Animowane miasta

Coraz większy stopień komplikacji przestrzeni urbanistycznej i rosnąca złożoność miejskiej infrastruktury technicznej wymagają stosowania nowych, skuteczniejszych metod zarządzania. Coraz częściej władzom miejskim przychodzą z pomocą techniki komputerowe.

Coraz większy stopień komplikacji przestrzeni urbanistycznej i rosnąca złożoność miejskiej infrastruktury technicznej wymagają stosowania nowych, skuteczniejszych metod zarządzania. Coraz częściej władzom miejskim przychodzą z pomocą techniki komputerowe.

Cyfrowy, trójwymiarowy model Hamburga zajmuje 120 MB. W rzeczywistości miasto zajmuje obszar 755 kilometrów kwadratowych, na którym znajduje się 350 tys. obiektów. Wykonanie modelu zajęło dwa miesiące. Nie byłoby to możliwe bez precyzyjnego systemu ewidencji nieruchomości. Użycie programu do automatycznej wizualizacji przestrzennej mijałoby się z celem, gdyby nie było możliwości wprowadzania do systemu potrzebnych, gotowych informacji o modelowanych terenach i obiektach. Punktem wyjścia dla autorów projektu była istniejąca miejska baza danych. "Hamburg ma jednoznaczny, dobrze funkcjonujący system oznaczania nieruchomości" - tłumaczy Marek Strassenburg-Kleciak z Wyższej Szkoły Technicznej w Hamburgu, koordynator projektu. - "Nasz model bazuje na dostępnych w nim parametrach".

Do określenia geometrii budynków posłużyły współrzędne geodezyjne poszczególnych narożników. Informacja o liczbie pięter i sposobach użytkowania obiektów pozwoliła na obliczenie ich wysokości. Liczbę pięter mnożono przez współczynnik wysokości przypisany danemu typowi użytkowania, ściśle określony w miejskich przepisach budowlanych i rygorystycznie przestrzegany przez miejskie służby architektoniczno-urbanistyczne. Gdyby trzeba było dokonywać pomiarów w terenie, wzrosłyby nie tylko koszty przedsięwzięcia - znacznie dłużej trwałoby wykonanie prac. Do dalszego, dokładniejszego modelowania brył budynków (np. dachów) służą stereoskopowe zdjęcia lotnicze.

Informacje dla wszystkich

Zadaniem twórców cyfrowego modelu Hamburga nie było tylko stworzenie prezentacji atrakcyjnej pod względem wizualnym. "Nasz model nie jest tylko komputerową, przestrzenną animacją plastyczną" - mówi Marek Strassenburg-Kleciak. - "To trójwymiarowa, obiektowa baza danych. Każdy obiekt opisany jest grupą danych pochodzących z miejskich rejestrów - od współrzędnych geodezyjnych począwszy, na danych o właścicielach i sposobach użytkowania nieruchomości skończywszy. Daje to możliwości filtrowania i wyszukiwania informacji według określonych parametrów". Niedawno do władz miejskich zgłosiła się firma Vellux, produkująca okna dachowe, z prośbą o udostępnienie informacji na temat liczby dachów o określonych kątach nachylenia w poszczególnych dzielnicach. Dane te pomogłyby im zoptymalizować działania marketingowe.

Model miasta opracowany w technologii 3D może być podstawą do wykonywania różnego rodzaju badań i symulacji służących poprawie warunków życia mieszkańców. Korzystając z odpowiednich aplikacji, można określić kierunki rozchodzenia się zanieczyszczeń czy hałasu w mieście, zbadać zasięgi sieci telefonii komórkowej, ustalić najlepsze warianty działania służb ratowniczych w czasie katastrofy czy wskazać obszary najbardziej zagrożone klęskami żywiołowymi. Wybranymi fragmentami modelu można posłużyć się do konsultacji społecznych, np. w sprawie określenia optymalnego przebiegu projektowanej autostrady w pobliżu osiedla.

Władze Hamburga nie zamierzają wydawać dodatkowych funduszy na uzupełnianie modelu nowo powstającymi obiektami. Będzie on aktualizowany systematycznie przez architektów i urbanistów. W zamian za dostarczanie do ratusza trójwymiarowych modeli projektowanych budynków czy przestrzeni miejskich będą otrzymywać bezpłatnie od miasta cyfrowe podkłady geodezyjne wraz z trójwymiarowym modelem pobliskiej części miasta. Dzięki temu oni i ich klienci będą mogli od razu konfrontować projekt z jego najbliższym otoczeniem. Na razie ma to funkcjonować na zasadzie dobrowolnego porozumienia i współpracy. W przyszłości planowane jest wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych, m.in. drogą elektroniczną ma się odbywać załatwianie wszystkich formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200