Algorytmy sieci neuronowych

Prace nad sztuczną inteligencją prowadzone są w laboratoriach i instytutach badawczych na całym świecie, w oparciu o tzw. sieci neuronowe.

Prace nad sztuczną inteligencją prowadzone są w laboratoriach i instytutach badawczych na całym świecie, w oparciu o tzw. sieci neuronowe.

Technika ta polega na tworzeniu systemu niewielkich programów komputerowych, które współpracują ze sobą naśladując pracę ludzkiego mózgu. W laboratoriach Bell AT&T trwają intensywne prace nad zastosowaniem sieci neuronowych do odczytywania pisma odręcznego. W pierwszym etapie komputer poznaje obrazy różnych znaków graficznych wraz z ich znaczeniem. Na tej podstawie sieć tworzy zbiory parametrów definiujących poszczególne litery i cyfry. W celu identyfikacji znaków stosowane są metody rozpoznawania i przetwarzania obrazów. Obraz znaku dzielony jest na segmenty pozwalające wyróżnić jego elementy poziome, pionowe i diagonalne, a następnie porównuje się parametry określające ich kształt i wzajemne położenie z parametrami zapamiętanych poprzednio obrazów. Poprzez proces eliminacji system zawęża możliwości wyboru, dopóki nie dokona najlepszego skojarzenia cech i nie zidentyfikuje znaku.

Jedną z podstawowych zalet sieci neuronowych jest ich zdolność do uczenia się. Po każdej kolejnej identyfikacji znaku graficznego, do zbioru parametrów definiujących dany znak dołączane są kolejne warianty. Dzięki temu system poznaje różne charaktery pisma i różne style znaków.

Mimo, że droga do stworzenia systemu naśladującego działanie ludzkiej istoty jest bardzo daleka, w ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił w tej dziedzinie znaczny postęp. U Bella testuje się obecnie technikę identyfikowania numerów rejestracyjnych samochodów poruszających się z dużą prędkością, co może być wykorzystywane szczególnie w pracy policji. Trwają również prace nad systemami do odczytywania adresów, formularzy ubezpieczeniowych i zeznań podatkowych. Jeżeli prace badawcze będą postępować w obecnym tempie, to jeszcze w latach 90. komputery będą w stanie odczytać szybko i dokładnie każdy ręcznie pisany tekst, nawet - jak dodają złośliwi - recepty lekarskie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200