ARIES sięga gwiazd

Po dwóch udanych demonstracjach wykonawcy projektu ARIES przystępują do następnej próby. Zamierzają transmitować w czasie realnym dane ze statku pływającego po morzu poprzez satelitę komunikacyjnego do centrum komunikacyjnego za pośrednictwem protokołu ATM.

Po dwóch udanych demonstracjach wykonawcy projektu ARIES przystępują do następnej próby. Zamierzają transmitować w czasie realnym dane ze statku pływającego po morzu poprzez satelitę komunikacyjnego do centrum komunikacyjnego za pośrednictwem protokołu ATM.

ARIES to najpoważniejsze przedsięwzięcie w dziedzinie transmisji danych w czasie realnym technologią ATM poprzez satelitę. W pierwszym pokazie we wrześniu 1995 roku przekazano symulowane dane sejsmiczne z prędkością 155 Mb/s ze stacji sejsmicznej w Houston. Wykazano w ten sposób przydatność stosowanej technologii do przesyłania danych w czasie realnym. Projekt ARIES realizowany jest przez grupę tak poważnych organizacji jak: NASA, American Petrolium Institute, kilka kompanii naftowych, producentów sprzętu ATM, kompanii telekomunikacyjnych oraz instytucji akademickich. Skrót ARIES pochodzi od nazwy ATM Research and Industrial Enterprise Study.

Stan rzeczywisty

David Beering, szef projektu, podkreśla, że jeszcze 15 miesięcy temu ARIES był tylko koncepcją, teraz - jest już sprawnie działającą siecią. "Nasze prace posuwają się bardzo szybko" - dodaje.

W najbliższym czasie wykonawcy projektu chcą rozpocząć próbną eksploatację systemu przesyłając dane ze statku dokonującego pomiarów sejsmicznych w Zatoce Meksykańskiej poprzez satelitę do centrum obliczeniowego, gdzie naukowcy w czasie rzeczywistym będą mogli dokonać analizy dna morskiego. Takie zastosowanie projektu wzbudza duże nadzieje przedsiębiorstw poszukujących ropy naftowej. Dotychczas dane te były rejestrowane na nośniku magnetycznym, przewożone na brzeg i dopiero wtedy analizowane. Cała taka operacja trwała kilka miesięcy.

Uczestnicy projektu twierdzą, że jest on na tyle kosztowny, że trudno byłoby marzyć, aby mógł go poprowadzić pojedynczy inwestor. Producenci sprzętu ATM dostarczają przełączniki ATM, NASA daje łącza satelitarne, zaś instytucje akademickie udostępniają moce obliczeniowe swoich komputerów. Koszty sprzętu używanego w projekcie sięgają miliarda dolarów.

Dominującą sprawą jest współpraca. Niewątpliwym sukcesem jest skłonienie do niej wielu przedsiębiorstw, które normalnie współzawodniczą ze sobą na rynku. Obecne prace wyszły już poza krąg specjalistów od poszukiwania ropy naftowej. W przyszłym miesiącu szpital w Houston zamierza przesyłać drogą oferowaną przez ARIES wyniki badań rentgenowskich do centrum medycznego w Chicago. Obecnie przesłanie skomplikowanego obrazu rentgenowskiego tradycyjną siecią trwa całą noc.

Z punktu widzenia przedsiębiorstw telekomunikacyjnych ARIES jest cennym poletkiem doświadczalnym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200