Kolej na Srebro

Krzysztof Matey został odwołany ze stanowiska prezesa Telekomunikacji Kolejowej. Jego miejsce zajął Maciej Srebro b. minister łączności w rządzie Jerzego Buzka. Członkiem zarządu i szefem finansów operatora został Władysław Wilkans, pełniący wcześniej funkcję m.in. członka zarządu, dyrektora ds. Informatycznych w Polkomtelu. Krzysztof Matey natomiast został członkiem rady nadzorczej spółki.

Zmiana na stanowisku prezesa Telekomunikacji Kolejowej nastąpiła w piątek. Na stronach operatora znalazła się już informacja o nowym prezesie. Udziałowcami TK są skarb państwa (62,30%) i PKP (37,70%).

Maciej Srebro piastował urząd ministra łączności od 26 marca 1999 roku. Za jego kadencji prywatyzowano TPSA, sprzedając ją później France Telecom razem z gwarancją zachowania monopolu rynkowego w celu podbicia wartości TP. Po roku urzędowania Srebro został odwołany przez premiera Jerzego Buzka. Zastąpił go wówczas Tomasz Szyszko. Według Buzka, zmiana na tym stanowisku miała przyspieszyć liberalizację rodzimego rynku telekomunikacyjnego i szybko doprowadzić do wprowadzenia praw zgodnych ze standardami Unii Europejskiej. Nie była to jedyna przyczyna dymisji. Maciejowi Srebrze stawiano zarzut wykorzystywania stanowiska do rozdawania znajomym dyrektorskich foteli w Poczcie Polskiej. Jego odwołanie poprzedził list prezesa ZChN-u Mariana Piłki do Jerzego Buzka, w którym padło stwierdzenie, że Srebro utracił zaufanie partii.

Dodajmy tylko, że Szyszko odszedł ze stanowiska w atmosferze skandalu związanego z przetargiem na UMTS.

Maciej Srebro zanim został ministrem łączności był członkiem zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu, a wcześniej prowadził firmę doradczą i audytorską Zespół Doradców Finansowych "Tax-Audytor". Po opuszczeniu ministerstwa Srebro był prezesem konsultingowej firmy Synergies, założonej z dwoma poznanymi w ministerstwie łączności doradcami - Jarosławem Nowrotkiem i Łukaszem Urbanem. Synergis prowadząca m.in. Akademię Prawa Telekomunikacyjnego i świadcząca usługi doradcze dla spółek telekomunikacyjnych była także udziałowcem, założonej przez Macieja Srebro spółki iTel, która miała uruchomić pierwszą w Polsce platformę bezpiecznych transakcji internetowych. Maciej Srebro był także współudziałowcem firmy doradczej Good Will.

Jego nazwisko pojawiało się ostatnio wśród potencjalnych kandydatów na następcę Jarosława Pachowskiego, prezesa Polkomtela. Nowym prezesem operatora został jednak Jarosław Bauc.

Nowy członek zarządu Telekomunikacji Kolejowej Władysław Wilkans w latach 1998-2000 był zatrudniony w Ministerstwie Łączności w którym pełnił m.in. funkcję dyrektora Departamentu Integracji Europejskiej, Negocjacji i Współpracy z Zagranicą. W 2001 roku został dyrektorem Biura Współpracy Międzynarodowej w Urzędzie Regulacji Telekomunikacji. W latach 2001-2002 funkcję członka zarządu, dyrektor ds. informatycznych w Polkomtelu. W latach 2004-2005 pracował jako doradca telekomunikacyjny. Od 2004 roku był menedżerem ds. projektów teleinformatycznych oraz szef Działu Teleinformatyki w Stołecznym Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Jesienią 2005 roku został powołany do Rady Poczty Polskiej na stanowisko wiceprzewodniczącego.

Jakie zadania będzie miał Maciej Srebro jako prezes Telekomunikacji Kolejowej? Rozpoczyna kierowanie spółką, która nie dawno startowała w przetargu na koncesję GSM 1800 by później, po otrzymaniu jej, wycofać się z pomysłu bycia piątym operatorem komórkowym. Telekomunikacja Kolejowa może zostać wskazana jako strategiczna spółka skarbu państwa do pełnienia funkcji operatora alarmowego numeru 112, którego uruchomienie opóźnia się, za co upomina Polskę Komisja Europejska.

Infrastruktura TK oraz zasoby innych spółek, w których skarb państwa ma udziały (m.in. Polkomtel, Exatel, Dialog) może stanowić także podstawę do budowy sieci administracji publicznej dla systemu Pesel2.

Maciej Srebro został powołany na fotel prezesa TK przez Jerzego Polaczka, ministra transportu i budownictwa, niegdyś także członka ZCHN-u, za którym to ugrupowaniem premier Jarosław Kaczyński nie przepada, dlatego być może Srebro długo miejsca nie zagrzeje. Kaczyński bowiem po przeglądzie dokonań resortów pod wodzą Kazimierza Marcinkiewicza, upomniał kierującego MTiB Jerzego Polaczka "żółtą kartką". Jeśli zmieni się minister, zmieni się i prezes i układanka zacznie się od nowa.

Jednak według informacji Rzeczpospolitej, która ukazała się trzy dni po naszej publikacji, Jerzy Polaczek pozostanie na stanowisku ministra transportu. "Dziennik" informował, że miałby go zastąpić Krzysztof Tchórzewski, obecnie wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury.

Aktualizacja: 21 sierpnia 2006 09:55

Dodaliśmy informację, że członkiem zarządu i szefem finansów operatora został Władysław Wilkans, pełniący wcześniej funkcję członka zarządu, dyrektora ds. Informatycznych w Polkomtelu. Krzysztof Matey natomiast został członkiem rady nadzorczej spółki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200