Alcatel w Poznaniu

W poznańskiej fabryce Alcatel TELETRA produkowane są nowoczesne cyfrowe centrale telefoniczne systemu Alcatel 1000 S12.

W poznańskiej fabryce Alcatel TELETRA produkowane są nowoczesne cyfrowe centrale telefoniczne systemu Alcatel 1000 S12.

Uruchomiona w Poznaniu linia produkcyjna, stanowiąca pierwszy etap wytwarzania w Polsce pełnej gamy urządzeń komutacyjnych serii Alcatel 1000 S12 i urządzeń teletransmisyjnych, zbudowana została wg nowoczesnych, światowych standardów technologicznych. Poza samą linią produkcyjną Alcatel zmodernizował w Poznaniu praktycznie całą dotychczasową fabrykę Teletra. Obecnie jest to jedna z najnowocześniejszych i (co koniecznie trzeba podkreślić) najładniejszych fabryk w Polsce.

Historyczne powiązania

Alcatel jest jednym z trzech wielkich partnerów wybranych przez nasze władze do modernizacji polskich fabryk produkujących urządzenia telekomunikacyjne. Pozostałe to AT&T i Siemens. Poznańska Teletra związana jest z Alcatelem od 1972 r., kiedy to zakupiono we francuskiej firmie CIT-Alcatel licencję na produkcję cyfrowych central telefonicznych systemu E10A. Licencyjne centrale instalowano jako miejskie, międzymiastowe i tranzytowe. Pierwszą centralą typu E10A była oddana do użytku w 1975 r. centrala w Poznaniu. Do roku 1973 wyprodukowano i zainstalowano ponad 1,5 mln numerów w centralach E10A w Polsce i 300 tys. numerów w Czechach i Słowacji. W Teletrze opracowano i wdrożono do produkcji centralę międzynarodową opartą na systemie E10A. Do dziś, pomimo upływu 20 lat, centrale typu E10 mają zbyt, chociaż obecnie poznańska Teletra wytwarza do nich głównie części zamienne. W związku z uruchomieniem linii nowocześniejszych centrali typu Alcatel 1000 S12, produkcja starszego typu będzie zmniejszana i po pewnym czasie zaprzestanie się ich wytwarzania.

Poznańską Teletrę założono w 1954 r. W latach 60. utworzono biuro konstrukcyjne i technologiczne, które opracowało m.in. produkcję urządzeń łączności wykorzystujących do przesyłania informacji linie wysokiego napięcia, uruchomiono wówczas także produkcję urządzeń telegraficznych.

W roku 1990 utworzono spółkę jointventure między Teletrą a francuskim oddziałem Alcatel. Spółka ta dostarcza i instaluje elektroniczne centrale telefoniczne typu Alcatel 1000 E10. Zgodnie z zawartym wówczas kontraktem, w polskiej telekomunikacji zainstalowane zostaną centrale tego typu o pojemności 350 tys. numerów.

Obecnie - Alcatel w Polsce

W marcu 1993 r. Alcatel Standard Elektrica S.A., hiszpański oddział koncernu Alcatel wykupił 80% poznańskiej Teletry i warszawskiego przedsiębiorstwa PZT. Wartość kontraktu wyniosła 37,3 mln USD. Alcatel zobowiązał się także do przeznaczenia 25 mln USD na podniesienie kapitału akcyjnego spółek i zainwestowania w oba przedsiębiorstwa 60 mln USD w ciągu 6 lat.

Obecnie Alcatel, po wykupieniu większości akcji od pracowników obu zakładów, jest właścicielem 99% akcji. Dyrektorem Generalnym Alcatel Polska jest Juan Antonio de Miguel, Dyrektorem Przemysłowym i Zastępcą Dyrektora Generalnego Teletry jest Edward Głuszczak. W zarządzie i na głównych stanowiskach pracują Polacy, w całej firmie Alacatel Polska zatrudnionych jest tylko kilku cudzoziemców.

Hala i budynki Alcatel Teletra

Po przejęciu poznańskiej Teletry Alcatel przeprowadził gruntowną modernizację hali produkcyjnej i budynku administracyjnego. Określenie "gruntowna modernizacja" jest łagodną nazwą na przeprowadzone operacje, w wyniku których pozostały jedynie mury starej hali produkcyjnej (zresztą też zmienione) i zasadniczo przebudowano pozostałe budynki.

Podczas tych prac przemieszczono ponad 400 t maszyn i urządzeń, wyburzono i wywieziono 3220 t gruzu. Fabryka ma obecnie 12 tys. m2 powierzchni. Hala produkcyjna wraz z przyległymi magazynami przystosowana została do montażu najnowocześniejszych linii produkcyjnych. Wymagało to m.in. przebudowy podłogi, którą pokryto specjalną wykładziną elektrostatyczną (m2 kosztuje ok. 2 mln zł), ukryte zostały wszystkie instalacje, zbudowano sztuczny sufit wraz z instalacjami czujników i zraszaczami wodnymi przeciwpożarowymi. Zainstalowane wielopunktowe sztuczne oświetlenie daje wrażenie pogodnego dnia, na niektórych stanowiskach zainstalowane jest także oświetlenie dodatkowe. W hali zapewniona jest pełna klimatyzacja i bezpyłowa atmosfera. Wszystkie stosowane procedury i technologie produkcyjne uwzględniają wymogi ochrony środowiska naturalnego.

Głównym wrażeniem przy zwiedzaniu fabryki jest porządek, czystość i dużo jasnej przestrzeni, na której dość luźno rozmieszczono kolejne linie technologiczne i stanowiska pracy zatrudnionych tam ludzi, którzy są prawie niewidoczni w ogromie hali. Nieco głośniej jest jedynie na stanowisku testowym zmontowanej centrali, gdzie popiskiwanie podłączonych telefonów przerywane jest komunikatami w rodzaju "nie ma takiego numeru" lub "kierunek zajęty".

Produkcja w Alcatel Teletra

Zgodnie ze światowym standardem wszystkie operacje, począwszy od przyjmowania materiałów i komponentów poprzez właściwą produkcję, testowanie wyrobów i spedycję gotowych urządzeń odbywa się na jednym poziomie. W fabryce działa system informatyczny wykorzystujący sieć światłowodową, umożliwia on stosowanie nowoczesnych metod zaopatrzeniowych, sterowania produkcją i elektroniczną wymianę danych EDI.

Podstawowym modułem produkowanych w Teletrze centrali telefonicznych jest płytka z obwodami scalonymi obsługująca 8 użytkowników. Z modułów takich, uzupełnionych innymi specjalistycznymi płytkami, konfigurowana jest centrala, której pojemność i dodatkowe funkcje dostosowane są do potrzeb zamawiającego. Montaż elementów elektronicznych odbywa się na całkowicie automatycznej linii produkcyjnej, sterowanej komputerowo. Jedynie montaż specjalizowanych, pojedynczych elementów centrali odbywa się ręcznie. Po każdej fazie produkcji i montażu każdy z elementów jest testowany, to wielokrotne sprawdzanie jakości skutecznie eliminuje wszystkie wady. Ostatecznym sprawdzianem jakości jest trwający ok. 2 tyg. test całkowicie zmontowanej na swoich stojakach centrali. Automatyczne testery sprawdzają i mierzą wszystkie parametry funkcji przewidzianych dla danych elementów.

Na razie montaż centrali telefonicznych w poznańskiej Teletrze odbywa się prawie wyłącznie z części importowanych od zachodnich dostawców Alcatela. W przyszłości część komponentów będzie sprowadzana od polskich dostawców, ale na początku raczej będą to elementy takie jak: kable, stojaki, uchwyty itp.

Produkowany w Teletrze system Alcatel 1000 S12 umożliwia pełen zakres nowoczesnych usług telekomunikacyjnych, łącznie z ISDN. W roku 1995 w poznańskiej Teletrze ma być wyprodukowanych 360 tys. numerów w centralach telefonicznych. Oprogramowanie dla central systemu Alcatel 1000 S12 produkowane jest w Warszawie, gdzie znajduje się druga z kupionych przez Alcatel fabryk - PZT Telkom. Również w Warszawie opracowywane są projekty techniczne central, dostosowane do potrzeb zamawiającego oraz odbywają się szkolenia dla użytkowników central.

Koszty modernizacji

Przebudowa fabryki w Poznaniu i utworzenie centrum badawczo- usługowego w Warszawie dotychczas kosztowało Alcatel ok. 36 mln USD z 60 mln USD, które zobowiązał się zainwestować w oba zakłady. Wysokie okazały się także koszty socjalne. Połowa załogi liczącej 1300 osób nie znalazła zatrudnienia w nowym zakładzie. Zwalniani pracownicy otrzymali najpierw 22-, potem 18-miesięczne odprawy, część z nich założyła spółki poddostawcze współpracujące m.in. z Alcatel Teletra. Wszyscy niepracujący obecnie w Teletrze pracownicy odeszli dobrowolnie. Aktualnie w fabryce pracuje 650 osób, w tym przy liniach montażowych central typu Alcatel 1000 S12 ok. 200 pracowników, a reszta przy produkcji central E10A i w działach pomocniczych. Koszty wytwarzania central systemu Alcatel 1000 S12 w Poznaniu są obecnie porównywalne z kosztami w innych europejskich fabrykach Alcatela. Pomimo niższych zarobków w polskiej fabryce, mała jeszcze wielkość produkcji wpływa na podwyższenie kosztów. W roku 1995 Alcatel Polska ma osiągnąć równowagę finansową - nie przynieść strat, ale i nie osiągnąć zysków.

Co dalej z centralami Teletry?

Pod koniec 1994 r. Alcatel dostarczył Telekomunikacji Polskiej S.A. milionowy numer w centralach cyfrowych nowej generacji. Doliczając przeszło 1,5 mln numerów w centralach typu E10, Alcatel dostarczył polskiej telekomunikacji przeszło 2,5 mln numerów w centralach własnej produkcji. Od roku 1995, w którym ma zostać wytworzonych 360 tys. numerów, produkcja może rosnąć nawet do 1 mln numerów rocznie. Jednocześnie trzeba pamiętać, że Alcatel nie jest jedynym dostawcą central dla TP S.A. Tak duża i nowoczesna produkcja będzie musiała być w części eksportowana, jednak kierunki przyszłych dostaw są na razie poufne. W trakcie konferencji prasowej Dyrektor Gen. Alcatel Polska, Juan Antonio de Miguel zwrócił jednak uwagę, że Polska z racji swego położenia jest dobrą platformą do kontaktów z krajami położonymi na wschód od nas.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200