Andersen bez pracy

Andersen Consulting zrezygnował z kontraktu z Ministerstwem Pracy i Polityki Socjalnej na wykonanie systemu informatycznego dla urzędów pracy.

Andersen Consulting zrezygnował z kontraktu z Ministerstwem Pracy i Polityki Socjalnej na wykonanie systemu informatycznego dla urzędów pracy.

Andersen Consulting w połowie maja br. rozwiązał umowę z Ministerstwem Pracy i Polityki Socjalnej na dostawę systemu dla urzędów pracy w całej Polsce. Oficjalnie ani Krajowy Urząd Pracy i MPiPS, ani Andersen Consulting nie udzielają żadnych informacji. Najczęściej powtarzany jest pogląd, że rozwiązanie umowy nastąpiło z inicjatywy firmy, która nie mogła dostarczyć na czas oprogramowania.

Zmiana koncepcji

Andersen Consulting i należąca do Grupy ComputerLand spółka CSBI pracowały w tzw. obszarze urzędów pracy, przygotowując w ramach projektu ALSO oprogramowanie dla Krajowego Urzędu Pracy. Kiedy jednak oprogramowanie CSBI przeszło pozytywnie testy akceptacyjne poprzedzające pilotażowe wdrożenia, Andersen nie dostarczył aplikacji do powtórnych testów. Nieoficjalnie przedstawiciele spółki wyjaśniają, że z powodu reformy administracyjnej państwa zmienia się również struktura i zasięg działania urzędów pracy. Stąd też resort wspólnie z Andersen Consulting uzgodnił, że najlepszym wyjściem jest odstąpienie od umowy.

Po decyzji Andersen Consulting, w kłopotliwej sytuacji znaleźli się jego trzej podwykonawcy - ZETO Koszalin, Unicorn i ZETO Katowice. W liście do podwykonawców, sygnowanym 16 maja 1998 r., Andersen Consulting wypowiada umowę podwykonawcom i zapowiada indywidualne rozliczenia finansowe. Największe odszkodowania otrzyma prawdopodobnie ZETO Katowice, w którym nad realizacją kontraktu pracowało kilkanaście osób. Unicorn w systemie Puls wykonywał dwa moduły - obsługi prawnej i kancelaryjnej, ZETO Koszalin zaś system finansowo-księgowy.

2Si zostaje

Wraz z informacją o odstąpieniu od umowy przez Andersen Consulting pojawiła się również sugestia, iż podobny los czeka katowicką firmę 2Si w systemie Pomost. Jednak jak wyjaśnił Lesław Klimczyk, odpowiedzialny za projekt w 2Si, obecnie firma czeka na wyznaczenie terminu ponownych testów i nic nie wskazuje na to, że resort zrezygnuje ze współpracy z katowicką spółką.

Ani MPiPS, ani KUP nie chcą zdradzić, co stanie się z projektem Puls po rezygnacji jednego z wykonawców. Prawdopodobnie oprogramowanie CSBI będzie wdrożone w całej Polsce, a nie - jak to pierwotnie zakładano - tylko w części kraju. W ten sposób nie sprawdzi się, leżące u podstaw koncepcji systemu ALSO, przekonanie o dwóch konkurujących ze sobą dostawcach. Z drugiej strony jednak, dzięki temu, że nad jednym projektem pracowało dwóch wykonawców, po rezygnacji Andersen Consulting urzędy nadal mają szansę otrzymać gotowy system informatyczny.

Krótko o ALSO

W podprojekcie Puls przetarg na dostawę oprogramowania wygrały Andersen Consulting i CSBI. Zgodnie z przyjętymi w 1996 r. założeniami, oprogramowanie miało być dostarczone w połowie 1997 r. Okres ten przedłużono o 9 miesięcy. Obecnie za najbardziej prawdopodobny termin zakończenia projektu uznaje się koniec br. Koszt opóźnień resort oblicza na 3-5 mld starych zł. Projekt finansowany jest z pożyczki Banku Światowego, której realizacja upływa pod koniec czerwca br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200