BEST - znaczy najlepszy

O przyszłości kraju decydować będą najlepsi fachowcy w każdej dziedzinie.

O przyszłości kraju decydować będą najlepsi fachowcy w każdej dziedzinie.

Prawda ta coraz bardziej trafia do przekonania studentom, w środowisku których od wielu lat panowała moda na przeciętniactwo. Wyróżniających się in plus traktowano wręcz z pogardą. "Państwowa ocena", czyli trója była szczytem marzeń zdecydowanej większości studenckiego środowiska. I oto powoli następuje zmiana tej mentalności. Jednym z jej symptomów jest zainteresowanie polskich studentów działalnością międzynarodowych organizacji, których celem jest zwiększenie efektywności studiów i podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Przyświeca temu chęć znalezienia w przyszłości jak najlepszej pracy.

Jedną z takich międzynarodowych organizacji jest BEST (Board of European Students of Technology), czyli Stowarzyszenie Europejskich Studentów Szkół Technicznych. Piszemy o tej organizacji nieprzypadkowo, ale przy okazji odbytej w końcu października w Polsce X Konferencji BEST-u. Do Warszawy przybyło z tej okazji 70 delegatów z całej Europy, by dyskutować o różnych formach praktyk studenckich i poszukiwaniu pracy jeszcze podczas studiów. Tematyka ta żywo powinna interesować wszystkich studentów, nie tylko szkół technicznych.

BEST istnieje już piąty rok i zrzesza ponad 30 szkół technicznych z naszego kontynentu. Niestety, Polska reprezentowana jest w tej organizacji tylko przez jedną uczelnię, Politechnikę Warszawską, ale za to z ogromnym zaangażowaniem. Aktywnych członków BEST-u na Politechnice Warszawskiej jest ok. półtora tysiąca i to dzięki ich działalności Międzynarodowa X Konferencja BEST-u odbyła się w ich uczelni. Przybyli na nią, oprócz przedstawicieli największych uczelni europejskich, również delegaci organizacji gospodarczych z przedstawicielem EWG na czele.

Największym zainteresowaniem studentów cieszyły się seminaria poświęcone tworzeniu modelowego wzorca praktyk studenckich o międzynarodowym charakterze, a także różnym formom poszukiwania przyszłej pracy w trakcie studiów. Studenci ostatnich lat P.W. mogli się przekonać jak wiele stracili przez to, że o swojej przyszłości zawodowej zaczęli myśleć zbyt późno. Ich koledzy z Zachodu nie tylko myślą, ale działają aktywnie w tej sprawie już od początku studiów. Powiązanie kierunku studiów, wybór specjalizacji i tematu pracy dyplomowej są tam ściśle związane z przyszłą pracą i koordynowane z potencjalnym pracodawcą. W naszym kraju taka praktyka jest zupełnym wyjątkiem i być może dlatego mamy tylu absolwentów wyższych uczelni nie pracujących w swoim zawodzie. Jest to ewidentna strata dla całej gospodarki narodowej.

Jesteśmy przekonani, że działalnością takiej organizacji jak BEST, zainteresowane są wszystkie uczelnie techniczne w Polsce. Po informacje o zasadach przynależności do BEST można zgłaszać się na Politechnikę Warszawską, najlepiej do rektoratu. Akces do stowarzyszenia złożyła już Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, która uzyskała status obserwatora. W kolejce czekają następne uczelnie. Teoretycznie członkiem BEST może być każdy student uczelni technicznej. Jest tylko jeden warunek: trzeba mieć dobre wyniki w nauce. Przeciętnych tam nie przyjmują. BEST znaczy przecież najlepszy.

Najbliższą imprezą organizowaną przez polski BEST będzie grudniowy jubileusz tej organizacji. Mija bowiem 3 lata od działaności tej organizacji w naszym kraju. Natomiast w kwietniu przyszłego roku najlepsi studenci wyjadą na obóż narciarski w Alpy. W maju 1994 r. planuje sie zorganizowanie II Targów Pracy. Będą to więc kolejne targi pracy dla studentów. Przypominamy, że podobne targi dla studentów szkół ekonomicznych i handlowych organizuje AIESEC i to już od trzech lat.

Bardzo istotną częścią działalności BEST-u jest organizowanie praktyk zawodowych na poziomie standardów europejskich. W cyklu letnich praktyk wakacyjnych, organizowanych wspólnie z Polskim Forum Akademicko- Gospodarczym, w 1994 r. weźmie udział ok. 100 studentów IV roku. Pracować oni będą w różnych firmach na terenie całej Polski z nadzieją, że znajdą w nich stałą pracę po ukończeniu studiów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200