ATM i Crowley: ogólnopolski punkt wymiany ruchu internetowego

Operatorzy nawiązali współpracę dotyczącą budowy rozproszonego punktu wymiany ruchu internetowego w Polsce. Nowa usługa konsorcjum ATM i Crowley Data Poland nosi nazwę AC-X. Skierowana jest do operatorów, dostawców internetu, a także do dostawców treści.

"Celem AC-X jest wykorzystanie istniejącej już na rynku idei węzłów wymiany ruchu pomiędzy operatorami i budowa węzła który obejmie całą Polskę" - mówi Maciej Krzyżanowski, dyrektor pionu usług telekomunikacyjnych ATMAN. "Chodzi o to, aby operatorom i dostawcom treści ułatwić wymianę ruchu w internecie i obniżyć jej koszty."

Jak podkreśla Krzyżanowski, punkty wymiany ruchu internetowego znajdują się i w Polsce i na świecie. Tutaj "spotykają" się operatorzy internetu i wymieniają ruch na nowej zasadzie, Nie tak, jak do tej pory, płacąc za wymieniane pasmo, tylko za podłączenie do punktu wymiany ruchu. Ilość ruchu jest ograniczona możliwościami urządzeń.

Działanie AC-X umożliwia sieć dużej przepustowości, którą ATM i Crowley wspólnie rozbudowują. Poszczególne węzły w miastach, gdzie znajdują się przełączniki Gigabit Ethernet będą połączone łączami początkowo 2,5 Gb/s. Projekt wykorzystuje także routery Juniper oraz łącza zewnętrzne sieci ATMAN i Crolwey do operatorów krajowych i międzynarodowych, do węzłów międzyoperatorskich, portali i innych zasobów internetowych.

Projekt rusza w 11 miastach, gdzie swoją infrastrukturę posiada ATM i Crowley. "Po pierwsze będziemy zapewniali podstawową funkcjonalność jaką jest lokalna wymiana ruchu. Będzie ona ograniczona fizyczną przepływnością portu Gigabit Ethernet. W skład usługi, obok portu i wymiany ruchu w danym mieście, będzie wchodzić także tranzyt do wszystkich operatorów krajowych, z którymi ATM i Crowley wymieniają ruch - wszystkich oprócz TP, która do AC-X nie dołączyła" - mówi Rafał Pietrzak, dyrektor ds. współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi Crowley Data Poland.

W zryczałtowanej cenie 990 zł zawiera się, port Gigabt Ethernet, tranzyt (50 Mb/s) do dowolnego operatora w dowolnym mieście. "Za dodatkowa opłatą będzie możliwa dowolna międzymiastowa wymiana dowolnego ruchu do przepływności portu - dodaje Pietrzak.

Odpłatne dodatkowe usługi obejmują korzystanie tranzytu ruchu do sieci operatorów międzynarodowych (Level(3), T-Sytems, Teleglobe, Global Crossing oraz tranzytu do sieci TP. Ponadto AC-X umożliwia dostęp do platformy głosowej IP oraz do treści multimedialnych w miarę jak jej dostawców w AC-X będzie przybywać, a także telewizji czy Video on Demand. Wspomniane 11 miast to Warszawa, Szczecin, Gdańsk, Białystok, Lublin, Rzeszów, Kraków, Katowice, Łódź, Wrocław, Poznań. Plany zakładają uruchomienie AC-X w kolejnych miastach.

Ofertę ATM i Crowley kierują do obecnych swoich klientów - ok. 180 podmiotów, oraz do nowych zainteresowanych jednostek wykorzystaniem czy świadczeniem usług szerokopasmowych.

"Postanowiliśmy razem uruchomić AC-X, ze względu na efekty synergii naszych zasobów infrastruktury oraz doświadczenia w zakresie sieci naziemnych i radiowych. Efektywny koszt dotarcia do klientów dla dostawców treści obniży się i otworzy to pole do nowych szerokopasmowych usług. AC-X wprowadza jasne sposoby płatności niezależnie od wielkości operatora czy dostawcy" - mówi Roman Szwed, prezes ATM. "Liczymy, że dzięki AC-X rynek się poszerzy a usługi szerokopasmowe nabiorą rozpędu".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200