Dell rozpoczyna restrukturyzację

Największy producent komputerów nie ma ostatnio dobrej prasy. Informacje o wadliwych bateriach w 4,1 mln notebooków Della obiegły cały świat, wzbogacane telewizyjnymi migawkami pożarów, które wywołały fabryczne wady akumulatorów. Afera wybuchła w okresie wzmożonych zakupów sprzętu komputerowego przed nowym rokiem szkolnym. Kilka dni temu okazało się, że pod lupą nadzoru finansowego znalazły się finanse amerykańskiej korporacji. Aby uspokoić inwestorów, Kevin Rollins, szef koncernu ogłosił plan restrukturyzacji pod nazwą Dell 2.0. Firma zadecydowała też o współpracy z AMD.

Kosztowna wymiana 4,1 mln baterii i śledztwo dotyczące finansów spółki nakładają się na malejące zyski koncernu. W drugim kwartale br. zysk Della sięgnął 502 mln USD, podczas gdy rok wcześniej zarobił dwa razy więcej. Spadek zysku to efekt m.in. wojny cenowej i rosnącej konkurencji ze strony HP oraz malejącego popytu na amerykańskim rynku.

Początek migracji

Dell rozpoczyna restrukturyzację

Kevin Rollins, prezes Della

Poprawę wyników finansowych zapewnić mają zmiany w dotychczasowej działalności firmy. Plan Dell 2.0 przewiduje m.in. budowę fabryk ulokowanych w regionach, gdzie rynek nadal ma spore perspektywy rozwoju. Powstają więc one w odległych od centrali krajach takich jak Brazylia, Indie i Irlandia. Na ostateczną decyzję w sprawie budowy jednego z zakładów czeka Polska - o czym wielokrotnie pisaliśmy. Wiadomo już, że miałby powstać pod Łodzią. Wraz z firmami partnerskimi Dell, inwestując w Polsce 120 mln euro, da zatrudnienie nawet 12 tys. pracowników. Według wcześniejszych informacji umowę z koncernem miał przywieźć premier Jarosław Kaczyński wracający z podróży do USA. Z kolei Gazeta Wyborcza, podaje, że decyzja zapadnie dopiero w przyszłym tygodniu.

W Polsce Dell zajmuje piątą pozycję na rynku z 5,3 proc.udziałem. Jego sprzedaż w drugim kwartale br. wyniosła 23,6 tys. sztuk komputerów. Z kolei na polskim rynku serwerowym udział Della, liczony wielkością przychodów, sięga 8,9%, ( co daje firmie czwarte miejsce). W regionie EMEA Dell plasuje się na drugiej pozycji za HP.

Konieczne zmiany

"Przez 22 lata realizowaliśmy z powodzeniem nasz model biznesowy. Zmieniła się jednak sytuacja rynkowa, zmieniły także potrzeby klientów" - mówił Kevin Rollins podczas corocznego Technology Day. "Przyglądamy się uważnie każdemu aspektowi naszej działalności do konstrukcji komputerów po ich serwis " - dodaje. Plan Dell 2.0 przewiduje m.in. powołanie zespołu 60 projektantów, których zadaniem będzie konstruowanie komputerów z większą dbałością o design i walory użytkowe. Do tej pory Della znany był głównie z konkurencyjnej ceny i wydajności. Plan restrukturyzacji obejmuje także zmianę strategii cenowej wprowadzając niższe ceny stałe i rezygnację z oferowanych rabatów. Dodatkowym źródłem przychodów ma być świadczenie usług IT.

Plan Dell 2.0 to także produkcja komputerów z procesorami AMD, zarówno desktop, jak i serwerów. Przez długie lata spółka była związana z wyłącznie z Intelem. "Proces ten jest dużo trudniejszy niż zwykła zamiana procesora" - podkreśla Kevin Rollins. W związku z tym Dell musi opracować cały nowy system konstrukcji, testowania i certyfikacji sprzętu wyposażonego w układy AMD oraz zbudować łańcuch dostaw procesorów do zakładów produkcyjnych.

Dell od dłuższego czasu jest największym producentem komputerów PC. Zdaniem Gartnera, w drugim kwartale na światowym rynku komputerowym Dell miał 17,7 proc. udział ze sprzedażą na poziomie 9,7 mln sztuk. Udział Della w światowym rynku serwerowym IDC szacuje na 10,3% (co daje mu czwartą pozycję).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200