Agregacja sieci

Użytkownicy gigabitowych przełączników mogą łatwo podwoić przepustowość sieci - przekonuje 3Com.

Użytkownicy gigabitowych przełączników mogą łatwo podwoić przepustowość sieci - przekonuje 3Com.

Kluczem do szybszego i pewniejszego działania sieci ma być zestaw XRN Interconnect Kit, od dawna zapowiadany przez 3Com, służący do łączenia gigabitowych przełączników produkowanych przez tę firmę. Zestaw Interconnect wprowadzono na rynek na początku grudnia br. To jeden z podstawowych elementów strategii eXpandable Resilient Networking (XRN), którą firma przedstawiła na początku roku.

Zaletami rozwiązania XRN mają być przede wszystkim łatwość skalowania sieci w razie zwiększenia wymagań przedsiębiorstwa i odporność na awarie. XRN Interconnect jest przeznaczony dla firm, których sieci obsługują nie więcej niż 2 tys. użytkowników. XRN ma pomóc 3Com w odbudowie wizerunku dostawcy systemów klasy enterprise, projektowych z myślą o największych przedsiębiorstwach. "To strategiczny cel naszej firmy" - twierdzi wiceprezes Pax Andersson i natychmiast zastrzega, że 3Com nie dąży do konkurowania z Cisco Systems w najwyższym segmencie rynku sieciowego.

Powrót w górę

W skład XRN Interconnect Kit wchodzi oprogramowanie 3Com Gigabit Multilayer/3.0, kabel połączeniowy o długości metra (opcjonalnie dostępny jest kabel 5 m) i dwie karty, które mogą być instalowane we wprowadzonych wcześniej przez firmę przełącznikach SuperStack 3 Switch 4900, Switch 4050 lub 4060 wyposażonych w odpowiednie gniazda i przystosowanych do technologii XRN (ich opisy zamieściliśmy w CW 32/2002).

Skalowalność i niezawodność

Technologia XRN pozwala na skalowanie przepustowości przez instalowanie dodatkowych przełączników, agregowanie wydajności magistral przełączających w jedną magistralę rozproszoną i zarządzanie nimi tak jak pojedynczym przełącznikiem. Wysoką dostępność 3Com zamierza osiągnąć poprzez całkowite uniezależnienie transmisji w sieci lokalnej od awarii któregokolwiek przełącznika szkieletowego.

Podstawowe elementy wchodzące w skład XRN to funkcje: DDM (Distributed Device Management), DDR (Distributed Resilient Routing) i DLA (Distributed Link Aggregation). DDM pozwala na zarządzanie wieloma przełącznikami szkieletowymi (w obecnej wersji XRN - dwoma) z użyciem jednego numeru IP. Zmiana konfiguracji jest automatycznie przekazywana do wszystkich urządzeń. DRR umożliwia pracę kilku przełączników trzeciej warstwy jako pojedynczego routera, którego moduły równoważą obciążenie. W razie uszkodzenia dowolnego przełącznika pozostałe natychmiast przejmują obsługę routingu. Funkcja DLA natomiast pozwala na tworzenie rozproszonych łączy zagregowanych. Kilka przełączników może być łączonych za pośrednictwem wielu różnych tras przesyłania pakietów.

Podczas europejskiej premiery poinformowano, że cena katalogowa XRN Interconnect Kit wynosi ok. 7000 USD. Kabel połączeniowy o długości 5 m kosztuje 700 USD.

Za rok kolejna wersja XRN?

Obecnie dostępny XRN Interconnect Kit umożliwia połączenie tylko dwóch urządzeń. 3Com zapowiada w kolejnych etapach udostępnienie możliwości łączenia czterech, a następnie sześciu przełączników w jeden rozproszony system. Ma być również wprowadzona obsługa technologii 10 Gigabit. Choć przedstawiciele firmy oficjalnie nie ujawniają, kiedy te bardziej zaawansowane wersje technologii XRN zostaną zaimplementowane w urządzeniach dostępnych na rynku, to można oczekiwać, że przynajmniej następca XRN Interconnect Kit, obsługujący cztery przełączniki, pojawi się pod koniec 2003 r.

Wzrost i upadek szarej strefy

Planom wzmocnienia pozycji 3Com na rynku systemów sieciowych dla dużych i średnich przedsiębiorstw towarzyszy koncentracja na ofercie dla placówek edukacyjnych, służby zdrowia i instytucji rządowych. Jednocześnie firma chciałaby być postrzegana przede wszystkim jako dostawca rozwiązań, a nie sprzętu. Dlatego 3Com zapowiada zwiększenie wsparcia dla resellerów, m.in. przez istotne zwiększenie współfinansowania szkoleń i działań marketingowych lub promocyjnych.

W roku 2002 3Com przewiduje 30-40-proc. zwiększenie obrotów w Polsce. Jak mówi Artur Borowski, dyrektor ds. sprzedaży w 3Com Poland, tak wysoki wzrost wynika głównie z wprowadzanych od początku roku modyfikacji systemu sprzedaży, a także zakończonego powodzeniem zablokowania nielegalnego importu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200