Administrator na wysięgniku cz. II

Przegląd nowości w zakresie zarządzania infrastrukturą informatyczną

Przegląd nowości w zakresie zarządzania infrastrukturą informatyczną.

Novell ZENworks

Novell przygotowuje się do wprowadzenia na rynek nowego pakietu narzędzi do zarządzania infrastrukturą. Rozwiązanie o kodowej nazwie Midas ma być następcą pakietu Novell ZENworks 6 Suite, w którego skład wchodzą pakiety ZENworks for Desktops 4, ZENworks for Servers 3, ZENworks for Handhelds 4.51 i rozwiązanie iFolder.

Midas ma wzmocnić pozycję Novella zarówno wobec konkurencji, jak i w oczach własnych klientów. Firma zamierza skierować go do użytkowników systemów Microsoftu, pojawi się więc pełne wsparcie dla Windows Server 2003, w tym pełna synchronizacja z nową wersją usług Active Directory, kompleksowe wsparcie dla najnowszych wersji usług terminalowych RDP i Citrix MetaFrame XP, a także dodatkowe zachęty, np. DirXML Starter Pack czy narzędzia do automatycznego, rozproszonego instalowania oprogramowania. Dla użytkowników oprogramowania Novella firma przewiduje zintegrowanie w pakiecie tych nowości, które pojawiły się po udostępnieniu ZENworks 4.01, np. NetWare 6.5, nowych funkcji w zakresie raportowania oraz niektórych udoskonaleń proponowanych przez klientów, m.in. instalowanie agentów ZENworks bez konieczności logowania się jako administrator.

Midas rozszerzy możliwości linuxowe ZENworks for Servers. Oprócz wsparcia dla Windows Server 2003 i NetWare 6.5 nowa wersja będzie obsługiwać Red Hat Advanced Server i SuSE 8 Enterprise Edition, m.in. w zakresie dystrybucji oprogramowania, zdalnego instalowania pakietów RPM, inwentaryzowania sprzętu, a także zdalnego monitorowania (Trend Agents) i konfigurowania. Novell zapowiada też ułatwienia w instalowaniu agentów pakietu na serwerach kompaktowych (blades), rozszerzone opcje raportowania (nowe gotowe raporty i widoki oraz narzędzia do ich samodzielnego tworzenia). Nowa wersja umożliwi zmianę wskazania serwera dystrybucyjnego (pośredniczącego w dystrybucji aplikacji na inne serwery) w dowolnym momencie, pełne wsparcie dla instalatorów Windows (MSI). Zapewni także więcej opcji przy ustalaniu polityki instalacyjnejdla pakietów MSI i RPM.

W obszarze zarządzania stacjami roboczymi nowością wersji Midas będą m.in. podstawowe wsparcie dla komputerów typu tablet PC, narzędzia do aktualizacji BIOS-u firm trzecich, pełna obsługa Citrix MetaFrame i Citrix Secure Gateway, możliwość tworzenia i instalowania jednolitego interfejsu użytkownika. Stanie się możliwe zarządzanie wszystkimi zainstalowanymi aplikacjami i danymi iFolder za pomocą przeglądarki.

Midas wprowadzi kilka nowości w dziedzinie obsługi urządzeń mobilnych. Pakiet ma obsługiwać komunikację za pośrednictwem standardowego protokołu HTTP/SSL. Umożliwi także zdalne zarządzanie w przypadku translacji NAT po stronie konsoli zarządzającej i zarządzanego urządzenia.

BMC Software

Jedną z najważniejszych nowości w ofercie BMC ostatnich miesięcy jest nowa, znacznie rozszerzona wersja narzędzia do tworzenia kopii bezpieczeństwa i odtwarzania baz danych Oracle - BMC SQL-BackTrack for Oracle 4.0. Nowością jest automatyczne kopiowanie plików bazy (zarówno danych, jak i wcześniej metadanych) na alternatywny serwer. Wystarczy, że pakiet zostanie zainstalowany na zapasowym serwerze mającym dostęp do katalogów, w których są przechowywane pliki.

Poprzednia wersja (3.4) SQL-BackTrack for Oracle umożliwiała tworzenie duplikatu danych (jako osobna przestrzeń tabel w ramach tej samej bazy lub jako osobna baza) na podstawie istniejącej pełnej kopii zapasowej. W wersji 4.0 funkcja ta umożliwia tworzenie duplikatu również na zdalnym serwerze. Nowa edycja wprowadza pojęcie kopii długoterminowej, która z definicji nie podlega okresowemu usuwaniu wg zaplanowanych harmonogramów. Wersja 4.0 pozwala ponadto na automatyczne kopiowanie archiwalnych plików log do wielu lokalizacji jednocześnie, np. wykonywanie kopii lokalnej wraz z umieszczeniem jej duplikatu w zapasowym ośrodku przetwarzania.

W SQL-BackTrack for Oracle 4.0 pojawiły się dwa nowe raporty. Job History Report obejmuje listę ostatnio przeprowadzonych operacji kopiowania z możliwością wskazania wszystkich plików, jakie podlegały archiwizacji. Backup Destination Report zawiera listę wszystkich plików, jakie skopiowano do wskazanej lokalizacji. Wersja 4.0 uzyskała certyfikat zgodności z Tivoli Storage Manager i oprogramowaniem Veritas.

Sun Microsystems

Sun Microsystems niedawno wprowadził wiele zmian w oprogramowaniu Sun Management Console (SMC). Już na pierwszy rzut oka wersja 3.5 różni się od 3.0 - dodano w niej graficzne narzędzie do instalowania i konfigurowania agentów. Instalator agentów jest też lepiej dostosowany do specyfiki systemu operacyjnego, na którym agent jest umieszczany. Jednym z najważniejszych udoskonaleń jest możliwość "hurtowej" aktualizacji wszystkich agentów SMC - chodzi zarówno o rozszerzenia funkcjonalne (tzw. value packs), jak i poprawki. Sun wzbogacił podstawową wersję oprogramowania SMC (SMC Base Framework) w pakiet Premier Management Application, który do tej pory można było kupić jako oddzielną opcję.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200