Alcatel-Lucent oferuje pakiety interfejsów API

Wraz z nimi firma wprowadza nowy model podziału przychodów. Ma on zmienić model tworzenia aplikacji dzięki wyeliminowaniu kosztów początkowych ponoszonych przez producentów oprogramowania i otwarciu nowych możliwości osiągania przychodów przez operatorów - przekonują przedstawiciele Alcatel-Lucent.

"Krok ten jest częścią szerszej naszej strategii, która umożliwi programistom wykorzystanie sieci jako platformy programistycznej w taki sam sposób, jak ma to obecnie miejsce przy tworzeniu aplikacji dla urządzeń mobilnych i Internetu" - twierdzą.

Czytaj też:

Zapraszamy na serwis dla programistów developers.computerworld.pl poświęcony tworzeniu i jakości oprogramowania oraz narzędziom programistycznym.

Pierwsze trzy pakiety API oferowane przez firmę to zestawy branżowe, ułatwiające tworzenie nowych aplikacji hybrydowych dla szybko się rozwijających rynków społecznościowych — gier, reklam i wirtualnych towarów. Zawarte w nich interfejsy API obejmują wysyłanie wiadomości SMS, zamieszczanie reklam, informacje o lokalizacji, prezentację wirtualnych towarów, obsługę kart kredytowych oraz tworzenie bilingów. Alcatel-Lucent udostępnia programistom społecznościowe pakiety API w wirtualnym środowisku testowym przeznaczonym do niekomercyjnego wykorzystania. Dostęp do nich można uzyskać przez portal internetowy Alcatela-Lucenta Open API Service.

Zobacz również:

  • Google zapłaci 700 mln dolarów

Nowy model podziału przychodów daje programistom dostęp do pakietów API bez konieczności ponoszenia opłat wstępnych, a jednocześnie zapewnia im część przychodów z aplikacji wykorzystujących te interfejsy. "Model ten przynosi korzyści wszystkim uczestnikom łańcucha tworzenia wartości. Operatorzy, którzy dotychczas nie uczestniczyli w podziale przychodów z aplikacji, obecnie uzyskują nowe źródła przychodów z aplikacji obsługujących sieci reklamowe lub sprzedaż wirtualnych towarów. Mogą inwestować te przychody z powrotem w swoje sieci, co z kolei umożliwi im wprowadzanie nowych usług" - przekonuje Johnson Agogbua, dyrektor działu Application Enablement Solutions w Alcatel-Lucent.

Aby ułatwić wdrażanie pakietów API, Alcatel-Lucent rozszerzył także funkcje konsoli, która daje teraz programistom bardziej spersonalizowany i szczegółowy obraz aplikacji i ich użytkowników, w tym dostęp do takich informacji, jak liczba pobrań, typ transakcji, wydajność aplikacji oraz wartość przychodów z kampanii reklamowych i sklepów z aplikacjami. Dane te są zbierane z uwzględnieniem największych sklepów - GetJar, Android oraz iTunes. Dzięki udostępnieniu tych dodatkowych funkcji, Alcatel-Lucent rozszerzy społeczność programistów wykorzystujących jego narzędzia na ponad 20 000 twórców oprogramowania.

Więcej o strategii Application Enablement na stronach firmy Alcatel.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200