Apel Stowarzyszenia PRO

Zwracam się do członków Stowarzyszenia Polski Rynek Oprogramowania PRO oraz do wybranych osób i firm, które, nie będąc członkami PRO, nawiązały ostatnio kontakt z naszym stowarzyszeniem w sprawie istotnej dla środowiska twórców, producentów i sprzedawców oprogramowania. Chodzi mianowicie o formalne problemy, jakie występują przy dokumentowaniu sprzedaży oprogramowania.

Zwracam się do członków Stowarzyszenia Polski Rynek Oprogramowania PRO oraz do wybranych osób i firm, które, nie będąc członkami PRO, nawiązały ostatnio kontakt z naszym stowarzyszeniem w sprawie istotnej dla środowiska twórców, producentów i sprzedawców oprogramowania. Chodzi mianowicie o formalne problemy, jakie występują przy dokumentowaniu sprzedaży oprogramowania.

W wyniku korespondencji Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz Stowarzyszenia PRO z Ministerstwem Finansów, prowadzonej w latach 1994-95, udało się uzyskać stanowisko MF, określające możliwe sposoby fakturowania sprzedaży oprogramowania. Z pisma MF o sygnaturze PP3-8218-1472/95/MR z 21.08.1995 r. wynika, że dopuszczalne są następujące dwa sposoby dokumentowania sprzedaży oprogramowania:

1. Potraktowanie programu jako towaru i wystawienie faktury z uwzględnieniem podatku VAT w wysokości 22%.

2. Wyodrębnienie na fakturze części, jakie składają się na oprogramowanie, tj. nośnika informacji (np. dyskietek lub CD), klucza sprzętowego, dokumentacji i licencji (prawa do użytkowania programu). Przy czym nośniki, klucze sprzętowe i dokumentacje podlegają stosownemu opodatkowaniu VAT, natomiast sprzedaż licencji nie podlega takiemu opodatkowaniu.

Oba sposoby opodatkowania są już szeroko stosowane przez firmy informatyczne. Także klienci znają już obie możliwości i niekiedy sami wymagają zastosowania drugiej metody fakturowania sprzedaży oprogramowania. Wydaje się, że utrzymanie obu tych możliwości jest korzystne zarowno dla firm informatycznych, jak i dla klientów. Do stowarzyszenia docierają jednak sygnały, że niektóre urzędy skarbowe żądają od firm, które stosują tę drugą metodę, rejestracji umowy udzielenia licencji i opłaty skarbowej w wysokości 2%. Pojawiają się także problemy przy dokumentowaniu importu licencji na oprogramowanie. W tej sprawie PIIiT oraz PRO wystąpiły już do MF z prośbą o przeanalizowanie problemów i ustalenie jednoznacznej interpretacji obowiązku podatkowego przy obrocie oprogramowaniem.

Na podstawie dotychczasowych doświadczeń możemy spodziewać się, że ustalanie takiej interpretacji będzie trwać pewien czas i obejmie szerszą korespondencję z MF. Dla najlepszego poprowadzenia tej sprawy konieczna jest pełna wiedza o występujących zjawiskach i problemach. Zwracam się więc do Państwa z prośbą o nadsyłanie do Stowarzyszenia PRO informacji, które mogą mieć znaczenie dla właściwej ochrony interesów firm informatycznych, zajmujących się tworzeniem lub sprzedażą oprogramowania. Zapewniam oczywiście, że wszelkie uzyskane od firm informacje zostaną wykorzystane z zachowaniem należytej dyskrecji oraz tylko i wyłącznie w tym celu.

Szczególnie interesujące i pomocne byłyby np.:

- przykłady akceptacji drugiego sposobu dokumentowania sprzedaży oprogramowania przez kontrolerów skarbowych

- pisemne stanowiska izb skarbowych dotyczące tej sprawy

- sygnały od klientów potwierdzające lub kwestionujące sposób nr 2

- wszelkie urzędowe stanowiska dotyczące importu oprogramowania z wyodrębnieniem licencji

- własne doświadczenia dotyczące importu oprogramowania (np. stosowane stawki celne, szczególne opłaty ...).

Pomocne byłyby również wszelkie sugestie dodatkowych pytań i wątpliwości, o wyjaśnienie których należałoby się zwrócić do MF lub GUC. Zapewniam, że o rozwoju sytuacji, informacjach uzyskiwanych od MF będziemy informować na bieżąco w biuletynie Stowarzyszenia PRO.

Jestem przekonany, że problemy właściwego dokumentowania sprzedaży oprogramowania są istotne dla działalności firm informatycznych, liczę więc na szeroką wymianę informacji na ten temat w środowisku twórców, producentów i sprzedawców oprogramowania oraz na możliwość wypracowania i zajmowanie wspólnego stanowiska w tej sprawie.

<div align="right">Z poważaniem

Marek Gondzio

prezes Stowarzyszenia PRO

Stowarzyszenie PRO

ul. Żurawia 4a, 00-503 Warszawa</div>

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200