrotów, obrotów kont syntetycznych w danym dniu, wyciągów oraz kart księgowych.

Moduł Zastrzeżenia i ewidencja dokumentów pozwala na wprowadzenie danych o wydawanych klientom książeczkach czekowych, oszczędnościowych i innych. Są one następnie automatycznie kontrolowane przy wprowadzaniu przez dysponentów. Moduł ten służy również do wprowadzania dokumentów zastrzeżonych, sprawdzanych dalej automatycznie. Pozwala również wprowadzać zastrzeżenia do klientów np. blokady lub przypomnienia.

BankNet zabezpiecza w pełni poufność informacji oraz pozwala na stałe śledzenie wszystkich transakcji i zdarzeń zaistniałych w systemie. W bardziej rozbudowanej wersji systemu oprócz haseł możliwa jest współpraca z czytnikami kart magnetycznych. Zastosowanie rozwiązań sprzętowych, takich jak: dupleksing dysków, dyski z wymiennymi kasetami lub dyski optyczne pozwala na szybką, codzienną i okresową archiwizację danych oraz prosty sposób ponownego dostępu do danych archiwalnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200