Bank gospodarki żywnościowej w norweskim sosie

Firma Commercial Banking Applications z Norwegii zobowiązała się do wprowadzenia swojego oprogramowania typu IBAS do Centrum Informatyki BGŻ, oddziału BGŻ w Lublinie oraz do Spółdzielczego Banku Ogrodnictwa w Warszawie.

Firma Commercial Banking Applications z Norwegii zobowiązała się do wprowadzenia swojego oprogramowania typu IBAS do Centrum Informatyki BGŻ, oddziału BGŻ w Lublinie oraz do Spółdzielczego Banku Ogrodnictwa w Warszawie.

CBA to firma produkująca profesjonalne oprogramowanie komputerowe. Specjalnością firmy jest kompleksowa obsługa banków. CBA powstała w 1983 roku i zatrudnia obecnie kilkuset pracowników o bardzo wysokich kwalifikacjach. Część z nich to specjaliści bankowości, pełniący rolę ekspertów i doradców zespołów programistów. Pod ich kierunkiem prowadzone są wszelkie prace adaptacyjne dostosowujące moduły funkcyjne systemu IBAS do potrzeb kontrahentów. Kapitał firmy CBA w chwili podpisania kontraktu z BGŻ wynosił ok. 4,5 miliona koron norweskich. Oprogramowanie bankowe CBA jest znane i stosowane niemal w każdym banku Skandynawii oraz w Banku Mees & Hope NIV i w Indover Bank w Holandii.

Oprogramowanie IBAS pracujące na unixowych systemach komputerowych umożliwi kompleksową reorganizację i automatyzację prac bankowych, pozwoli na wyeliminowanie wewnętrznego obiegu dokumentów papierowych, umożliwi ciągłą kontrolę poszczególnych kont i wykazywanie w każdej chwili ich sald oraz stanu wszystkich prowadzonych przez bank transakcji. System IBAS działa w czasie rzeczywistym. Przyśpieszy to prowadzenie wszelkich transakcji i pozwala na szybkie podejmowanie decyzji przy własnych operacjach finansowych banku.

Aplikacja IBAS składa się ze wspólnego rdzenia zawierającego program zarządzający, podstawowe zabezpieczenia, system łączności, system przekazywania poleceń oraz pełną obsługę prac biurowych. Wspólny rdzeń łączy się zależnie od wymagań klientów z modułami funkcyjnymi. BGŻ zakupił trzy takie moduły: obsługi kredytów, depozytów bankowych i kas (praca okienek bankowych). Konstrukcja zarówno modułów funkcyjnych, jak i rdzenia całego programu pozwala na łatwą adaptację do wymogów przepisów bankowych różnych krajów, języków, jakimi się te kraje posługują, a także formatów dokumentów, używanych przy przesyłaniu informacji między bankami i instytucjami itp. Adaptację do warunków polskich wykonali specjaliści z CBA. Objęła ona dostosowanie oprogramowania do warunków określonych przez polskie prawo finansowe, przetłumaczenie na język polski wszystkich komunikatów używanych przez program. CBA zobowiązała się także do prowadzenia ciągłej obsługi przekazanego do Polski oprogramowania, przeprowadzenia niezbędnych szkoleń dla pracowników Centrum Informatycznego BGŻ.

Nie wyklucza sie, że Norwegowie po wywiązaniu sie z kontraktu kontynuować będą komputeryzację BGŻ. Zadecydują o tym specjaliści z Centrum Informatyki BGŻ po trzymiesięcznym okresie ko-i rzystania z systemu. Analiza i ocena ta będzie podstawą do podjęcia decyzji o wprowadzeniu systemu IBAS we wszystkich oddziałach BGŻ. Jak dotąd, żaden użytkownik systemu IBAS nie zrezygnował z jego stosowania. Przeciwnie,, często obserwuje się zjawisko wzbogacania programu o dodatkowe moduły - zbiory funkcji dotąd nie używanych.

Dodajmy jeszcze, że kontrakt podpisali 12 lutego z ramienia BGŻ dyrektor Departamentu Rozwoju i Modernizacji Zbigniew Dziarnowski oraz dyrektor Zakładu Informatyki i Automatyzacji Knysztof Gliński a ze strony CBA dyrektor generalny Rolf Hauge. CBA liczy przy tym, że instalacja systemu IBAS w BGŻ będzie modelowa i w przyszłości przysporzy firmie nowych klientów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200