Alternatywa dla Intela

Obroty VIA Technologies wzrosły prawie o 300% w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Czy to znak, że tajwańska firma jest już najgroźniejszym konkurentem Intela?

Obroty VIA Technologies wzrosły prawie o 300% w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Czy to znak, że tajwańska firma jest już najgroźniejszym konkurentem Intela?

Stwierdzenie, że VIA zagraża pozycji Intela, byłoby przesadą. Obroty tajwańskiej firmy w 1999 r. wyniosły ok. 350 mln USD, Intela natomiast - 30 mld USD. Gdyby VIA co roku podwajała obroty, przy jednoczesnym 10-proc. rocznym wzroście Intela (w 1999 r. wyniósł on 13%), to zrównanie wyników finansowych nastąpiłoby najwcześniej za 7 lat.

Taka ekstrapolacja jest czysto teoretyczna. Intel oferuje znacznie więcej produktów niż VIA, a ponadto jest właścicielem fabryk półprzewodników, płyt głównych i elementów sieciowych. VIA tylko wynajmuje moce produkcyjne od innych firm. Ten model ma zalety i wady. Z jednej strony VIA oszczędza, z drugiej zaś musi dopasowywać architekturę i projekty układów do aktualnych możliwości firm produkujących na zamówienie. Ostatnim przykładem ilustrującym potencjalne problemy jest opóźnienie wprowadzenia na rynek procesora Cyrix III. Jak wyjaśniają przedstawiciele VIA, wynika ono z niezadowalającej wydajności pamięci podręcznej, której konstrukcja została opracowana przez National Semiconductor.

Źródła sukcesów

Sukces VIA ma źródła nie tylko w ogólnym wzroście popytu na tanie modele komputerów i opracowaniu udanych konstrukcji chipsetów. Firmie sprzyja też lokalizacja na Tajwanie, gdzie mają siedzibę najwięksi producenci płyt głównych na świecie, a także ostatnie nietrafne decyzje Intela, który przecenił wzrost zapotrzebowania na nowe rozwiązania technologiczne m.in. pamięci Rambus i zaawansowane płyty główne FlexATX i NLX.

Zdaniem przedstawiciela firmy Chaintech, produkującej na Tajwanie płyty główne, w ub.r. Intel popełnił błąd ograniczając produkcję chipsetów BX na rzecz nowych układów i810 ze zintegrowanymi funkcjami graficznymi. Te nie odniosły spodziewanego sukcesu i w efekcie Intel stracił na rzecz VIA udziały w rynku chipsetów do tanich PC. Dopiero w tym miesiącu Intel wyprodukuje chipset i815 (Solana) przeznaczony do popularnych modeli PC.

W przypadku nowych formatów płyt głównych prawdopodobnie do końca br. będą dominować standardy ATX i MicroATX. FlexATX i NLX promowane przez Intela będą miały marginalny udział w rynku. W najbliższym czasie można oczekiwać, że Intel opublikuje nową specyfikację konstrukcji płyt głównych do komputerów, aby zachować pozycję firmy kontrolującej standardy.

Co planuje VIA?

W odniesieniu do chipsetów VIA będzie w dalszym ciągu koncentrować się na rynku układów low end. Nie zamierza wprowadzać obsługi pamięci Rambus i zaawansowanych zestawów układów dla serwerów. Nie oznacza to zrezygnowania z nowości technologicznych. Nowe chipsety będą obsługiwać pamięci SDRAM typu DDR (Double Data Rate) i VMC (Virtual Channel Memory) o ok. dwukrotnie większej szybkości niż obecnie. Pamięci te mają wydajność zbliżoną do Rambus.

VIA przewiduje wzrost popularności zintegrowanych systemów i jeszcze w tym roku wprowadzi oryginalne chipsety z interfejsem FireWire (IEEE 1394), funkcjami sieciowymi, a także funkcjami graficznymi i dźwiękowymi. Firma przygotowuje też uniwersalne chipsety, które będą współpracować z systemami wykorzystującymi procesory Intela lub AMD.

Procesory VIA, oparte na konstrukcjach wykupionych firm Cirix i IDT, mają być przeznaczone wyłącznie dla tanich PC. Na razie firma nie ujawnia planów bezpośredniej konkurencji z Intelem i AMD w "wyższych" segmentach rynku. Wyjątkowym modelem ma być procesor ze zintegrowanym elementem chipsetu - North Bridge. Pojawi się on na rynku prawdopodobnie na początku 2001 r.

W opinii przedstawicieli VIA, firma będzie w stanie uruchomić na Tajwanie masową i opłacalną produkcję tanich procesorów w cenie ok. 70 USD. Intelowi i AMD natomiast trudno będzie konkurować z nimi ceną.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200