Asterisk 1.4 - gwiazdka w świecie IP-PBX

Asterisk to programowa centrala telefoniczna IP-PBX rozprowadzana na zasadach open source i działająca na systemach operacyjnych serii Unix/Linux. W ostatnich latach zyskała dużą popularność, ale jednocześnie opinię narzędzia trudnego w instalacji i konfiguracji. Żeby to sprawdzić, zdecydowaliśmy się przyjrzeć bliżej wersji produkcyjnej centrali Asterisk 1.4. Warto w tym miejscu wspomnieć, że jej ostatnie wydanie 1.6 posiada status wersji Beta.

Asterisk 1.4 - gwiazdka w świecie IP-PBX
Centralkę zainstalowaliśmy na nowym serwerze wyposażonym w 64-bitowy procesor AMD, 2 GB pamięci operacyjnej RAM oraz system operacyjny Fedora 10. Może ona działać jako samodzielny, lokalny PBX lub jako zewnętrzna brama łącząca ze światem przy użyciu zwykłego interfejsu Ethernet i mechanizmów protokołu SIP. Oczywiście, możliwe jest także podłączenie centralki bezpośrednio do tradycyjnej sieci telefonicznej - PSTN, wymaga to jednak instalacji specjalnej karty w serwerze Asterisk, dedykowanej do obsługi tego typu połączeń. Jako odwieczni optymiści zdecydowaliśmy się na pobranie kodu źródłowego, jego kompilację oraz instalację od zera, mimo że do pobrania i instalacji dostępne są zarówno prekompilowane paczki plików oprogramowania, jak i wersja AsteriskNOW typu all-in-one, umożliwiająca szybką instalację i uruchomienie systemu. W przypadku ścieżki obranej przez nas konieczne okazało się pobranie ze strony domowej kilku komponentów niezbędnych do uruchomienia procesu instalacji systemu Linux, tj. głównego źródła Asteriska wraz z pakietem dodatków, biblioteki DAHDI z oddzielnym plikiem wtyczek oraz biblioteki LibPRI.

Asterisk 1.4 - gwiazdka w świecie IP-PBX

Dla bardziej zaawansowanych konfiguracji, w szczególności zestawiania połączenia PSTN, zewnętrznych łączy SIP typu trunk i wielu dodatkowych funkcjonalności, takich jak kierowanie rozmów, ACD czy poczta głosowa, z pomocą przychodzi GUI.

DAHDI oraz LibPRI to moduły sterownika, których Asterisk używa do interakcji z kartami adapterów sieci PSTN. Skrót DAHDI oznacza Digium Asterisk Hardware Device Interface. Firma Digium jest zarówno sponsorem projektu rozwojowego Asteriska, jak i dostawcą sprzętowych adapterów do połączeń z publiczną siecią telefonii komutowanej. Nie dziwi zatem szerokie wsparcie centralki dla kart z produktowego portfolio tej firmy. Książka typu guide wydawnictwa O’Reilly "Asterisk: The Future of Telephony" informuje jednocześnie, że z Asteriskiem kompatybilne są również karty pochodzące od innych producentów, m.in. Rhino, Sangoma, Voicetronix czy Piko.

Chociaż proces budowy oprogramowania jest manualny i opiera się na wierszu poleceń systemów Unix/Linux, nie ma się czego obawiać, jeśli tylko dysponujemy umiejętnością podstawowej nawigacji w systemach Linux i zastosujemy się do zaleceń przedstawionych w plikach tekstowych.

Proces kompilacji jest prosty i dość szybki, ale budowa plików wykonywalnych zajmuje ok. 5 minut. Po zakończeniu budowy należy zainstalować (make install) zarówno te pliki, jak i skrypty odpowiedzialne za start i zamknięcie Asteriska (make config) i jesteśmy gotowi do rozpoczęcia procesu konfiguracji centrali.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200