Alternatywa dla Oracle'a

Rozmowa z Markiem Dupaquierem, wiceprezesem IBM Software Group, odpowiedzialnym za sprzedaż rozwiązań do zarządzania bazami danych.

Rozmowa z Markiem Dupaquierem, wiceprezesem IBM Software Group, odpowiedzialnym za sprzedaż rozwiązań do zarządzania bazami danych.

Dlaczego IBM zdecydował się kupić Informixa?

Chcieliśmy być postrzegani jako jedyna alternatywa dla Oracle'a na rynku rozproszonych baz danych dla systemów Unix i Windows NT. W 1997 r. podjęliśmy więc decyzję o inwestycji na tym rynku, zwiększając nasz zespół ds. sprzedaży z 300 do 1200 osób. Efektem było uzyskanie przez nas - według danych IDC - 12-proc. udziału w rynku. Jednak wzrost do poziomu Oracle'a przy użyciu tylko tych środków był niemożliwy. Stąd decyzja o przejęciu Informixa.

Jakie korzyści odniesie z tej transakcji Informix?

Informix rozpoczął serię przejęć firm i produktów, jednak nie potrafił ich zintegrować. Firma obiecywała jedną konwergentną bazę danych oraz integrację wszystkich technologii. Rozpoczęła także projekt Arrowhead, ale nie miała wystarczających środków, aby go dokończyć. IBM, którego przychody na ryn- ku zarządzania bazami danych osiągają 2,5 mld USD, posiada środki na sfinalizowanie tych projektów.

Dlaczego IBM wybrał Informixa, a nie np. Sybase?

Wielokrotnie dokonywaliśmy już migracji z baz danych Sybase do DB2, zwłaszcza w bankach, zyski z przejęcia tej firmy byłyby więc niewielkie. Natomiast baza użytkowników Informixa jest obiecująca. Klienci tej firmy - przedstawiciele branż telekomunikacyjnej, dystrybucyjnej oraz instytucje rządowe - byli ostatnio zaniepokojeni o przyszłość firmy, ale zadowoleni z jej produktów.

Kiedy Informix oddzielił działalność związaną z rozwojem aplikacji do Ascential, zaczęliśmy rozważać możliwość przejęcia powstałego działu baz danych - Informix Software. Reakcje klientów, z którymi spotkaliśmy się w USA i Europie, były pozytywne. Nie chcieli migrować do bazy Oracle, a jednocześnie bali się, że ktoś może przejąć Informixa i wycofać się z rozwoju jego produktów.

Czy jednak bazy danych Informixa nie zostaną wyparte przez DB2?

Owszem, ale będzie odbywać się to stopniowo. Marka Informix zniknie, ale będziemy utrzymywać wszystkie produkty przynajmniej do końca 2003 r. Planujemy wydanie kilku nowych wersji RedBrick i Dynamic Server. Projekt Arrowhead zastąpimy projektem Blue Arrowhead. Technologie Informixa do końca 2002 r. zostaną częściowo zintegrowane w wersji 8 DB2. Całkowita fuzja będzie dokonana w wersji 9, co nastąpi do końca 2003 r.

A co z cenami?

Cena DB2 jest ustalana na podstawie liczby procesorów, podczas gdy Informix miał kilka modeli licencyjnych. To jeden z najpoważniejszych problemów, z którymi musimy się uporać. Na razie nie będziemy nic zmieniać. Na wspólną ofertę trzeba poczekać do ostatecznej zgody na przejęcie, która ma być wydana latem tego roku.

--------------------------------------------------------------------------------

Wywiad ukazał się w tygodniku Le Monde Informatique. (tłum. raj)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200