Aplikacje Oracle'a według nowych zasad

Oracle, podobnie jak najwięksi konkurenci, wprowadziłĘmodel licencjonowania oparty na liczbie i statusie użytkowników.

Oracle, podobnie jak najwięksi konkurenci, wprowadziłĘmodel licencjonowania oparty na liczbie i statusie użytkowników.

Aplikacje Oracle'a według nowych zasad

Modele licencyjne w podziale na użytkowników

Oracle wprowadził nowy, alternatywny model opłat licencyjnych za pakiet Oracle E-Business Suite. Idąc w ślady swojego największego konkurenta na rynku ERP - SAP-a i modelu sprzedaży systemu mySAP.com - amerykański koncern postanowił uprościć system opłat za użytkowanie aplikacji. Dotychczasowy model uwzględniał wybrane przez klienta moduły, liczbę użytkowników, a także sposób korzystania przez nich z aplikacji. W nowym systemie podstawą do naliczania należności stała się liczba użytkowników. Firma decydująca się na zakup pakietu Oracle E-Business Suite uiszcza opłatę za deklarowaną liczbę użytkowników, niezależnie od tego, z których modułów aplikacji korzysta.

Profesjonalnie lub zwyczajnie

Równocześnie Oracle wprowadził nowy podział użytkowników aplikacji. Zamiast użytkowników nazwanych i nie nazwanych wprowadzono pojęcie użytkownika profesjonalnego (professional user) i użytkownika zwykłego (self-service user). Koszt licencji dla nich wynosi odpowiednio: 4000 i 400 USD. Mianem tego pierwszego określany jest każdy użytkownik, który w swojej pracy wykorzystuje aplikacje Oracle'a, niezależnie od zakresu ich eksploatacji. Kategoria użytkowników zwykłych została zarezerwowana dla kilku wyraźnie określonych przypadków, gdy korzystanie z aplikacji ogranicza się do okazjonalnego zasilania systemów danymi, służącymi wyłącznie do obsługi własnej pracownika. Odnosi się to do modułów, takich jak: Internet Expenses, Internet Time, iRecevables, iProcurement, iSupplier Portal - basic, Self Service HR, Self Sevice Time & Labour, Self Service Benefits, Self Service Training Internal.

Podział ten od początku wzbudzał wiele kontrowersji. "Najlepszym sposobem na określenie użytkownika profesjonalnego jest definicja przez negację. Użytkownikiem profesjonalnym jest więc każdy użytkownik, który wykorzystuje nasze aplikacje w zakresie wykraczającym poza zasilanie danymi, służącymi wyłącznie do obsługi własnej pracownika" - mówi Małgorzata Wieniawska-Szczerban, dyrektor finansowy Oracle Polska.

Do nowego programu mogą przystąpić wszystkie firmy, w których wartość zakupionych licencji przekracza 250 tys. USD (ponad milion złotych). Z oferty mogą skorzystać również dotychczasowi klienci firmy. "Środki wyłożone do tej pory traktujemy wówczas jak rodzaj kredytu. Wartość poprzedniego zakupu jest odejmowana od kwoty należnej za licencje kupowane na nowych zasadach" - twierdzi Małgorzata Wieniawska-Szczerban. Zdaniem przedstawicieli Oracle'a, nowy system nie tyl- ko upraszcza politykę licencyj- ną, lecz może także przynieść oszczędności. Za równowartość licencji na użytkowanie jednej aplikacji można otrzymać pełną funkcjonalność Oracle E-Business Suite. Podkreślają oni też, że uczestnictwo w programie ma charakter dobrowolny, a wszystkie firmy mogą nabyć aplikacje na dotychczasowych zasadach.

Dobre, tylko dla kogo

Zgodnie z informacjami uzyskanymi w polskim oddziale Oracle'a, do tej pory nikt z polskich klientów nie zdecydował się na zakup aplikacji lub zmianę dotychczasowych warunków umowy. Zainteresowanie ofertą wyraziło jedynie kilku klientów z sektora finansowego. Większość z pytanych przez nas użytkowników aplikacji Oracle'a nie słyszała jednak o nowym modelu licencjonowania pakietu. Ci, którzy wiedzieli o co chodzi, zwracają uwagę, iż wygórowane warunki skorzystania z oferty sprawiają, że dotyczy ona największych użytkowników. Dostrzegają jednak zalety nowej oferty. "Nawet w średniej wielkości firmie użytkownik zmuszony jest do równoległego wykorzystywania wielu różnych aplikacji. Patrząc w ten sposób, nowy model licencjonowania wydaje się korzystny" - mówi Edwin Dudziak, szef działu planowania, analiz finansowych i informatyki w Gdańskiej Stoczni Remontowej SA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200